Oroszország;NATO;Ukrajna;

- A NATO-főtitkár bírálta Oroszországot

Bírálta Oroszországot szerdán Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára, amiért Moszkva nyomás gyakorolt az ukrán vezetésre azért, hogy ne írja alá a társulási megállapodást az Európai Unióval.

"A gazdaság és a közbiztonság természetesen szoros kapcsolatban áll. Egy európai társulási megállapodás Ukrajnával óriási előnnyel járna az euroatlanti biztonság számára. Mélyen sajnálom, hogy ez nem valósult meg" - mondta az atlanti szövetség főtitkára a Le Figaro című francia napilapban megjelent interjúban. "Az ok ismert: a nyomás, amelyet Oroszország gyakorolt Kijevre" - tette hozzá.

A tüntetőkkel szembeni ukrán rendőri erőszakra utalva Rasmussen jelezte: a NATO "minden túlzott erejű fellépést elítél" és arra kérte a kijevi kormányt, hogy a párbeszédre törekedjen az ellenzékkel. Elmondta, hogy a NATO és Kijev között "kiváló az együttműködés".

"Ezért is szomorít el különösen, hogy az ország jelenleg rossz irányban halad. Meg vagyok arról győződve hogy Ukrajnának a jövőben meg kell erősítenie kapcsolatait az Európai Unióval és a NATO-val" - fűzte hozzá.

Oroszországgal kapcsolatban Rasmussen elmondta, hogy "a gyakorlati kérdéseket illetően az együttműködés erősödött". Példaként említette az Afganisztánból kivonuló NATO-felszerelések szállítási útvonalait, vagy a terrorizmus, a kalózkodás és a kábítószer-kereskedelem elleni harcot. Ugyanakkor "komoly nézeteltérések és valós vitáink is vannak ... muszáj megállapítani, hogy Oroszország egyértelműen ellenséges magatartást tanúsít a szövetség keleti bővítésével szemben" - mondta a NATO-főtitkár.

Tömött sorokban, kabátban hallgatták az emberek az Aranybika Szálló halljában Gyurcsány Ferenc múlt heti debreceni lakossági fórumán, a szállóvendégek is alig tudták átvágni magukat a tömegen - mondta lapunknak Wirsching Wiktória, a Demokratikus Koalíció (DK) sajtófőnöke. A lépcsőn is kanyargott a sor, erre senki nem számított - tette hozzá.