Lapunk többször szóvá tette, hogy nem hozta nyilvánosságra a rendőrség - a lakosság segítségét kérve - a bankrobbantás helyszínén készült térfigyelő-felvételeket. Azt is nehezményeztük, hogy nyomravezetői díjat sem tűztek ki, holott ennél enyhébb bűncselekmények esetén is megteszik. A Terrorelhárítási Központ sem vett részt a felderítésben, ami megint csak különös.
Csütörtökön a rendőrség végül közleményt tett közzé. "A bűncselekmény nem emberi élet kioltására vagy személyi sérülés okozására irányult, személyi sérülés nem történt.
Fotó: Vajda József
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda robbanóanyaggal vagy robbantószerrel visszaélés bűntett és közveszély okozása bűntett elkövetésének gyanúja miatt folytatja az eljárást a jelenleg ismeretlen tettes ellen. Kérik, hogy aki a bűncselekménnyel vagy az ismeretlen elkövetővel kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, elsősorban az ügy kapcsán elkülönített ingyenesen hívható 06-80-620-107 zöld számot hívja, de bejelentését megteheti a 107, 112 központi segélyhívók valamelyikén, illetve bármelyik rendőri szervnél."
Az előzetes felmérés szerint a hétfő hajnali budapesti, Lehel utcai robbantás során az épület szerkezetében körülbelül 25 millió forint kár keletkezett, a lakásokban a felmért kár összege összesen 1,5 millió forint - írta közleményében az épület biztosítója, az Aegon Magyarország. A biztosítót az épület tartószerkezetében keletkezett károk terhelik.
Az országos rendőrfőkapitány most mégis bruttó tízmillió forint díjat ajánlott fel a nyomravezetőnek. A díjkitűzés összege annak fizethető ki, aki az elkövető személyével kapcsolatban olyan pontos adatokkal rendelkezik, amelyek segítségével azonosítható, bűnösségére a gyanú megalapozottá válik, és információit az eljárás során ismerteti. Szükség esetén az eljáró hatóság a tanú védelmére a szükséges intézkedéseket megteszi. A rendőrség a nyomravezető személyét bizalmasan kezeli.
Fotó: Vajda József
A rendőrség által közzétett képek viszont lényegében értékelhetetlenek. Egy lapunknak nyilatkozó bankbiztonsági szakértő úgy fogalmazott, hogy a hatóság vélhetően szándékosan tett közzé azonosításra alkalmatlan minőségű képeket - ennek oka ismeretlen. A bankok kamerái általában ennél sokkal jobb minőségű felvételeket készítenek, s ezeket a nyomozók rendelkezésére bocsátották.
Fotó: Vajda József
Emellett a tetthely környékének másfél kilométeres körzetében további több száz kamera számos értékelhető - kitűnő minőségű - felvétele állt a rendőrség rendelkezésére, közülük azonban azonosításra alkalmas minőségben szintén nem közöltek semmit. Megírtuk: a rendőrség a robbantás helyszínének összes megközelítő útvonalának térfigyelő, és biztonsági kameráinak felvételeit begyűjtötte, mintegy másfél kilométeres körzetből. Ugyanezen a területen tanúkutatást is végeznek. A több száz kamera anyagainak aprólékos elemzése azonban komoly energiákat köt le. Forrásaink szerint a bankbiztonsági vezetők összejövetelén egyetértettek a kamerarendszerek fejlesztésében, illetve a helyi közterület-felügyeletekkel, illetve a rendőrséggel való szorosabb együttműködésben.
Amint azt Tarjányi Péter biztonsági szakértő lapunknak korábban elmondta, kicsi az esélye, hogy valóban rablási kísérlet történt. Sokkal inkább figyelemfelkeltés lehetett a cél, erre a pokolgép mérete, a támadás helye utal elsősorban.
Ötvenöt nagyfelbontású, távvezérelt videokamerával bővült a térfelügyeleti rendszer a XIII. kerületben. Tóth József, a kerület szocialista polgármestere tegnap, a kamerák átadásakor arra emlékeztetett, hogy a héten történt Lehel úti robbantással kapcsolatban is milyen értékes információkkal szolgáltak a már korábban üzembe helyezett készülékek.
A rendszert 2000-ben kezdték kiépíteni a kerületben, és bevezetése óta az önkormányzat 241 millió forintot fordított fejlesztésre, ezen kívül működteti a jelenleg 39 tagú közterület-felügyeletet, továbbá évente 30 millió forintot ad a kerületi rendőrkapitányságnak.
A jelenlegi fejlesztés 46 millió forintba került az önkormányzatnak, a rendszer múlt évi működtetésre 67,5 millió forintot költöttek. Paál Péter György, a kerületi rendőrkapitányság vezetője hasznosnak ítélte a rendszert, amelyik eddig főként fiatalkorúak sérelmére elkövetett rablások, kerékpárlopás-sorozat esetében és koccanásos baleseteknél tett jó szolgálatot.
Fotó: Vajda József