A 65 éves író, akinek könyveiből filmek és televíziós sorozatok is készültek Svédországban, illetve külföldön - több krimijét a BBC filmesítette meg Kenneth Branagh Shakespeare-színésszel Kurt Wallander nyomozó szerepében -, saját honlapján és a Göteborgs-Posten (GP) című lapban beszélt betegségéről.
"Rendkívül aggódom, de egészében véve képes vagyok ezt kontrollálni" - írta szerdai bejegyezésében Mankell. Az író két héttel ezelőtt szerzett tudomást a betegségről, miután Stockholmba utazott, hogy feltételezett nyaki porckorongsérvét kezeltesse. "Amikor másnap visszaindultam Göteborgba, már egy komoly rákdiagnózis volt a kezemben. Nincs semmilyen konkrét emlékem a visszaútról, csak a mérhetetlen hála amiatt, hogy a feleségem, Eva, mellettem volt" - emlékezett vissza az író.
A göteborgi Sahlgrenska Egyetemi Kórházban tett következő látogatás során kiderült, hogy az írónak daganatok vannak a nyakában és a bal tüdőlebenyében is. Az orvosok szerint fennáll a lehetőség, hogy a rák már más testrészekre is átterjedt - adta hírül a The Local című hírportál.
Mankell a szakemberekkel folytatott konzultációkat követően dönt kezelése menetéről, de addig is tovább folytatja az írást. "Már nagyon korán eldöntöttem, hogy megpróbálok írni erről, végtére is olyan fájdalomról és szenvedésről van szó, amely nagyon sok embert érint. Úgy határoztam, hogy a teljes valóságot fogom leírni, a harc nehézségét, de nem a halál, hanem az élet szemszögéből fogok közelíteni" - fogalmazott az író.
Mankell ez idáig 12 könyvet szentelt Kurt Wallander nyomozó alakjának és emellett számos színdarabot és gyermekkönyvet írt. 1996-ban megkapta az Astrid Lindgren-díjat, amelyet a gyermekirodalom területén alkotóknak osztanak ki. Az elmúlt években Mankell a Szabad Gáza Mozgalmat (Free Gaza Movement) támogató baloldali aktivistaként is felhívta magára a figyelmet. Az egyik legsikeresebb svéd szerző, regényeit szerte a világban 40 millió példányban adták el, Wallander-krimisorozatát 40 nyelvre fordították le.