Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) végrehajtó bizottsága tegnap konfirmálta a 2016-os, Franciaországban esedékes kontinenstorna selejtezősorozata sorsolásának dátumát: a csoportbeosztást február 23-án, Nizzában ejtik meg. Újdonság lesz, hogy a viadalon immár 24 együttes vehet részt, a házigazda jogán induló franciák mellé 23 egylet csatlakozhat.
2-es kalap: Ukrajna, Horvátország, Svédország, Dánia, Svájc, Belgium, Csehország, Magyarország, Írország.
3-as kalap: Szerbia, Törökország, Szlovénia, Izrael, Norvégia, Szlovákia, Románia, Ausztria, Lengyelország.
4-es kalap: Montenegró, Örményország, Skócia, Finnország, Lettország, Wales, Bulgária, Észtország, Fehéroroszország.
5-ös kalap: Izland, Észak-Írország, Albánia, Litvánia, Moldova, Macedónia, Azerbajdzsán, Grúzia, Ciprus
6-os kalap: Luxembourg, Kazahsztán, Liechtenstein, Feröer-szigetek, Málta, Andorra, San Marino, Gibraltár.
Először szerepel majd a kvalifikációs sorozatban Gibraltár, amely a legszerényebb képességű csapatokat felvonultató hatos kalapba kapott besorolást. Az 53 induló országot kilenc csoportba osztották - nyolc hatosba és egy ötösbe -, a tömörülések első két helyezett csapata, valamint a legjobb harmadik automatikusan továbbjut, míg a másik nyolc harmadikként végzett gárda pótselejtezőn dönt a fennmaradó négy továbbjutó hely sorsáról. A magyar válogatott a második gruppba került.
Az MLSZ előzetesen külföldi kapitány szerződtetését tervezte, miután megvált Egervári Sándortól, de mivel egyik kiszemelt sem vette a bátorságot, hogy a létszámemelés dacára nyomban az Eb-szereplést célozza meg, a 2016-os kijutásra jó esélyt látó (?), de legalábbis a feladatnak, illetőleg a szövetségi alkalmazotti viszonynak szívesen nekiszegülő Pintér Attilát nevezte ki. Az MLSZ és a szakember elképzelései találkoztak.
meccsnap: 2014. október 9-11.
meccsnap: 2014. október 12-14.
meccsnap: 2014. november 14-16.
meccsnap: 2015. március 27-29.
meccsnap: 2015. június 12-14.
meccsnap: 2015. szeptember 3–5
meccsnap: 2015. szeptember 6-8.
meccsnap: 2015. október 8-10.
meccsnap: 2015. október 11-13.
Pótselejtező, 1. meccs: 2015. november 12-14.
Pótselejtező, 2. meccs: 2015. november 15-17.
A torna csoportbeosztása: 2015. december 15.
A 24-es döntő: 2016. június 10-július 10.
Most, hogy már 24 egylet szerepelhet az Eb-n, két év múlva ott a helyünk. Optimizmusukat tetézte, hogy a közelgő selejtezősorozat előtt tudható volt: a magyar válogatott ezúttal a kettes kalapban kap helyet.
Sokakban ez a tény azt a végkövetkeztetést eredményezte, hogy eggyel kevesebb olyan rivális szerepel majd a csoportunkban, amely ellen nem sok keresnivalónk akad.
De ez tévedés. Önámítás. A kalapok tegnapi bejelentése ezt vitathatatlanul alátámasztja.
Az egyesben nincs olyan gárda, amely ellen a pontszerzésre bármi esély mutatkozna, sem itthon, sem idegenben, a hollandokkal szembeni 4-1-es budapesti, illetőleg az amszterdami 8-1-es vereség ennek ékes példázata.
Ha azt gondolja valaki, hogy a görögök vagy a bosnyákok ellenében esetleg volna esély, nézze meg, előbbiek miként bántak el az idei vb pótselejtezőjén azokkal a románokkal, akik a magyarok ellen összesen négy pontot szereztek, utóbbiak erejéről meg annyit, hogy a legutóbbi vb-kvalifikáció során éppen a görögök előtt végeztek az élen…
A kettes kalapból ellenfél nem érkezhet, de az itteni együttesek játékereje is azt mutatja: felülreprezentálva érezhetjük magunkat, korántsem vagyunk a belgák, a svédek a svájciak az ukránok vagy a horvátok szintjén.
Az Eb-szereplés eléréséhez a harmadik kalap vetélytársai ellen lehetőleg minél több pontot illene szerezni, de a listát elnézve jó, ha csurran-cseppen… A románok is ott vannak (hangsúlyozandó, egy pontra futotta ellenük a vb-selejtezőkön), és korántsem a keleti szomszéd tetszik a legerősebbnek. A csehek, lengyelek, osztrákok, szerbek aligha rosszabbak a mostanság alakulgató magyar válogatottnál. A szlovákokat jó volna kikapni, ellenük akadna leginkább keresnivalónk…
A négyes delegáltak között is akad olyan együttes, amelyet jó volna elkerülni, a montenegróiak speciel 2011-ben Eb-pótselejteztek, a vb-selejtezőben harmadikként végeztek, de nyerni tudtak Ukrajnában és otthon ikszelni az angolokkal, ráadásul akad játékosuk, aki rendszeresen játszik az olasz élvonalban (Savic a Fiorentinában).
Az örmények feltörekvők, fiatalok, legjobbjukért (Henrih Mhitarjan) a Dortmund klubrekordot jelentő 25 millió eurót fizetett a múlt nyáron. A finneknél a 2012-es kontinenstornáért zajló versenyfutás során mindössze egy góllal voltunk jobbak (Dzsudzsák érte el a hajrában, kontrából), ezzel lett 2-1 kint, itthon 0-0-ra végeztek a felek.
Az ötödik kalapból is érkezhet nehéz vetélytárs, jelesül az izlandiak, akik egymaguk cáfolják a magyar sikertelenség legfőbb indokát, miszerint itt nincs tömegbázis, elvégre Izlandon csupán 320 ezer ember él, a Budapest hatodát kitevő tömegből nevelték ki azt a tízegynéhányat, aki egészen vb-pótselejtezőt érő helyezésig menetelt legutóbb.
A minőséget és nem a mennyiséget tartották szem előtt, s egy kiváló szakembert, a svéd Lars Lagerbäcket kérték fel csapatuk dirigálására. Azóta futballünnep van a szigetországban, ha a válogatott pályára lép. Még az ötödik kalapos izlandiaktól is messze vagyunk, akkor meg: mire számítsunk?