Továbbra is homályos, milyen indokkal zárta ki a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány azokat a nyugdíjasokat, akik január 15-én 16.32 perctől szerettek volna jelentkezni a fürdőbelépős pályázatra. A kiírás szerint a 2500 forintos önrésszel meghirdetett programra 2014.01.02. és 2014.02.15 között lehetett pályázni. Amint azt lapunk is megírta, az alapítvány úgy döntött,"a létszámkeret kimerült, így 2014. január 15. 16.32 perctől nincs mód" pályázni.
Az alapítványnak feltett kérdéseink:
- a 15 ezer igénylőből hányan lesznek végül nyertesek
- egy pályázó mennyi támogatást kap
- ha minden pályázat megfelelő, mi alapján szelektálnak a jelentkezők között
- ha mégsem sikerül kiosztani a 3,5 milliárd forintot, mi lesz a fennmaradó összeg sorsa
- honnan lehet tudni, hogy a kiosztásra szánt pénz biztosan elfogyott.
Az alapítvány válaszai:
- "a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek való maradéktalan megfelelés esetén a pályázatok automatikusan kedvező elbírálásban részesülnek".
- "a korábbi évek tapasztalata alapján kevés lehetőséget lát arra az alapítvány, hogy a 2014. évi pályázatokra kiírt keretösszeg ne merülne ki, hiszen az Erzsébet-program pályázatai nagyon népszerűek."
Mindenesetre érdekes, hogy 15 ezer beadott pályázat után mondták azt, hogy betelt a keret, holott nyilván tudni lehetett, hogy ennél jóval többre lenne szükség: Magyarországon jelenleg közel 2 millióan részesülnek korbetöltött öregségi nyugdíjban. Vagyis a nyugdíjasok 0,75 százaléka pályázhatott sikerrel.
A Magyar Antidiszkriminációs Közhasznú Alapítvány (MADA) elnöke, Nagy Marianna ugyankkor levelet írt az alapítványnak, mert állítása szerint a 18 éven aluli fogyatékos gyereket nevelő családok nem vehetnek igénybe üdülési támogatást. "Az utóbbi években csak olyan pályázati kiírások voltak, amely a magyar társadalom egyik legnehezebb sorsú családjait kirekeszti a támogatásból" - fogalmazott a MADA elnöke. Levelében kitért arra, hogy a fogyatékossággal élő pályázóknak szóló kiírás kizárólag a "18. életévet betöltött fogyatékossággal élő személyeknek" szól.
Ezzel kapcsolatban a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány lapunknak küldött válaszában kifejtette: ,,az általuk működtetett szociális üdültetési programnak köszönhetően több mint negyedmillió ember, köztük több mint 100 ezer gyermek kapott az elmúlt két évben üdülési, pihenési lehetőséget, mely alapján egyértelműen kifejeződik a magyar társadalom segítőkészsége és szolidaritása azok iránt, akik hosszabb vagy rövidebb ideig nehéz anyagi helyzetben élnek".
Nagy Marianna azonban a panaszos szülőkkel áttanulmányozta az összes ilyen kiírást, és kiderült, ezekből is kirekesztik a súlyosan sérült gyermekek egy csoportját.
A MADA elnöke lapunknak elmondta január 8-án küldte el a levelet, de azóta még nem érkezett rá reagálás. Ha ez a következő napokban is így marad, az egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul, mert akkor már egyértelmű lesz számára, hogy az alapítvány nem kívánja módosítani a feltételeket. Kifejtette, olyan nehéz sorsú családokról beszélünk, amelyek ápolási díjon tengődnek, az anyák napi 24 órában gondozzák, ápolják a beteg gyereküket. Még a bevásárlás is gondot okoz, hiszen sok esetben egyetlen percre sem maradhathatnak felügyelet nélkül a gyerekek. Korábban egyébként minden évben eljuthattak üdülni ezek a családok - mondta -, ám amikor átalakult az alapítvány, mindenféle magyarázat nélkül szűnt meg ez a lehetőség számukra. Amikor pedig a szülők szót emeltek emiatt, mindig azzal nyugtatták őket, hogy majd a következő évben nekik is kiírnak pályázatot.