robbantás;Budapest Bank;Lehel út;

A térfigyelő kamerák felvételeit a mai napig nem hozták nyilvánosságra FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Nő is lehetett a Lehel úti robbantó?

Makacsul kitart a rendőrség kommunikációja amellett, hogy bankrablási kísérlet is lehetett a Lehel úti robbantás az elmúlt hétfőn. Minden korábbi közlésüknek ellentmondani látszik azonban a Zsaru magazin cikke, mely szerint tanúvédelmi programba vették a bűncselekmény szemtanúját. Talán azért nem hozzák nyilvánosságra a videókat, mert kiderülhetne: a tettes egy nő?

Korábban makacsul tagadták a nyomozók, hogy volt szemtanúja a január 13-án a XIII. kerületben történt bankrobbantásnak.

Cáfolták, hogy a feltételezett elkövető elküldte volna a közelben lévő hajléktalanokat. Ugyanakkor azt a teóriát erőltették, hogy balul sikerült bankrablási kísérletről lehetett szó. Tették ezt annak ellenére, hogy már a merényletet követő órákban rendelkezésükre álltak a térfigyelő kamerák felvételei - amiről viszont hallgattak. Ezeket a mai napig nem hozták nyilvánosságra, csak rossz minőségű állóképekkel igyekeznek tízmilliós vérdíjért megtalálni a tettest. Forrásaink szerint a mozgóképek arról tanúskodhatnak: a tettes egy nő.

Egy lapunknak nyilatkozó bankbiztonsági szakértő határozottan leszögezte, hogy ma a pénzintézetek már kivétel nélkül kitűnő minőségű, leggyakrabban HD-kamerákkal-felvevőkkel dolgoznak, így képtelenség, hogy ennyire rossz felbontású képek kerüljenek a körözési anyagok közé. Ez csakis szándékos "képrontás", félretájékoztatás lehet - vélte forrásunk.

A rendőrség kiszivárogtatásai, illetve a kommunikáció lényegi elemei eleinte a bankrablási kísérletet igyekeztek sulykolni a közvéleménynek - a terrorcselekménnyel szemben. Miközben a Népszava e teória tarthatatlanságára világított rá, január 18-án az ORFK sajtóközleményt adott ki. Eszerint: "a Népszava közlésében foglaltakkal ellentétben a rendőrség nem állította, hogy (…) a robbantásnak kizárólag a rablás lehetett a motivációja. A Népszava példa nélküli tájékozatlanságot bizonyító közlése szándékos hangulatkeltés. A nagy múltra visszatekintő lap nyilvánvalóvá tette: nem áll érdekében elősegíteni a rendőrség felderítő tevékenységét, kizárólagos célja a rendőrség tevékenységébe vetett közbizalom gyengítése." (Ez ostobaság - a szerk.) A rendőrségi közlemény nevetségességét mi sem jelzi jobban, hogy azt egyetlen - még a Népszavával szemben ellenséges - sajtótermék sem közölte, mert észlelte annak képtelenségét.

Ma már viszont a rendőrség sem erőlteti a rablási verziót, sőt, inkább szeretné elfelejteni. Inkább arra hivatkozik, hogy a Terrorelhárítási Központnak nincsen nyomozati jogköre - ami igaz. Csupán az a kérdés merül fel, hogy akkor vajon mit tesz e mind nyilvánvalóbban terrorcselekménynek minősülő esetben a TEK?

Névtelen forrásunk, aki megnézhette a felvételeket, lapunknak állítja: nő is lehetett a robbantó.

Hogy a rendőrség kommunikációja finoman szólva is ellentmondásos, nem újdonság. Ugyanakkor nyilvánvalóan hazudik az, aki a Zsaru magazinnak azt az információt adta, hogy tanúvédelmi programba vették a robbantás szemtanúját (ő a korábbi hivatalos közlések szerint nem is létezett), aki állítólag beszélt az elkövetővel. A tanúvédelem ugyanis azt jelenti, hogy egy bűnügy jogszerű elbírálása érdekében a beépült, vagy a döntő terhelő vallomást bevállaló cáfolhatatlan tanú extra elbánásban részesül. Új személyazonosságot kap, más lakhelyre költöztetik családjával, és így tovább. A valóság ebben az ügyben ezzel szemben - a hatályos jogszabályok értelmében - maximum az lehet, hogy az illető 24 órás személyi védelemben részesül egy bizonyos ideig.

A robbantóról, a robbanóanyagról, a gyújtószerkezetről, a motívumról - vagyis valamennyi érdemi információról - továbbra is mélyen hallgat a rendőrség.

Két hat év körüli gyermeket vittek kórházba szén-monoxid-mérgezés gyanújával a Pest megyei Erdőkertesről szerda délután – tájékoztatta a megyei katasztrófavédelem szóvivője az MTI-t.