;

MSZP;Mesterházy Attila;választmány;közös lista;kormányváltó szövetség;

 Botka László és Mesterházy Attila egy korábbi választmányi ülésen – a közös lista elfogadása formalitás lesz FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Jóváhagyják ma a közös listát

Ma dönt a kormányváltó szövetség közös listájáról az MSZP országos választmánya. A testület ősszel már jóváhagyott egy szocialista névsort, ám azóta kiderült: egyetlen listát állít a demokratikus ellenzék, s a választmánynak most ezt kell elfogadni. A közös listát miniszterelnök-jelöltként Mesterházy Attila MSZP-elnök vezeti, őt Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, a Liberálisokat képviselő Fodor Gábor és Szabó Tímea, a PM társelnöke követi. A döntést még a jövő szombati MSZP kongresszusnak is meg kell erősítenie.

Zárt ülésen fogadja el ma a demokratikus ellenzék közös listáját az MSZP választmánya. Az összefogásban résztvevő pártok már kedden döntöttek, hogy a névsort miniszterelnök-jelöltként Mesterházy Attila MSZP-elnök vezeti, őt Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője, Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, a Liberálisokat képviselő Fodor Gábor és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke követi. A lista eleje szimbolikus, hiszen a szavazólapokon - a pártok neve és logói mellett - az első öt nevet látják a választópolgárok. Forrásaink szerint a lista hatodik helye Botka László választmányi elnöké lehet, őt Tóbiás József frakcióvezető-helyettes és Gúr Nándor alelnök követheti, de Harangozó Tamás elnökségi tag, valamint Molnár Zsolt kampányfőnök is az első tízben szerepelhet. Lapunk úgy értesült, hogy a szocialista választmány által ősszel szentesített országos lista szereplői nem változnak, legfeljebb hátrébb kerülnek a névsorban. A 60 fős országos listán 42 szocialista, 9 Együtt-PM-es, 6 DK-s, és a Liberálisok 3 politikusa kap helyet; a Republikon legfrissebb elemzése szerint a listáról akár 45 jelölt is mandátumot szerezhet.

Az ellenzéki megállapodást, amelyről ma tájékoztatja a választmányt, Mesterházy a napokban korrektnek, mindenki által támogatottnak nevezte, ami lehetővé teszi, hogy az egyéni választókerületekben egyetlen baloldali jelölt álljon a kormánypártok embereivel szemben, így mindenki tudni fogja, kire kell szavazni, ha le akarja váltani Orbánék rezsimjét. A választmányt ma arról is tájékoztatják, hogy a 106 választókerületből 71 körzet a szocialistáké, 22 az Együtt-PM-é, 13-ban pedig a DK indítja a demokratikus ellenzék közös jelöltjét, köztük Kuncze Gábort. Miután a megállapodás értelmében néhány esélyes egyéni képviselőjelöltet kénytelen visszaléptetni az MSZP, Botka arra kéri majd a választmányt, hogy a választási győzelem érdekében ezt vegyék tudomásul.

Ma délutánra egyébként az is kiderül, kik kerülnek fel a DK színeiben a közös listára, illetve kiket indítanak az egyéni körzetekben Gyurcsányék. Lapunk úgy tudja, hogy a listán befutó helyre számíthat Molnár Csaba ügyvezető alelnök, aki egyben a párt kampányát irányítja, valamint Vadai Ágnes alelnök és Varjú László pártigazgató. Az elemzők várakozása szerint egyéni mandátumot szerezhet tavasszal mások mellett a párt VI.-VII. kerületi jelöltje, aki forrásaink szerint az MSZP, illetve a DK közötti tárgyalásokat egyengető Oláh Lajos lehet, de Kaposváron Kolber István is bejuthat a követező parlamentbe.

A szocialista választmány ülésén szó lesz a kampányról is, arról, hogy a következő hetekben el fogják mondani a választópolgároknak, miként képzelik el az ország jövőjét. Mesterházy szerint a Fideszt meg lehet verni intenzív, őszinte, felelős kampánnyal, amely elsősorban az emberek egzisztenciális problémáira, napi gondjaira koncentrál. A Népszabadságnak arról is beszélt, hogy bármennyire fontosak is a jogállammal, a demokráciával kapcsolatos kérdések, azt tapasztalja, hogy a munkahely, a bérek, az esélyek és a biztonság hiánya, az oktatás helyzete, az egészségügy színvonala foglalkoztatja leginkább a polgárokat, az, hogy miként tudnának napról napra egy kicsit jobban élni. Mindez persze nem azt jelenti, hogy a kampányból kimaradnának a jogállam visszaállítását célzó elképzeléseik. A pártelnök nem hisz a politikai csodafegyverekben, úgy gondolja, hogy nagyon egyszerű, fekete-fehér kommunikációt kell folytatni, üzeneteiket folyamatosan sulykolva. Azoknak, akik esetleg felületesen foglalkoznak a politikával, jól megfogható, az emlékezetükben megragadó információkat kell tolmácsolni, olyanokat, amelyek arra motiválják őket, hogy menjenek el szavazni, mert legyőzhető a Fidesz - mondta Mesterházy.

A félelem leváltása a tét

Utolsó pillanatban, de még időben született meg a demokratikus ellenzéki pártok választási megállapodása. Erről beszélt Horváth Csaba a Hét Olajfa Egyesület tagjai előtt. Az MSZP főpolgármester-jelöltje szerint a következő szűk három hónap elég lehet arra, hogy a választók is összefogjanak. Ugyanis azoknak, akik elégedetlenek Orbán Viktorral és kormányváltást akarnak, a siker érdekében éppen úgy össze kell fogniuk, mint a demokratikus ellenzék politikusainak. A szövetségét alkotó pártoknak pedig az a dolga, hogy a baloldali, illetve a liberális szavazók mellett a Fideszből kiábrándult jobboldali szavazóknak is alternatívát nyújtsanak. Hiszen Magyarország nem csak azoké, akik egyetértenek Orbánnal, az ország pedig akkor fog jobban teljesíteni, ha a jelenleginél mindenkinek jobb lesz az élete. Ez a rendszer együgyűnek nézi a polgárokat - mondta Horváth, hozzátéve, ezért hiszik azt, hogy stadionépítésekkel el lehet az emberek figyelmét terelni a lényegről. Például arról, mennyi pénzt vesznek el az egészségügytől. A szocialista politikus szerint az összefogással tisztult a kép; a választáson a legtöbb körzetben a demokratikus ellenzék közös jelöltje áll majd szemben a fideszes és a jobbikos indulóval. A következő hetekben azt kell az emberekkel elfogadtatni, hogy számukra a félelem leváltása a tét. Ezért, ha azon az áprilisi vasárnapon az egzisztenciális félelmeik ellenére elmennek voksolni, többé nem kell félniük - mondta Horváth Csaba.

Nem készült tévésnek, politikai műsorvezetőnek, színésznő akart lenni. De mert rájött, hogy nem lenne elég jó, elengedte. Ugyanígy volt a gitározással is. Legyen az munka, zene, barátság vagy szerelem, egyiket sem tudja és nem is akarja félgőzzel csinálni - mondja Kálmán Olga. Az ATV hírigazgatója, az Egyenes beszéd műsorvezetője retteg a középszerűségtől. Ezt nemrég megjelent könyve is igazolja, melyből kiderül, hogyan nem lett kormányszóvivő. Elárulta: miniszterelnök se akar lenni.