Az Alapítvány átfogó nemzetközi körképében kifejti, hogy az utóbbi években negatív tendenciák figyelhetők meg a demokratikus alapértékek tiszteletben tartása terén. A dokumentumban példaként említették Magyarországot, amelyet egy szinten emlegetnek Bulgáriával, valamint azzal az Ukrajnával, ahol hónapok óta tüntetnek Viktor Janukovics elnökkel szemben.
Az Alapítvány szerint 59 demokráciában állapítottak meg visszalépést a demokrácia terén, ami a szabad választások, a sajtószabadság, a jogállamiság, vagy az erőszak alkalmazását jelenti. Európában e tekintetben Romániában, Szerbiában, Montenegróban, Macedóniában, Albániában és Koszovóban a legrosszabb a helyzet – véli az elemzés. A dokumentum rámutat, több országban még nem érzik az uniós csatlakozás előnyeit, s a fejlődésre a gazdasági válság is negatív hatást gyakorolt.
A tanulmányt, amelyet ma hoznak nyilvánosságra, 129 ország szociális viszonyait és demokratikus elkötelezettségét hasonlítja össze. A jelentés megállapítja, hogy a gazdasági növekedés ellenére a világ számos régiójában továbbra is magas a szegények, a kirekesztettek aránya. A növekedésből pedig csak egy kis elit profitál. Ugyanakkor az emberek öntudatosabbá válásával egyre keményebben lépnek fel a társadalmi igazságtalanságokkal szemben.
A dokumentumban dicséretet kapott Uruguay, Lengyelország Szlovákia, Ghana, Burma és Tajvan nemcsak a demokrácia, hanem a szociális piacgazdaság elmélyítéséért tett erőfeszítéseikért. Oroszországot azonban az „önkény országának” nevezik, s különösen rossz bizonyítványt állítottak ki Szíriáról, Maliról vagy Srí Lankáról.
A dokumentum szerint aggodalomra ad okot az erőszakos iszlám befolyásának növekedése egyes arab államokban és Afrikában.