Jobb lenne, ha a pohár tiszta, de üres volna? - Kiss Norbert ifjúságért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár szájából hangzott el ez a mondat tegnap, a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlésén, ahol az összejövetel legfőbb feladata gyanánt a küldöttek elfogadták a 2014-es költségvetést, illetve a jövő pénteken kezdődő szocsi téli olimpiára utazó magyar csapat összeállítását.
A szakpolitikus e szemléletes példával próbált utalni arra, hogy az idén minden eddiginél nagyobb összeg, összesen 11,613 milliárd forint áll rendelkezésre, s ha már a kormány ennyire nagyvonalú a spottal, mit számít, hogy törvények be vannak-e tartva? (Cinizmust volt kitől tanulnia: Kiss a bukott államfő, Schmitt Pál mentoráltja…)Dr. Török Ferenc ekkor fölállt, és úgy reagált: a helyzet nem vagylagos. "A pohár most tele van, viszont roppant zavaros."
A törvénytelen működésről, arról, hogy a kétszeres olimpiai bajnok öttusázó által a két évvel ezelőtti, szabálytalanul összehívott MOB-közgyűlés kapcsán benyújtott bírósági ügy hol tart, milyen problémák nehezítik a helyzetet, részleteiben nem eshetett szó. Török szerette volna a napirendi pontok közé fölvetetni a témát, de hiába egyeztetett erről előzetesen Borkai Zsolt MOB-elnökkel, vágya nem teljesült. Nyilván az ünneprontót nem szívesen látják sehol, csakhogy egy kiemelten közhasznú szervezet esetében, amelynél az adófizetők pénzét költik el, talán nem ártana, ha a törvényeket betartanák.
Török a problémákat nem citálhatta, például azt sem, hogy a nem olimpiai sportágak összegeit a törvény betűje szerint részletezték, az olimpiai sportágak esetében viszont semmit nem tüntettek fel. Rá akart mutatni, hogy az idei költségvetési kérdéseket már tavaly júniusban közgyűlés elé kellett volna vinni, de ez is elmaradt. (Borkai erről tudomást sem vesz, mintha érdeke volna, hogy az általa vezetett szervezet a saját alapszabályait se tartsa be…)
Török egymaga vívja harcát a törvényességért. Még ha egyet is értenek vele egyesek, nyíltan senki nem támogatja. Félnek. A konfrontációval a képviselt sportáguknak árt(h)a(t)nának… Szóval mintha minden a legnagyobb rendben lenne, úgy zajlott le a közgyűlés. Annyira, hogy azzal sem foglalkozott senki: miként törték ketté az álmát a síszövetségben Papp Ildikónak. A salgótarjáni sífutó 20 versenyen 18-szor megverte Simon Ágnest, az elnökség mégis utóbbi hölgyet delegálta az olimpiai csapatba.
"Básti István olimpiai bajnok labdarúgó szeretett volna felszólalni az ügyemben, de nem kapott erre lehetőséget. Mire észbe kaptunk, a közgyűlés a 16 fős csapatot megszavazta" - kesergett lapunknak a 31 éves sportoló. Amikor azt kérdeztük tőle, el tudja-e képzelni, hogy ilyesmi bárhol máshol a világon megtörténhet, azt felelte: "Nem. Ezt itt csak itt lehet megtenni. Nálunk még a sport sem tiszta." Hozzátette, amikor szlovák sporttársainak elmesélte, mi történt, nem akartak hinni a fülüknek.
Mi pedig akkor nem, amikor azt árulta el, hogy az édesapja hasonló körülmények között maradt le a szarajevói olimpiáról. "'84 előtt ő volt a legjobb biatlonos, egy vitatható elnökségi döntés nyomán mégsem mehetett ki. Az álmait szerettem volna megvalósítani. Most az egész család mélységesen csalódott. Mifelénk nem a teljesítmény számít" - mondta. Hát akkor micsoda? - kérdeztük?
"Elég sokat gondolkodtam ezen, de túl kis hal vagyok ahhoz, hogy ezt tudjam. Baj volt, hogy 31 éves vagyok. Ezt mondták. Mert még két olimpia bennem van, Simon Ágnes meg 40 éves, neki több lehetősége nem lesz. Neki van három gyermeke, nekem - főleg mert a karrieremre összpontosítottam eddig - egy sincs. Nem ".
Fenyvesi Gábor, Salgótarján (Fidesz-KDNP) alpolgármestere a múlt héten előirányozta: ha nem Papp Ildikó kerül az ötkarikás csapatba, ügyészséghez fordul. Erről a sportoló azt mondta, még nem beszélt a városvezetéssel, de mivel több szabályt megsértettek, jogorvoslatra van esély. Kár, hogy Szocsi addig rég véget ér. "Mit mondjak majd a városban a rám példaképként tekintő gyerekeknek - mondta végül Papp -: hogy ezért kezdjetek el sportolni?..."
A magyar csapat
Rövidpályás gyorskorcsolya (8): Béres Bence, Darázs Rózsa, Heidum Bernadett, Keszler Andrea, Knoch Viktor, Kónya Zsófia, Lajtos Szandra, Liu Shaolin Sándor.
Gyorskorcsolya (1): Nagy Konrád.
Alpesi sí (3): Berecz Anna, Farkas Norbert, Miklós Edit.
Sífutás (2): Simon Ágnes, Szabó Milán.
Sílövészet: Gombos Károly, Szőcs Emőke.
Szabadkártyában bízhat (3): Gyarmati Anna (hódeszka), Lykovcán Ágota (gyorskorcsolya), Pulai Imre (szánkó).
MPB: szakmai döntés Szocsiról
A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöksége - miután megérkezett a hivatalos értesítés, hogy egyetlen magyar sportoló sem kvalifikált a téli paralimpiára - múlt pénteki rendkívüli elnökségi ülésén úgy döntött: tudomásul veszi a kialakult helyzetet, és arra kéri az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI) és a MOB-ot, hogy a szocsi részvételre elkülönített anyagi forrást inkább az idén rendezendő szervátültetettek, illetve értelmi fogyatékosok európai játékainak támogatására fordítsák.
Az elnökség azt követően döntött így, hogy Lőrincz Krisztina mozgássérült sífutó és biatlonos, illetve Balogh Zsolt látássérült alpesi síelő a paralaimpiai selejtező-versenyeken nem értek el olyan eredményt, amely elég lett volna a részvételi jog megszerzéséhez. Eredményei alapján Dani Gyöngyi ott lehetett volna Szocsiban, a versenyző azonban anyai örömök előtt áll, ezért nem tud elutazni a paralimpiára.
Balogh Zsolt vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményben nehezményezte az MPB döntését, kifogásolva: nem igényeltek szabadkártyát a részére, ami az olimpikonoknál is elő szokott fordulni. A sportoló közleményére Gömöri Zsolt, az MPB elnöke kijelentette: Balgoh három éve kezdett el versenyszerűen síelni, ezért még nem érett a paralimpiai részvételre, négy év múlva talán eredményesebben szerepel a kvalifikációs viadalokon.
Ha a sportoló a selejtezőkön nem teljesítette a paralimpiai szintet, akkor szabadkártyával sem várható kiemelkedő eredmény tőle a játékokon, viszont, ha kimegy, akkor edzővel, orvossal, csapatvezetővel, kísérővel együtt minimum hétfős delegáció utazott volna Szocsiba közpénzből.