Az idei jelölések nem hoztak nagy viharokat, még csak nagy meglepetéseket sem. Ami adódik, az inkább csendes tudomásul vétel: Tom Hanks kimaradt a jelöltek közül, noha a Phillips kapitány főszerepéért sokan kiáltottak Oscart. Hankset pedig szereti a sajtó is meg a közönség is, igaz, volt eddig öt jelölése, amiből két díjat meg is nyert (Forrest Gump, Philadelphia). Feltünő, hogy a férfi főszereplők rendkívül erős mezőnyébe már nem fért be Robert Redford sem a hajótöréses drámájával (Minden odavan), bár bizonyos vélemények szerint itt lett volna az ideje, hogy Oscart kapjon, miután - tényleg egyike a díjjal kapcsolatos kis személyes drámáknak - Redfordot eddig még elkerülte az Oscar. A mostani jelöltek között amúgy sem rúgott volna labdába igazság szerint, hiszen olyan fantasztikus alakítások között dől el majd a díj sorsa, mint Christian Bale az amúgy nem nagy durranás Amerikai botrányban, vagy Leonardo DiCaprio a filmnek is remek A Walll Street farkasában. Ráadásul DiCaprio élete legragyogóbb alakítását nyújtja, árnyaltan, karizmatikusan, remek humorérzékkel. Eddig háromszor jelölték (legelőször 1994-ben a Gilbert Grape-ért, amiért meg is érdemelte vona!), mostani brilliáns játékával rá is szolgált. Hogy az amúgy kivételes tehetségű színész, Matthew McConaughey milyen a Mielőtt meghaltam című texasi HIV-drámában, sajnos innen megítélhetetlen, mert nálunk nem játszották a mozik, de a 12 év rabszolgaság főszereplője, az angol Chiwetel Ejiofor is erős jelöltnek számít. Érdekesség: a Nebraska főszereplője a ma 77 éves Bruce Dern is várományos lett, aki legutóbb 35 éve kapott jelölést.
A férfi mellékszerepek Oscarjáért is forró lesz a küzdelem, hiszen A Wall Street farkasa másik színészi remeklése az eredetileg komikus Jonah Hill nevéhez fűződik, aki elsöprően eleven figurát teremt. Az Amerikai botrányban viszont Bradley Cooper remekel, aki legutóbb tavaly volt jelölt a Napos oldalért. Michael Fassbender a 12 év rabszolgaságban a beteges gonoszság alaptípusát teremtette meg emlékezetesen, ezért első jelölését kapta. Ahogy McConaughey is, és a Phillips kapitány mellékszerepéért Barkhad Abdi, aki a film előtt limuzin sofőr volt. A Mielőtt meghaltam mellékszereplőjeként Oscar várományos Jared Leto pedig a zenének kötelezte el korábban magát.
A színésznői terep ugyancsak nyílt, a jelöltek közül bárki joggal lehet a díjazott, valamennyien a legjobb formájukat futották a szerepekben. Sandra Bullock 2010-ben lett Oscar-díjas, de a Gravitációban hibátlan volt, megérdemli a jelölést. Ahogy Meryl Streep is az Augusztus Oklahomában főszerepéért, bár ha a sokadik megkeseredett öregedő nőt adja is elő. Csúcsot állít: ez a 18. Oscar-jelölése, ebből három díjat el is nyert. (Ha most nyerne, beállítaná Katharine Hepburn Oscar-csúcsát, aki négyszeres díjnyertes.) Judi Dench a Philomenában alakított nagyot, az egyszerű, hithű ír asszony szerepében egyszerre volt szívmelengetően tragikus és megmosolyogtatóan könnyed. A mellékszereplők hasonlóan erős mezőnyt tesznek ki, közülük is az Amerikai botrányban remeklő Jennifer Lawrence a favorit: kábítóan elragadó a szőke nő típusú feleség szerepében.
Érdekesség, hogy tavaly Oscart kapott a Napos oldalért, amit ugyancsak David O. Russell rendezett, s ahogy tavaly, Russell filmje most is mind a négy színészi kategóriában kapott jelölést. Viszont a 12 év rabszolgaság szépséges színesbőrű szereplője, Lupita Nyong'o élete első filmszerepéért kapta meg első Oscar-jelölését és került így egy versenypályára Julia Robertsszel (Augusztus Oklahomában), aki világhíre ellenére egyszer már nyert Oscart (Erin Brokovich - Zűrös természet, 2001), s előtte kétszer volt jelölt.
Amióta pár éve kilencre nőtt a legjobb film jelöltjeinek száma, elég sok meglepetés robban a díjkiosztásnál. Tavaly például Steven Spielberg Lincoln című filmje a 12 jelöléséből egy technikai díjon kívül semmit nem kapott. Most a legjobb film kilenc jelöltje között van a Gravitáció is a 10 jelölésével, mégis, a szenzációsan jól megcsinált 3D-s űrkaland, sok újdonsága ellenére nem valószínű, hogy a legjobb film vagy a legjobb rendező Oscarját megkapná, de technikában tarolhat. A Wall Street farkasa öt jelölést kapott, köztük a legjobb film és rendező kategóriában is, ez Martin Scorsese tizedik Oscar-jelölése, ebből rendezőként hétszer jelölték, egy Oscar született is eddig (A tégla). Ezzel szemben a 12 év rabszolgaság rendezője, Steve McQueen most kapta élete első Oscar-jelölését. A kissé túlértékelt Amerikai botrány rendezője, David O. Russell viszont immár harmadszor lett várományosa a rendezői Oscarnak.
A nagy füzet sajnos nem került a legjobb külföldi jelöltek közé. De ha azt vesszük, hogy a legjobb film kategóriában is 9 filmet választanak jelöltnek egy ideje, büszkék lehetünk, hogy Szász János filmje a 76 külföldi nevezésből bekerült a legjobb 9-es válogatásba.