Az MSZP szakpolitikusa lapunknak elmondta, mintegy
Gőgös érdekességképpen említette, hogy a "szerencsés" nyertesek között akad Németországban tanuló magyar diák, debreceni panelban élő személy, de volt aki a civisvárosból egy romos tanyára jelentkezett át, hogy megfeleljen a 20 kilométeres követelménynek. A mezőgazdasági bizottság alelnöke kijelentette: a helyszínen fogja megvizsgálni az épületet és ha egyértelműen bebizonyosodik, hogy az lakhatásra alkalmatlan, csalásra használták fel, feljelentést tesz. Gőgös Zoltán arra is emlékeztetett, hogy egy hasonló ügyben a Bükki Nemzeti Parkba (BNP) már folyik a nyomozás.
A Népszava információi szerint legalább két tucat hortobágyi földmutyival megkárosított gazda kedden levélben fordult Fazekas Sándorhoz. Ebben a földpályázat súlyos visszaéléseire mutatnak rá és vizsgálatot követelnek még a szerződések megkötése előtt.
Az érintettek szerint a kiíráskor nem élhettek előhaszon-bérleti ogukkal, ami minden helyben lakó állattartót megillet. Zömében olyanok nyertek, akik nem valós állattartók, miközben állattartással foglalkozó termelők nem jutottak földbérlethez. Sokuknak 2014. szeptember 1-jével a legelőjét át kell adni az új bérlőnek, így jószágaik gyepterület nélkül maradnak.
Többen feltételezik, hogy a kizárólag az uniós földalapú támogatás megszerzésére hajtó nyertesek törvénytelen zsebszerződésekkel valós állattartóknak akarják továbbadni alhaszonbérbe a megnyert területüket. Ezt egyébként uniós jogszabályok tiltják.
A területüket vesztett állattartók azt is nehezményezik, hogy bankhitelekkel terhelt beruházásaik működtetése kerül lehetetlen helyzetbe, tömegesen kell munkavállalókat elküldeniük, ami a térség foglalkoztatási helyzetét nézve tovább súlyosbítja problémát.
A térség más településein is érik az újabb botrány. Balmazújváros mellett egy tejgazdaságtól vettek el több mint 300 hektárnyi legelőt. Derecskéről is érkeztek már jelzések az ellenzéki párthoz kétes állami földbérlet-pályázatokról. A legelő elvesztése miatt a balmazújvárosi tejgazdaság ezer jószágát nem tudják ellátni takarmánnyal és 80 ember munkahelye is veszélybe került.
Ha a HNP pályázatok eredménye nem változik, több ezer hízó és tejelő marhát kell levágni, hiszen legelő nélkül nem lehet, illetve nem érdemes tartani az állatokat. Felszámolhatnak több birkanyájat is a kisemmizett gazdák.
Gőgös Zoltán arra is figyelmeztetett, hogy az állattartók ellehetetlenítése ellátási gondokat is okozhat. Ráadásul 2014-től megszűnik az unióban a tejkvóta rendszer, s ha Magyarországon meggyengítik a tejtermelő társaságokat, az országot méginkább eláraszthatja az import tej.
Az MSZP számára elfogadhatatlan az Orbán-kormánynak az a gyakorlata, hogy korábban állattartással soha nem foglalkozó nyertesek ezerhektáros nagyságrendben vesznek el legelőterületeket évtizedek óta állattartással foglalkozó gazdáktól - hangsúlyozta Gőgös Zoltán.
Felszólítjuk a minisztériumot, hogy a panaszok kivizsgálásáig egyetlen nyertessel se kössenek szerződést - követelte a szocialista agrárpolitikus A kárt szenvedett termelőknek a kormányváltásig minden jogi segítséget megadunk, a kormányváltás után pedig feltárunk minden károkozást és igazságot szolgáltatunk minden, az Orbán-kormány által kisemmizett helyben termelő gazdának - tette hozzá Gőgös Zoltán.