FIFA;átadás;Orbán Viktor;Ibrahimovic;Puskás-díj;

Orbán mellett a kitüntetett Ibrahimovics és a másik díjátadó, Julio César. Fotó: Europress, Getty Images, Bongarts Martin Rose.

- A FIFA fogadta el az ajánlkozást

A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia állításával ellentétben nem Joseph Blatter FIFA-elnök kérte fel a magyar miniszterelnököt, a PFLA-alapító Orbán Viktort az ötödik Puskás-díj átadására a hétfői Aranylabda-gálaesten. A meghívást Felcsútról kezdeményezték. A nemzetközi szövetség – ahogy lapunknak rögzítette – csak elfogadta az ötletet.

Sepp Blatter FIFA-elnök felkérésére a magyar miniszterelnök, a Puskás Akadémia alapítója, Orbán Viktor adja át az ötödik Puskás-díjat Zürichben, a hétfői Aranylabda-gálán. A 18.30-kor kezdődő gálára már megérkezett a rangos magyar küldöttség,
Orbán Viktor mellett Puskás Ferencné, Csányi Sándor MLSZ-elnök, a Puskás Akadémia képviseletében pedig Mészáros Lőrinc elnök, Jakab János felügyelőbizottsági elnök és Szöllősi György kommunikációs igazgató, a FourFourTwo magazin
főszerkesztője.” A PFLA honlapja ekként jelentette be ünnepélyesen, miféle megtiszteltetés érte Orbánt. Csakhogy mindez félrevezető, maradjunk annyiban: nem igaz. 

A FIFA sajtóosztályától kapott információnk szerint ugyan is a kezdeményezés Magyarországról származott, a nemzetközi szövetség csak elfogadta az indítványt. Erről tanúskodik a FIFA sajtószervétől kapott válasz: „A FIFA megpróbál olyan személyiségeket keresni, akiknek kapcsolatuk van a díjjal, vagy a díjat elnyerő játékossal, illetve azzal kapcsolatba hozhatók. – A Puskás Akadémia ebben az évben az akadémia alapítóját, a hivatalban lévő magyar miniszterelnököt, Orbán Viktort javasolta a díjátadásra, és mi elfogadtuk a javaslatot. A részünkről Júlio César brazil kapust jelöltük a tisztségre” – olvasható a FIFA válaszlevelében.

Értesülésünk szerint a FIFA és az akadémia között a Puskás-díj létrehozása kapcsán létrejött megállapodás értelmében az utánpótlás-nevelő intézmény valóban javaslattal élhet a díjátadó személyét illetően, ám a 2010-es első alkalmat leszámítva a PFLA nem élt ezzel a jogával. Akkor Puskás Ferencné nyújtotta át Cristiano Ronaldónak az év legszebb góljáért járó elismerést. A következő évben a kazah Andrej Szigyelnyikov kapus volt a díjátadó, aki elszenvedte Hamit Altintop lövését, 2011-ben Neymar a mexikói Hugo Sancheztől, tavaly pedig a cseh Miroslav Stoch a kolumbiai Caldos Valderramától kapta kézhez a díjat.

Vajon milyen megfontolásból kommunikálták ekként az ügyet? Kellemetlen lett volna, ha kitudódik, a PFLA-tól származik az ötlet? „A FIFA sajtóosztálya rosszul tudja! Joseph Blatter a berni nagyköveten keresztül kérte fel Orbán Viktor miniszterlenök urat a díj átadására” – sietett cáfolni értesüléseinket Szöllősi György. A PFLA kommunikációs vezetője lapzártánk előtt percekkel hozzátette: többet nem kíván mondani, nem akar nyílt vádaskodásba bocsátkozni a FIFA-val, s egyúttal előre vetítette, hamarosan közlemény lesz olvasható honlapjukon.

(update: reggel Szöllősi György, az iménti nyilatkozatát is visszavonta)

Az izraeli parlament megszavazta első olvasásban a náci szó használatának tilalmát, valamint a náci és neonáci szimbólumokat betiltó törvényjavaslatot - jelentette szerdán a katonai rádió.