foglalkoztatási program;munkahelyvédelem;Pankucsi Zoltán;

Fotó: Tóth Gergő/Népszava

- A munkahelyvédelem nem teremt állásokat

Hiába büszke a kormány a munkahelyvédelmi akciótervre, ma kevesebben dolgoznak, mint 2010 előtt. 105 milliárd forintot költött tavaly novemberig a kormány a munkahelyvédelmi programra, összesen 745 ezer munkavállalót érintett az akció - közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Pankucsi Zoltán.

A nemzetgazdasági minisztérium adóügyi helyettes államtitkára közölte: a kormány számára továbbra is prioritás a munkahelyek megvédése és a foglalkoztatási költségek csökkentése, ezért ha a gazdasági növekedés és a költségvetési lehetőségek megengedik, szükség esetén újabb lépésekre is kész a kabinet annak érdekében, hogy az adópolitikán keresztül is elősegítse a foglalkoztatás bővítését.

A munkahelyvédelmi akcióterv keretében a 25 év alattiak, 55 év felettiek és a kismamák foglalkoztatóinak adott járulékkedvezményt a kormány. A program kritikusai szerint a legnagyobb gond, hogy azoknak a foglalkoztatását is támogatja, akiket enélkül is felvennének, miközben a statisztikákban jól látszik, hogy új munkahelyek nem jöttek létre.

A leépítések kormánya négy éve egymillió új munkahelyet, 4-6 százalékos gazdasági növekedést és radikális adócsökkentést ígért - emlékeztet közleményében az MSZP. Ehhez képest növekedés nincs, az igazságtalan, egykulcsos adórendszerrel az emberek 80 százaléka rosszabbul járt, a foglalkoztatási statisztikák pedig csak papíron javultak - teszi hozzá a párt.

Ma már az is foglalkoztatottnak számít, aki a múlt hónapban csak egy órát dolgozott, a munkakeresők 55 százaléka semmilyen ellátást nem kap, több százezren a munkanélküliek nyilvántartásában sem szerepelnek, 500 ezren pedig külföldön dolgoznak. Az egykulcsos adórendszer helyett igazságosabb, többkulcsos adórendszert vezetne be a választások után az MSZP, hogy a gazdagok több, a kisebb keresetűek pedig kevesebb adót fizessenek.

A párt szerint valódi munkahelyeket kell teremteni és vissza kell szorítani a dolgozói szegénységet, hogy aki tisztességesen dolgozik, meg is tudjon élni a fizetéséből.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) határozatában visszavonta a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását, mert az intézmény működése fenntarthatatlanná vált. Húsz munkanapon belül az országos betétbiztosító kártalanítja a betéteseket.