Ukrajna;tüntetések;Kijev;Klicsko;UDAR;

Vitalij Klicsko ellenzéki vezetőnek köszönhető az átmeneti tűzszünet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/TIENNE DE MALGLAIVE

- Kijev: átmeneti tűzszünet?

Több ezer tüntető vesz részt a kormányellenes megmozdulásokon. Mint a Kijev Post internetes oldalán beszámolt róla, mintegy kétezren néznek farkasszemet az ezerfős rohamrendőri gárdával, továbbra is hordják az autógumikat a megsemmisült barikádra, de a hatóságok elleni támadásokat, macskakövek felszedését, dobálást átmenetileg beszüntették.

Vitalij Klicsko, az Ütés (UDAR) ellenzéki párt vezetője ugyanis arra szólította fel mind a tüntetőket, mind a Berkut rohamrendőreit, tartsanak tűzszünetet a Viktor Janukoviccsal folyó tárgyalások idejére, s legalább este nyolc óráig szüntessék be az erőszakot. Ennek hatására viszonylagos nyugalom uralkodik a Hrusevszkij utcán és az Euromajdanon, Kijev Függetlenség terén, írta az AP tudósítója. Az ukrán tűzoltóknak sikerült megfékezniük a lángokat, és az abroncsokból gomolygó sűrű füstöt is.

Eközben az elnöki palotában tovább folyik az egyeztetés: az ellenzéki vezetők arról próbálják meggyőzni Janukovics államfőt, hogy még az idei évben tartson elnökválasztást, s így véget tudna vetni a november óta tartó tiltakozó megmozdulásnak, a már-már polgárháborús helyzetnek. Huszonnégy órás ultimátumot intéztek az elnök felé, mely szerint ha nem dönt előrehozott választások mellett, még nagyobb erőszakkal találja szemben magát, “annyi embert mozgósít az ellenzék, amennyit csak el tud érni”. Az ellenzék követelése közt szerepel még a kormány menesztése, előrehozott választások kiírása, s a január 16-ai vitatott törvények megsemmisítése,

Az áldozatok számáról még mindig egymásnak ellentmondó állítások látnak napvilágot. Az ukrán ügyészi hivatal megerősítette a korábbi sajtóhíreket, miszerint két ember golyó által vesztette életét a szerdai erőszakos megmozdulások során. Az áldozatok az Ukrán Tudományos Akadémia könyvárában feküdtek. Egyikük már a mentők kiérkezésekor halott volt, a másik személyt fej és mellkas sérülésekkel kórházba szállították, de belehalt sérüléseibe. Korábban a média az ellenzékre hivatkozva öt ember haláláról számolt be. Oleg Muszij, az ellenzéki mozgalom önkéntes orvosa a CNN-nek úgy nyilatkozott, négy ember halt meg, és több százan sérültek meg a Berkuttal való összetűzések során. A rendőrség közölte: vasárnap óta 73 embert tartóztattak le a zavargásokban való részvételért, közülük 21-et helyeztek előzetes letartóztatásba.

A Kijev Post értesülései szerint Boriszpil, Kijev külvárosi részén ma reggel holtan találták a kedden elrabolt ellenzéki aktivistát, Jurij Verbickijt. A lap a családtagokra hivatkozik, akik állítólag azonosították a holttestet. A férfit még kedden rabolták el társával, Ihor Lucsenkóval egyetemben. Utóbbi tegnap Facebook oldalán azt írta, kedden az Olekszandriszka kórházból rabolta el őket mintegy tíz férfi az orvosok szeme láttára, amikor Verbickij szemsérülését akarták kivizsgáltatni. Egy elhagyatott raktárban tarthatták őket fogva, megfenyegették, majd 24 óra után egy erdőben kitették. “Azt mondták térdeljek le, s kezdjek imádkozni. Azt hittem, meg fognak ölni” - írta a tüntető.

Az egykori szovjet államfő, Mihail Gorbacsov levélben kérte az amerikai és orosz elnök segítségét az ukrajnai események békés mederbe való visszatereléséhez. Úgy vélte, Barack Obama és Vlagyimir Putyin képes megfékezni a régiót, s az egész világot fenyegető vérontást. A moszkvai elnöki szóvivő azonban leszögezte, Oroszország nem fog Ukrajna belügyeibe beavatkozni. Az Európai Unió magasrangú diplomaták Kijevbe küldését tervezi, mondták a Wall Street Journal-nak névtelenül nyilatkozó diplomaták. Stefan Füle, bővítési biztos mai moldovai látogatása után érkezhet az ukrán fővárosba, míg Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője jövő heti lettországi útja után tárgyalhat a kijevi hatóságokkal. Uniós források szerint Janukovics elnök nem tervezi, hogy szükségállapotot léptessen életbe.

A befektetőket is elbizonytalanítják a tüntetések

Jól lehet az orosz támogatás jelentősen csökkenti az esélyét, hogy Ukrajna fizetésképtelenné váljon az idei évben, a kormányellenes tüntetések és a rendőri fellépés erodálja a befektetői bizalmat és nyomás alatt tartja az ország devizáját - írta helyzetértékelésében a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő bejelentette: az addigi „B”-ről egy fokozattal „B mínusz”-ra rontotta az ország adósminősítését. Nem sokkal korábban a Standard & Poor’s ugyanígy tett, míg a Moody’s mélyen a spekulatív zónába helyezte Ukrajnát: ez az adósminősítés már rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket. Az ország fizetésképtelenné válásának kockázatát jelző CDS felár a belpolitikai események hatására jelentősen megemelkedett, ami növeli az államadósság finanszírozásának költségét.

Merkel: egyelőre nincs szükség szankciókra

A német kormány "mély aggodalommal és hatalmas felháborodással" fogadta a híreket a tüntetők haláláról és arról, hogy az ukrán vezetés a szabadságjogokat megkérdőjelező jogszabályokat "vert keresztül" a törvényhozáson - mondta csütörtökön Angela Merkel kancellár.

"Elvárjuk az ukrán kormánytól, hogy biztosítsa a demokratikus szabadságjogok, különösen a békés tüntetéshez fűződő jog érvényesítését, és elvárjuk, hogy védje meg az emberek életét és ne alkalmazzon erőszakot" - nyilatkozott Merkel a brandenburgi Mesebergben tartott kétnapos kormányülés után tartott sajtótájékoztatón.

Pillanatnyilag nem szankciókra, hanem közvetlen tárgyalásokra van szükség a kijevi vezetés és az ellenzéki erők között - mondta a konzervatív CDU elnöke. Hozzátette: a koalíciós társ szociáldemokraták is úgy vélik, hogy nem időszerű büntetőintézkedések bevezetése.

Zárt ajtók mögött egyeztet a kormány és az ellenzék képviselőivel az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai különmegbízottja. Lakhdar Brahimi a tervek szerint holnap Genfben kezdődő szíriai tárgyalásokra készíti elő a szembenálló feleket. Egyelőre még az sem biztos, hogy a két delegáció hajlandó lesz egy teremben megjelenni, s szemtől szembe egyeztetni.