A nemzetgazdasági tárca a jövőképet úgy vázolta fel, hogy a kormány a termelőszektor megerősítésével, aktív iparpolitikával kívánja a magyar gazdaság jó teljesítményét tartósan fenntartani.
Az elemzők ennél árnyaltabban látják a helyzetet. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének várakozása szerint az idén ugyan némi gyorsulás lehet az ipari termelésben, de alapvetően nem változik az a tendencia, hogy az export lesz a húzóerő. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a novemberi adatok szerint a rendelésállomány nagyot esett. A K&H Bank elemzője azzal számol, hogy a tavalyi év utolsó hónapjában az ipar teljesítménye nagyon gyenge volt, de a bázishatás miatt - 12 hónapra visszatekintve - valószínűleg növekedést jelez majd az ipari termelés mutatója. Az elemző a 2013-as év egészére az ipari termelés 1,5 százalékos növekedését várja, ami 2014-ben 4,5 százalékra gyorsulhat.
Ennél kedvezőtlenebbül látja az ipar helyzetét Balatoni András. Az ING Bank vezető elemzőjétől megtudtuk, hogy - a novemberi adatok alapján - a belföldi felhasználás továbbra sem tudott növekedési pályára állni az emelkedő háztartási vásárlóerő és a beruházások megugrása ellenére sem. Emellett az exportértékesítés volumene szintén mérséklődött novemberben az előző havival összehasonlítva. A szakértő úgy értékelte, hogy az ipar tartós lassulását jelzi a beszerzésimenedzser-index mérséklődése is.
Az elemzőjének szerint az alapvetően kedvező növekedési kilátások nem változtak az elmúlt hónapokhoz képest, azonban a bizonytalanság érdemben emelkedett. Várakozása szerint az év végi gyárleállások tovább csökkentik az ipari kibocsátás volumenét, így a negyedik negyedéves adat valószínűleg nem fogja elérni a harmadik negyedévben regisztrált szintet. Balatoni András a tavalyi év egészére 1,1 százalékos, míg 2014-re 5,5 százalékos ipari termelési indexet valószínűsít.