Ukrajna;Viktor Janukovics;uniós biztos;kormányátalakítás;zavargások;Stefan Füle;Vitalj Klicsko;

Egyesek Molotov-koktéllal, mások imával próbálnak hatni a rohamrendőrökre FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/BRENDAN HOFFMAN

- Meghátrál Janukovics?

Vélhetően az utca és a nemzetközi közösség nyomására meghátrált Viktor Janukovics ukrán államfő tegnap kormányátalakítást, a múlt héten elfogadott, szabadságjogokat korlátozó törvények visszavonását és amnesztiát jelentett be. A gesztus azonban megkésett. Klicsko jelezte: egy hónapja még elég lett volna a kormány menesztése, ma már Janukovics lemondását kéri az ellenzék.

Tegnap délután még úgy tűnt, nem történik érdemi előrelépés a vasárnap óta erőszakba torkollt ukrán válság rendezése irányába, estefelé azonban, a Stefan Füle uniós bővítési biztossal folytatott tárgyalás után jelentős engedményeket tett Viktor Janukovics államfő. Az ellenzék kezdettől az Azarov-kormány menesztését, előrehozott parlamenti és elnökválasztásokat kér, ám mindeddig bármiféle ilyen irányú engedménytől elhatárolódott az államfő.

Tegnap azonban jelezte: kormányátalakítás lesz, módosítják a Nyugat által is hevesen bírált, múlt héten elfogadott, a gyülekezési szabadságot korlátozó törvényeket, és amnesztiát kaphatnak az őrizetbe vettek tüntetők. Janukovics ígérete szerint a január 28-ra összehívott rendkívüli parlamenti ülésen szavazásra kerülnek ezek az intézkedések. Ugyanakkor azt is jelezte, "minden eszközt felhasznál" a tüntetők ellen, amennyiben nem sikerül megállapodni.

A kormányátalakítás részleteiről lapzártánkig nem kerültek nyilvánosságra részletek, s azt sem tudni, hogy elfogadhatónak és elegendőnek tartja azt az ellenzék. A csütörtök késő este befejeződött több órás tárgyalás nyomán az átmeneti tűzszüneten kívül más érdemi előrelépés nem történt. A három ellenzéki parlamenti párt vezetői tegnap végül nemet mondtak Janukovics javaslatára és úgy döntöttek, felfüggesztik a kormányzattal zajló tárgyalásokat.

Julija Timosenko pártjának, a Batykivscsinának a vezetője, Arszenyij Jacenyuk azt is bejelentette, hogy a vasárnap kirobbant, halálos áldozatokkal járó összecsapások színhelyét, a parlament utcáját a Grusevszkijt és az Európa teret is a Majdanon (Függetlenség tér) november vége óta zajló tüntetés zónájához csatolják.

A tegnap Ukrajnába érkező Füle, bővítési biztos Janukovics elnök után Vitalij Klicsko, a demokratikus ellenzék első számú vezetőjévé előlépett ökölvívó világbajnokkal is tárgyalt tegnap este. Füle kijevi útja része annak a nemzetközi nyomásnak, amely az ukrán válság megfékezését, az erőszak megfékezését célozza.

Csütörtökön Jose Manuel Barosso EB-elnök és Angela Merkel német kancellár egyaránt az erőszak megfékezésére és párbeszédre szólította fel Janukovicsot. Tegnap  Párizsban és Berlinben is bekérették az ukrán nagykövetet, a két ország diplomáciai vezetése így tiltakozott a kijevi tüntetésekkel szembeni karhatalmi fellépés miatt.

Az ukrán hatóság közben tegnap is megerősítették- nem a belügyminisztériumi csapatok használtak éles lőfegyvert a tüntetők ellen, a lőtt sebek okozta halálesetek nem írhatók a kormányzat számlájára. Állítják, a lövéseket vadászpuskákból adták le az épületek tetejéről, a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó csapatoknak viszont nincsenek vadászpuskáik és tagjai kizárólag az utcákon, nem pedig az épületek tetején tartózkodtak.

A fővárosban tegnap viszonylag nyugalom volt. Lapzártánkig a nap komoly összetűzések nélkül telt, a tüntetők csupán újabb barikádokat emeltek, és egy csoportjuk "melegedőnek" elfoglalta a közelben lévő földművelődésügyi minisztériumot. Vidéken viszont súlyosbodott a helyzet, a zavargások több régióra átterjedtek. A tüntetők az ország nyugati részén több megyeközpontban megrohamozták vagy el is foglalták a megyei adminisztráció épületét. Több városban  összecsapások zajlottak a rohamrendőrök és a tüntetők között.

Tovább növelné az orosz befolyást a Közel-Keleten az orosz államfő.  Moszkvai és teheráni sajtóinformációk szerint Vlagyimir Putyin hamarosan, valószínűleg a Szocsi Téli Olimpia után Iránba látogat.