;

Fidesz;Sólyom László;Oroszország;Lázár János;Orbán Viktor;paksi atomerőmű;Roszatom;

Paks bővítésének célszerűségében még a kormánypárt sem egységes FOTÓ: K 2 PRESS

- A Fidesz sem egységes a reaktorépítés ügyében

A  nagyobbik kormánypárton belül sincs egyetértés a paksi atomerőmű bővítéséről. A Fidesz egyes vezetői továbbra is ünneplik az új reaktorok építéséről az orosz Roszatommal kötött megállapodást, míg a párt soraiból egyesek már elvetik a beruházást. Sólyom László korábbi köztársasági elnök ugyancsak ellenzi az elsietett paksi építkezést. Csakúgy mint a demokratikus ellenzéki pártok és a civil szervezetek.

Még a Fideszen belül sincs teljes egyetértés a paksi atomerőmű bővítéséről. Amíg Orbán Viktor kormányfő, Lázár János miniszterelnökségi államtitkár, a kormánypárt több más vezetője továbbra is jó üzletnek tarja és zajosan ünnepli az Oroszországgal két új 1200 megawattos reaktor építéséről kötött paktumot, addig Illés Zoltán vidékfejlesztési tárca környezetvédelmi államtitkára inkább a megújuló energiákat támogatja a nukleáris energiával szemben.

A szintén fideszes politikus a köztelevízióban azt mondta: ő azért küzd, hogy a megújuló energiák minél nagyobb szerephez jussanak az országban. Úgy fogalmazott: "én nem támogatom a nukleáris energia hasznosítását, én a megújulókat támogatom." Hozzátette, ha lenne egy időgépe, akkor visszamenne 1969-be, és megakadályozná a paksi atomerőmű megépítését.

Illés azt is kijelentette, hogy "Magyarország villamosenergia igényének csaknem 40 százalékát adja a paksi atomerőmű, aminek én egyáltalán nem örülök, és nyilvánvalóan, mivel ezt a tényt az előttem járók döntései alapozták meg, ezzel együtt kell, hogy éljek. Azt be kell ismerni, hogy a megújulók egyik napról a másikra nem tudják kiváltani ezt a 40 százalékot"- fogalmazott Illés, aki abban bízik, hogy 2020-ra az ország villamosenergia igényének 20 százalékát megújuló erőforrásokból állítják majd elő.

Az államtitkár azt mondja, még sok víz lefolyik a Dunán, amíg megvalósulhat a két új blokk megépítése. Meglepő módon úgy véli, hogy a Fidesz-kommunikáió által erőltetett rezsicsökkentés helyett a tavaszi választás egyfajta népszavazás lesz Paksról.

Gyurcsány Orbán „jövőbelátásáról”
A DK vezetője facebookos bejegyzésében Orbán Viktor 2007. január elején a Demokratában megjelent kijelentéseit szemlézi: A fidesz.hu összefoglalója szerint az interjúban Orbán Viktor azt a véleményét fejtette ki, hogy Magyarországot az a veszély fenyegeti, hogy visszasorolják az orosz érdekszférába. "Most ez nem katonai megszállást, hanem gazdasági érdekszférába sorolást jelenthet. A kormány ezt a veszélyt vagy nem érzékeli, vagy nem aggasztja, sőt mintha elő is segítené ezt a veszedelmes folyamatot" - fogalmazott. A pártelnök szerint az elkövetkező években az energiafüggőség kulcskérdéssé válik, és olyan hol nyílt, hol titkos megállapodások köttetnek, amelyek Magyarországot Oroszország előretolt gazdasági bástyájává tehetik. "Kelet felől nézve mi vagyunk az utolsó olyan ország, ahol az állam lemondott a nemzetstratégiai és nemzetbiztonsági szempontból felbecsülhetetlen értékű közellátási rendszerek tulajdonáról. Tőlünk nyugatra ez nem lehetséges. Tegyük világossá: nem akarunk a Gazprom legvidámabb barakkja lenni!" - hangsúlyozta.
Hát így...

Illés álláspontja többször is változott az elmúlt időszakban a paksi erőművel kapcsolatban. A környezetvédelmi államtitkár január közepén még azt mondta, hogy minden felhatalmazása megvolt Orbán Viktornak, hogy megállapodást kössön az oroszokkal a paksi atomerőmű fejlesztéséről és bővítéséről.

Illés azért magyarázkodott a sajtónak, mert 2008-ban, még ellenzékből azt nyilatkozta: olyan nagy volumenű beruházásról van szó, hogy kihagyhatatlan lépés egy népszavazás a szerződéskötés előtt. Szerinte ez a nyilatkozata azonban 2009-ben elévült, hiszen akkor fogadta el a Parlament a bővítésről szóló határozatot. Sólyom László korábbi köztársasági elnök ugyancsak ellenzi a paksi atomerőmű bővítését, és annak előkészítetlenségét is.

A volt államfő titkársága közölte, hogy Sólyom már a januári magyar-orosz megállapodás előtt egy hónappal elmondta határozott véleményét a két új paksi atomerőmű-blokk megépítéséről a "Paks vobiscum?" című konferencián - írja az Index. A volt köztársasági elnök a konferencián hiányolta a nyilvánosságot, rámutatott, hogy a felelősséget viselő döntést csak megfelelő információk birtokában, és alapos előkészítés után szabad hozni.

Tüntetéssel kezdődik a február
A Levegő Munkacsoport több más zöld, illetve civil szervezettel közösen tüntetést szervez február elsejére, a József nádor térre - tudta meg a Népszava Lukács Andrástól, a környezetvédelmi csoport elnökétől. A megmozdulás résztvevői azt szeretnék elérni, hogy a kormány mondjon le a paksi atomerőmű bővítéséről. A beruházást ugyanis szerintük sem szakmai, sem gazdasági, sem egyéb érvek nem indokolják.
Lukács András hangsúlyozta: Paks II. megépítése a minimum 4000 milliárd forintos költségével elszívná a forrásokat a megújuló energiatermelés hazai fejlesztésétől, így országunk évtizedekre lemarad majd a "zöld iparágban".

Paks esetében többről van szó, mint áramtermelésről: a jövő nemzedékek sorsáról, döntési és alkotmányos kultúráról, külpolitikai stratégiáról, a kockázatvállalás erkölcsi kérdéseiről, továbbá a civil társadalom erejéről is: kikövetel-e a döntéshez elegendő információt" - fejtette ki.

Sólyom László kezdeményezte "a felelős döntéshez nélkülözhetetlen tudományos vita folytatását, hiteles fórumon, és lehetőleg még nagyobb nyilvánosság előtt". Ennek előkészítésére több találkozót is összehívott.

Emlékezetes: Oroszország és Magyarország január 14-én  írt alá együttműködési megállapodást az atomenergia békés célú felhasználásáról, mely magában foglalja két új atomerőművi blokk megépítését Pakson. A projekt megvalósítására 10 milliárd eurós keretösszegű hitelt kap Magyarország. A finanszírozás 80 százalékát az oroszok adják, 20 százalékát viszont Magyarországnak kell előteremtenie.

Kormányközeli forrásra hivatkozva hétfői számában a Jutarnji list című lap azt közölte, hogy Zágráb elégedetten veszi tudomásul, miszerint a Mol el kívánja adni a részvényeit az INA-ban. A cikk szerint a horvát kormány azzal a feltétellel támogatna egy orosz céget az INA részvényesei között, ha az komoly befektetésekre vállalna kezességet a legnagyobb horvát olajipari vállalatban.