"A politikai fejleményeket Ukrajnában továbbra is a népharag és a Janukovics-kormány hatalommal való visszaélésével szembeni ellenállás fogja alakítani" - vélekedett a 16 szakszolgálat munkáját összehangoló Clapper.
Szerinte Janukovicsnak az újraválasztása érdekében alkalmazott taktikája - beleértve az elit hűségének biztosítását - "a demokratikus normák további eróziójához vezethet". Rámutatott, hogy a Moszkva által decemberben megígért 15 milliárd dolláros támogatás első részlete rövid távon segíthet Kijevnek a pénzügyi válság elkerülésében, ám az egyúttal megnöveli az ukrán gazdaságnak Oroszországtól való függését és sérülékenyebbé teszi azt az orosz nyomással szemben, különösen energetikai kérdésekben.
Clapper szerint al-Kaida terrorszervezettel kapcsolatban álló szíriai al-Núszra Front elnevezésű csoport egy Egyesült Államok elleni támadás végrehajtására törekszik. Rámutatott, hogy az al-Kaidával szövetséges csoportok kiképzőtáborokat létesítettek olyan külföldiek számára, akik a hazájukba visszatérve terrorcselekményeket hajthatnak majd végre.
A kémfőnök azt állította, hogy a Bassár el-Aszad ellen küzdő felkelők közül mintegy 26 ezren szélsőségesek. A soraikban 7 ezer külföldi harcol, akik 50 országból, egyebek mellett Európából érkeztek. Névtelenül nyilatkozó amerikai hírszerzési források szerint néhány amerikai és több száz európai militáns már visszatért hazájába.
Az amerikai hírszerzés feje egyben úgy vélekedett, hogy a szíriai rezsim - amelynek vegyifegyver-készleteit elkezdték megsemmisíteni - kétségkívül képes arra, hogy korlátozott mennyiségben biológiai fegyvert állítson elő. Szavai szerint a program egyes elemei túljutottak a kutatás-fejlesztés szintjén, de a damaszkuszi rezsimnek még nem sikerült "militarizálnia" a biológiai hatóanyagokat. A szíriai haderőnek ugyanakkor vannak olyan hagyományos eszközei, amelyeket ilyen célra is át lehet alakítani.
Clapper ugyanakkor nem tért ki arra, hogy az amerikai hírszerzés gyanúja szerint milyen típusú és mekkora mennyiségű biológiai hatóanyagokról lehet szó.
Rámutatott, hogy az afrikai Száhel-övezet, különösképpen Csád, Niger, Mali és Mauritánia szélsőséges csoportok "inkubátorává" vált. Mint mondta, ezen országok kormányait terrortámadások fenyegethetik, amiért támogatták a tavaly januárban Maliban elindított francia intervenciót.
Az amerikai hírszerzés igazgatója sürgette, hogy a Moszkvában menedéket kapott informatikus, Edward Snowden szolgáltassa vissza az általa megszerzett, még nem publikált titkos iratokat. Hangoztatta, hogy a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtésére vonatkozó leleplezések súlyos károkat okoztak az amerikai nemzetbiztonságnak, mert felfedték a szolgálat módszereit a terroristák előtt, akik emiatt a kommunikáció más eszközeihez folyamodtak, ami nagyon megnehezíti a szakszolgálatok munkáját.
Clapper egyébként a tavaly március 12-i meghallgatásán tagadta, hogy az NSA amerikaiak százmillióra vonatkozó adatokat gyűjtött. Ezt három hónappal később ugyan "téves" válasznak minősítette, ám republikánus honatyák egy csoportja szerint ennek ellenére eskü alatt hazudott a kongresszusnak.