A jelöltségért a flamand politikuson kívül még Olli Rehn, a bizottság mostani, gazdasági és monetáris ügyekért felelős finn alelnöke szállt ringbe. Watson közleménye szerint a két politikus együtt vezeti majd az európai liberálisok kampányát, Olli Rehnt pedig más magas, uniós posztra jelölik "gazdasági vagy külpolitikai területen".
Mindkét politikus még tavaly jelezte, hogy indulni kíván a liberálisok színeiben, a párt vezetése ugyanakkor a német liberálisok, a Szabad Demokrata Párt (FDP) elnökét, Christian Lindnert és a holland miniszterelnököt, a szintén konzervatív-liberális Mark Ruttét kérte fel, hogy közvetítsen a riválisok között, és próbáljanak megállapodásra jutni.
Verhofstadt "breaking news" vagyis "rendkívüli hír" felirattal osztotta meg Watson közleményét a legnagyobb közösségi oldalon, a Facebookon, a Twitteren pedig köszönetet mondott a német és a holland "döntőbírónak", amiért javaslatuknak köszönhetően az ALDE őt jelöli a bizottság élére.
Az Európai Szocialisták Pártja Martin Schulzot, az EP jelenlegi német elnökét nevezte meg jelöltjeként a bizottság élére, a radikális baloldal pedig a görög mentőprogramot elutasító Alekszisz Cipraszt, a Sziriza vezetőjét választotta csúcsjelöltjéül. A zöldek előválasztást tartanak, amelyben a jelöltségre aspiráló négy politikusra az interneten lehet szavazni. A jelenleg legnagyobb frakcióval rendelkező Európai Néppárt várhatóan márciusi kongresszusán, Dublinban nevezi majd meg jelöltjét.
Az európai pártok most első alkalommal állítanak jelölteket az Európai Bizottság elnöki posztjára, mert a lisszaboni szerződés értelmében a bizottság vezetőjét most először immár az Európai Parlament választja majd meg, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak pedig az EP-választások figyelembe vételével kell megneveznie jelöltjét a testület élére.