;

baleset;élményfürdő;büntetés;Újpest;Aquaworld;Fővárosi Törvényszék;uszodamester;

- Aquaworld: kissé szigorúbb ítélet

Az elsőfokú ítéletnél részben szigorúbb büntetéseket szabott ki a 2009-ben az újpesti Aquaworldben történt haláleset miatt az élményfürdő felelőseire a Fővárosi Törvényszék - a 9 éves kisfiú haláláért azonban most sem kell börtönbe mennie azoknak, akik észlelték ugyan a szörfmedence hibáját, mégsem javították meg. Az egyik, korábban felmentett vádlott, a műszaki igazgató ügye azonban elölről kezdődik.

Szigorúbb ítéletet szabott ki az újpesti Aquaworldben 2009 júliusában szörnyethalt 9 éves fiú halála ügyében másodfokon, jogerősen a Fővárosi Törvényszék - azonban ezúttal sem kell börtönbe vonulnia egyik vádlottnak sem. A bíróság ugyanis "számtalan láncszemből álló" tragédiaként írta le a balesetet, amelyben a szörfmedence nem megfelelő kialakítása mellett a vízgépész, valamint az uszodamester szabályszegései is szerepet játszottak, de felelősségük megoszlik.

Korábban - noha sajnálatukat kifejezték a történtek miatt - egyik vádlott sem ismerte el felelősségét. Most a vízgépész - egyezően a tavaly júliusi elsőfokú ítélettel - jogerősen is két év fogházbüntetést kapott próbaidőre felfüggesztve, ám az uszodamester büntetését, akit korábban 35 nap közmunkára kötelezett az újpesti bíróság, most másfél év, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre súlyosította a bíróság.

A harmadrendű vádlott a műszaki igazgató volt, akit elsőfokon bizonyítottság hiányában felmentett a bíróság, ám most a törvényszék az ő ügyében új eljárást rendelt el - ugyanis az indoklás szerint vitathatóan járt el az újpesti tanács, szinte tényállás nélkül vonta ki a felelősök köréből, és nem tisztázta azt sem, pontosan milyen foglalkozási szabályok vonatkoztak a műszaki igazgatóra, mik voltak az élményfürdőben a kötelezettségei.

Emlékeztetőül, a 9 éves kisfiú halálát a szörfmedencében egy rosszul rögzített aknafedél okozta: bezuhant az aknába, miután a nagynyomású víz elsodorta, és a hullámkeltésre szolgáló szivattyú beszívta - a turbinalapátok pedig, mint a nyomozáskor a hivatalos közlés szólt, az "élettel összeegyeztethetetlen sérüléseket" okoztak neki. Azt nem sokkal a baleset után megállapította az élményfürdő - amely amúgy már a baleset másnapján kinyitott - belső vizsgálata, hogy a baleset emberi mulasztás miatt történt.

Amelyet viszont senki nem sietett magára vállalni: az élményfürdő munkatársai ugyan észlelték, hogy a balesetet megelőzően két zár letört az aknafedélről, és a vízgépész rögzítette a vízgépészeti naplóban, hogy a fedél mozog. De ezen túlmenően nem tett semmit, mert úgy vélte, a másik két zár is megfelelően rögzíti a fedőt. Ám a gépész pontosan ismerte a medence működését, tudta, hogyan áramlik a szörfmedencében a víz, és szólnia kellett volna a műszaki igazgatónak, hogy javítás szükséges.

"Ha kijavítja vagy az információt a megfelelő helyre továbbítja, a tragikus folyamat megszakadt volna" - szólt a jogerős végzés. Bár a vádbeli cselekmény - foglalkozás körében halált okozó gondatlan veszélyeztetés - 1 évtől 5 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható, a törvényszék a vízgépész kifogástalan életvitelét, részleges beismerését és megbánását is enyhítő körülményként értékelte.

Kapott jelzéseket az úszómester is "több embertől", mégsem intézkedett. A törvényszék szerint nemcsak a foglalkozási szabályok megszegése, hanem azzal összefüggésben a halálos eredmény is a terhére róható, és emiatt ítélték felfüggesztett szabadságvesztésre közmunka helyett.

Menetrend szerint közlekedő Volán-busz és iskolabusz is ütközött Tolna megyében, senki nem sérült meg - közölte a Tolna megyei katasztrófavédelmi szóvivő az MTI-vel pénteken.