Egészség;MSZP;Demokratikus Koalíció;Együtt-PM;ellenzéki szövetség;MLP;

Feljövőben az ellenzéki összefogás – Molnár Csaba (balra) és Mesterházy Attila, mögötte Gyurcsány Ferenc FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Együtt Orbán ellen

Megszületett a megállapodás, közös lista jött létre a demokratikus ellenzéki oldalon. A névsort miniszterelnök-jelöltként Mesterházy Attila MSZP-elnök vezeti, akit Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője, Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, a Liberálisokat képviselő Fodor Gábor és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke követ. Az összefogáshoz Kuncze Gábor egyéni jelöltként csatlakozik. Mesterházy szerint ez a győzelem forgatókönyve, a megegyezés pedig maga a demokrácia.

Az összefogás nem a múltról, hanem a jövőről szól - erősítették meg az egyezség megszületése után az ellenzéki összefogás szereplői. A kormányváltó szövetség vezetői együtt jelentették be, hogy a közös listát miniszterelnök-jelöltként Mesterházy Attila MSZP-elnök vezeti, akit Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője, Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, a Liberálisokat képviselő Fodor Gábor és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke követ.

Az összefogáshoz Kuncze Gábor a DK egyéni jelöltjeként csatlakozik. Azt is elmondták, hogy az egyéni körzetekről ugyancsak megszületett a megállapodás. A 106 választókerületből 71 körzet a szocialistáké, 22 az Együtt-PM-é, 13-ben pedig a DK indítja a demokratikus ellenzék közös jelöltjét. Az országos lista első 60 helyéből 9-et kapott az Együtt-PM, hatot a DK, hármat a Liberálisok, a többi, azaz 42 hely a szocialistáké.

Mesterházy Attila arról beszélt, hogy intenzív, gyors és eredményes tárgyaláson vannak túl, amely arról szólt, hogyan lehet felépíteni egy "új köztársaságot", orvosolva a szociális, gazdasági és demokratikus válságot. Ehhez kormányváltásra van szükség, és immár megszületett az a konstrukció, amiben minden résztvevő hinni tud. Ez egy korrekt, mindenki által támogatott megállapodás, ami lehetővé teszi, hogy az egyéni választókerületekben egyetlen baloldali jelölt álljon a kormánypártok embereivel szemben, így mindenki tudni fogja, kire kell szavazni, ha le akarja váltani Orbánék rezsimjét - mondta.

A szocialisták elnöke a győzelem forgatókönyvének nevezte a megállapodást, amelyben a pártoknak nem kell az identitásukat feladni, de a közös célok érdekében közösen fognak cselekedni. Mesterházy, megköszönve a tárgyalásokon résztvevők munkáját, kijelentette: "az összefogásról zajló tárgyalások és a megegyezés maga a demokrácia".

Bajnai Gordon azt mondta, van remény, ha van összefogás. Az Együtt-PM vezetője világossá tette: az a cél, hogy Magyarországból ismét egy normális ország legyen, ehhez kormányváltás kell, a kormányváltáshoz pedig összefogás, mert a választási rendszer "összekényszeríti az összes demokratát". Hozzátette: az első szakasz sikerrel zárult, most jön a második, a jó kormányzás. Persze, előbb a kampányt is végig kell csinálni, és a hatalomváltás érdekében felül kell emelkedni személyi kérdéseken.

"Jó megállapodást kötöttünk, amelyet jó szívvel lehet vállalni, amelynek a céljaiért teljes erővel lehet és érdemes dolgozni" - közölte Gyurcsány Ferenc. Kiemelte: olyan egyezséget, ami nem pusztán három párté, hanem az egész, sokszínű tagolt ellenzék egybeforrása. Hiszen, figyelmeztetett a DK első embere, helyet kaptak a "koalícióban" a liberálisok is, Fodor Gáborral az élen, Kuncze Gábor pedig a DK színeiben száll ringbe, így segíthet Gyurcsánynak, aki a kampányban fel akarja szántani az országot. A volt kormányfő kijelentette: Mesterházy Attila kiváló vezetője lesz a listának és a tárgyalások során mutatott erényei meggyőzik a választókat, hogy jó miniszterelnök válik belőle.

Azt is mondta, hogy a kampány arca az MSZP elnöke lesz, és bár a részt vevő pártok megőrzik politikai meggyőződésüket, azt a kormányváltásnak rendelik alá. Fodor Gábor egyebek mellett arról beszélt, hogy négy éve "antiliberális" kormányzás folyik, ők azonban újra erőssé szeretnék tenni a liberális értékrendet, ennek érdekében kötöttek kompromisszumokat.

Lapunk kérdésére Bajnai elismerte, voltak vitáik például arról, hogy Gyurcsány Ferenc rajta legyen-e a közös listán. Az Együtt-PM vezetője úgy fogalmazott: sok kérdésben nem is értett egyet minden párt, de "az okos enged". Bajaniról tegnap a Népszabadság azt írta, Gyurcsány szereplése miatt nem biztos, hogy fel akar kerülni a közös listára. A volt miniszterelnök később lapunknak megerősítette: az MSZP elnökét ő követi a névsorban. Mesterházy szintén kérdésre válaszolva elmondta: az egyéni választókörzetekben is teljes lesz az együttműködés, a többi szervezetre, kis pártra pedig szintén számítanak, szeretnék, ha támogatnák a kormányváltást. Jávor Benedek, a PM társelnöke arról beszélt, bár Gyurcsánnyal voltak konfliktusaik, az új választási rendszer nem teszi lehetővé, hogy egy valós nézetkülönbségekkel teli ellenzék széttagolva nyerjen.

Mesterházy, Bajnai, Gyurcsány, Fodor és Szabó Tímea mögött a lista következő tíz helyén szocialista politikusok kapnak helyet. Forrásaink szerint a hatodik Botka László választmányi elnök lehet, de az élbolyban szerepelhet Tóbiás József frakcióvezető-helyettes és Gúr Nándor alelnök is. Az egyéni választókerületek közül a DK a belvárosban Kerék-Bárczy Szabolcsot, a VI-VII. kerületben Oláh Lajost, a XII.-ben Bauer Tamást indítja. Kaposváron Kolber István korábbi tárca nélküli miniszter, míg Kalocsán Niedermüller Péter alelnök lesz a jelölt, Szigetszentmiklóson pedig a DK színeiben a körzetet korábban ötször megnyerő Kuncze Gábor volt SZDSZ-elnök indul.

A most megkötött megállapodást még szentesíteniük kell a pártok döntéshozatali fórumainak is: az MSZP szombaton választmányi ülést, várhatóan egy héttel később pedig kongresszust tart. Az egyezségre a Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal azzal reagált: pártja szerint a baloldali ellenzéki pártok megállapodásával egy "új Gyurcsány-koalíció" alakult és egy "új Gyurcsány-korszak" kezdődik.

Helyzeti hátrány?

Szándékosan pártfüggetlen helyen, és nem az egyeztetés helyszínén, az MSZP Jókai utcai székházában tervezték bejelenteni a felek a megállapodást, ám a parlamentbe mégsem mehettek. Kövér László fideszes házelnök állítólag nem engedte, hogy mások mellett a "zelmúltnyócév" kormányfői éppen ott jelentsék be: összeállt az Orbánt leváltó szövetség.

Kérdésünkre, hogy Kövér tiltotta-e meg a sajtótájékoztatót, az Országgyűlés sajtófőnöke azt mondta, erről nincs információja. Szilágyi Zoltán hozzátette: azt kérte az MSZP-frakciótól, hogy kövessék azt a hagyományt, miszerint a Házban csak a parlamenti munkával összefüggő témában és csak országgyűlési képviselők tartanak sajtótájékoztatót.

 Az Együtt-PM a paksi erőműblokkok építésével kapcsolatos magyar-orosz megállapodás haladéktalan nyilvánosságra hozatalát követeli, a pártszövetség szerint ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök az aláírással átlépte a törvényesség határát.