;

közbevetve;Hétpecsétes titok;Emma Donoghue;

Illusztráció. Fotó: Thinkstock

- Hétpecsétes titok

Egy szaftos házasságtörés és egy botrányos válóper a témája Emma Donoghue Hétpecsétes titok című regényének, körítésül pedig a brit nőmozgalom kezdeti küzdelmeinek háttérben zajló eseményeit rajzolja meg. Mindezt a könyv a viktoriánus Anglia erkölcseinek, a londoni középosztály életstílusának és felfogásának rajzával színezi, felidézve az 1800-as évek közepén dívó merev viselkedés ma muzeálisnak ható részleteit is. 

Valóságos személyek állnak a regényesített valóságos történet középpontjában, Emily "Fido" Faithfull, a híres nőmozgalmár és nyomdatulajdonos, a válásával elhíresült Helen Codrington, a kikapós szépasszony, valamint férje, Sir Henry, a királynő magasrangú tengerésztisztje. És még sokan mások, ugyancsak név szerint ismert, egykori valóságos személyek. Donoghue szorgalmasan összegyűjtötte a viktoriánus Anglia legbotrányosabb válóperének eseményeit és szorgalmasan megírta, saját kútfejéből egészítve ki a hőseinek viselkedését leíró részeket. Így az Emily és Helen meghökkentően féloldalas barátságát, a különböző női viselkedéseket, ám a könyv mindvégig csak sejteti a nőmozgalmi harcos odaadó érzelmi kötődését a csábos Helen iránt.

A könyv címe erre a kimondatlan és kimondhatatlan szerelemre utal, s arra a kettős szerelmi kapcsolatra, amelyben Helen felszarvazza a nála idősebb, sótlan férjét, s amiért el kell szenvednie a válópert. Az író nem nevezi néven a legpikánsabb érzelmi hullámokat és vonzalmakat, két női hőséről nem igazán ad határozott képet, ami a belső világukat illeti. Mintha az írónő maga is kissé a viktoriánus erkölcs tilalma alá helyezné magát, s inkább az olvasó aktív képzeletére bízza a dolgok végső értelmezését. Az egyfajta emelkedett stiláris lepelbe csomagolt vaskos könyve arról mindenképpen beszédes eseményeket örökít meg, hogy nem volt könnyű nőnek lenni már akkor sem.
(Hétpecsétes titok - Alexandra Kiadó)

Folytatódott a jogállamiság fenyegetése és az emberi jogok védelmének gyengülése 2013-ban Magyarországon - állapítja meg idei világjelentésében a Human Rights Watch (HRW). A nemzetközi emberi jogi szervezet úgy látja, az Orbán-kormány csak "kozmetikai" változtatásokat hajtott végre a nemzetközi szervezetek nyomására, valójában pedig sem az ENSZ, sem az EU követelményeinek nem tesz eleget.