;

Európai Unió;Európai Bizottság;Rogán Antal;rezsi;

- Rogán, a hajóágyú

Mint egy elszabadult hajóágyú, Rogán Antal továbbra is vadul lövi az Európai Bizottságot. Két napja a Népszava is beszámolt róla, hogy Rogán szerint a Bizottság meg akarja büntetni Magyarországot – a rezsicsökkentés miatt. Ez többszörösen hamis állítás.

Egyrészt az Európai Unió egyáltalán nem ellenzi a rezsi, azaz az energiaárak csökkenését. Hiszen napjainkban is csökkennek a világpiaci árak, így ennek következtében – természetes módon – a tagállamokban is csökkenhetnek a belföldi energiaárak. A szomszédos Szlovákiában nagyjából hasonló arányban mérséklődnek a rezsiköltségek, mint nálunk, de ott senki sem csinál belőle politikai kampányt.

Másrészt Rogán állításával szemben a Bizottság a már hónapok óta folyó eljárásokon túl semmilyen új vizsgálatot nem indított rezsiügyben Magyarország ellen. Günther Oettinger EU-s energiabiztos tavaly év végén tizenhét kormánynak írt egy levelet, amelyben a kiskereskedelmi energiaárak központi árszabályozásának kivezetését, azaz fokozatos megszüntetését kéri. Ismételjük: tizenhét kormánynak írt, nem csak hazánknak.

Klaus-Dieter Borchardt, a Bizottság egységes energiapiacért felelős igazgatója nemrég egy szakmai konferencián elmondta, hogy az Oettinger-levél folytatásaként kétoldalú konzultációkat kezdenek. Ezek egy-két évig is eltarthatnak, s kötelezettségszegési eljárás csak azok ellen indulna, akik az EU szabályait és az Európai Bíróság idevágó ítéletét semmiképp sem hajlandók tiszteletben tartani. Egyelőre senki sem feltételezi Brüsszelben, hogy a magyar kormány, vagy bármely más kabinet ilyet tenne. Rogán a jelek szerint az erről a konferenciáról szóló sajtóhírekre reagált, kissé megkésve.

Harmadrészt az Európai Bizottság kifejezetten fontosnak tartja, hogy a „védelemre szoruló fogyasztók”, vagyis azok a szegény emberek, akik különösen érzékenyek az energiaárakra, segítséget kapjanak. Pesten ezt úgy mondják, hogy nem a privát úszómedencék, hanem a szoba-konyhás kis lakások fűtését kell szociálisan támogatni.

Miközben Rogán alaposan félreértelmezett sajtóhírek alapján Magyarország elleni háborúról vizionál, a forint árfolyama vészesen zuhan. Márpedig Magyarország a felhasznált energia túlnyomó többségét külföldről importálja, s így forintban egyre többe kerül az energia. Ezt vagy a fogyasztóknak, vagy az adófizetőknek, de valakinek mindenképp meg kell fizetni.

A rezsicsökkentést ma kizárólag a magyar kormány gazdaságpolitikája és a Matolcsy-féle banki politika dilettantizmusa veszélyezteti.

A tegnapi mélységek után ma reggel egészen 312,5-ig gyengült a forint az euróval szemben. Ez kétéves mélypont és nem tudni hol a vége. A Fed tegnap esti közleménye érdemben nem enyhített a feszültségen, hiszen továbbra is 310 fölött jár az euróval szembeni árfolyam.