A konferencián készült képeket idekattintva nézheti meg. Fotó: Tóth Gergő, Népszava.
A 300 forint feletti euróárfolyam egy lélektani határ: tovább fokozza a devizahitelesek nehézségeit és jól jelzi a kormányzati politika kudarcát - fejtette ki még 2009 februárjában Navracsics Tibor mostani igazságügyminiszter. Mostanra a Fidesz-frakcióban nem uralkodik már ez a nézet, ugyanis szerdán már 310 forint körül járt az euró, mégsem emlegették a kormány kudarcát.
Komoly gyengüléssel kezdte a napot a forint árfolyama szerdán, és Matolcsy György jegybankelnök szavaira tovább gyengült, majd a kármentés Pleschinger Gyula monetáris tanácsi tagra maradt.
Délután egy piaci pletyka miatt kezdett gyengülni a forint, ám az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) gyorsan cáfolta, hogy Magyarország nem fizette volna vissza egy lejáró devizakötvényét - mondta el lapunknak Gabler Gergely, az Erste Bank elemzője. A forint árfolyama azonban nem korrigált az ÁKK cáfolata után, hanem tovább gyengült. A feltörekvő devizák piacán tapasztalható feszültség a török lírát viselte meg legnagyobb mértékben: a jegybank ott éjszaka kamatot emelt. A török jegybank a vártnál nagyobb mértékben, 7,75 százalékról 12 százalékra emelte az egynapos jegybanki hitelnyújtás kamatlábát, az egyhetes repokamatláb 4,5 százalékról 10 százalékra emelkedett.
Matolcsy György magyar jegybankelnök délután egy szóbeli intervencióval stabilizálhatta volna a forint árfolyamát, ehelyett további kamatcsökkentést helyezett kilátásba - mutatott rá Gabler Gergely. Matolcsy az Amerikai-magyar kereskedelmi kamara rendezvényén az intenzív forintgyengülés ellenére kifejtette: mivel alacsony az inflációs nyomás hazánkban és az eurózónában is, van tér további kamatcsökkentésre. Matolcsy ahelyett, hogy a forintot védte volna, az unortodoxiáról zengett ódákat, méltatta a kormány válságkezelését, az egykulcsos adót és a bankadót. A korábbi nemzetgazdasági miniszter kifejtette, hogy a költségvetési szigor és a strukturális reformok kombinációja szükségszerűen kudarcra van ítélve, és csak a magyar modell lehet sikeres, ahol a strukturális reformok mellé tehermegosztás társul. Bár előadásának diagramjaiból számára is világossá vált, a klasszikus európai válságkezelést is eredményesen véghez tudta vinni egy ország: Lettország.
Matolcsy szavaira jelentős gyengüléssel reagált a hazai deviza, 309 forint felett is járt az euró jegyzése. A szóbeli intervenció végül késő délután megérkezett: Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács tagja a Reutersnek adott telefonos interjúban fejtette ki, hogy a jegybank figyelemmel kíséri a piaci folyamatokat, amikor dönt az alapkamatról. Pleschinger megerősítette, hogy a monetáris tanácsnak nincs célszáma a forint árfolyamára, és csak abból a szempontból vizsgálja a változásokat, hogy azok hogyan hatnak az inflációra. Hozzátette, a magyar gazdaság alapjai sokkal stabilabbak, mint Törökországé vagy Dél-Afrikáé. Ezen országok devizái ugyancsak komoly nyomás alá kerültek a héten a nemzetközi piacokon. Ennek egyik oka, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szerdán este döntött eszközvásárlási programjának további sorsáról.
A török helyzet nagyban különbözik a magyartól: a török folyó fizetési mérleg ugyanis jelentős hiányt mutat, szemben a rekordmagas magyar szufficittel - véli az Erste Bank elemzője. Gabler Gergely azonban hozzátette: ennek ellenére a magyar jegybankelnök szavait értelmezhetik úgy a piaci szereplők, hogy az MNB nem törődik a forint árfolyamával, ez pedig "felhívás keringőre" a forint ellen spekulálók számára. Mivel nagy fundamentális alapja nincs a forint mostani gyengülésének, Gabler Gergely szerint hamarosan visszatérhet a 304-308 forint körüli sávba az euró árfolyama.