Barroso elmondta, hogy a találkozót Tusk kezdeményezte, hogy megvitathassák az Ukrajnában kialakult helyzetet.
A portugál politikus ismét hangsúlyozta, hogy az EU a politikai párbeszéd híve, és továbbra is elkötelezett az ukrán válság békés megoldása mellett, és mindent megtesz ennek érdekében.
"Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a társulási és szabadkereskedelmi egyezmény a legjobb mód arra, hogy Ukrajna politikai és gazdasági modernizációját elősegítsük" - húzta alá Barroso, aki szerint Lengyelország az egyik legjobb példa arra, hogy az Európai Unióval való társulás milyen átalakító erővel bír, hiszen a 90-es években Varsó is társulási megállapodást írt alá Brüsszellel.
"1990-ben az egy főre jutó GDP 100 dollárral volt magasabb Lengyelországban, mint Ukrajnában. Ma az egy főre jutó GDP Lengyelországban 9000 dollárral több" - igyekezett érzékeltetni a bizottság elnöke, milyen pozitív hozadékokkal jár, ha egy ország szorosabb kapcsolatra törekszik az EU-val.
"Teljességgel hamis minden olyan állítás, miszerint a társulási és szabadkereskedelmi egyezmény megkötése árt az aláíró ország gazdaságának" - vonta le a következtetést Barroso.
Donald Tusk a sajtótájékoztatón mindenekelőtt annak fontosságát hangsúlyozta, hogy Ukrajnával kapcsolatban mind az Európai Unió tagállamai, mind az uniós intézmények azonos, egységes álláspontot képviseljenek.
A lengyel kormányfő szerint az uniós társulás mellett kiálló tiltakozások ukránok millióinak elkötelezettségéről tesznek tanúbizonyságot az Európához való közeledés megvalósítása mellet. A lengyel kormányfő azt is világossá tette: Európa nem Ukrajna egyik vagy másik felét, hanem az ország egészét tekinti partnerének, az ellenzékkel és a kijevi vezetéssel együtt.