;

Los Angeles;12 év rabszolgaság;Arany Glóbusz;Alfonzo Cuarón;Amerikai botrány;

A 12 év rabszolgaság nyertes csapata: Michael Fassbender, Bill Pohlad, Lupita Nyong’o, Chiwetel Ejiofor, Dede Gardner, Steve McQ

- A nagykönyv szerint csillog

Cate Blanchett és Leonardo DiCaprio a legjobbak között: Los Angelesben a külföldi filmújságírók 71. díjosztó gáláján a színészek közül Arany Glóbuszt kapott még Matthew McConaughey, Jennifer Lawrence, Michael Douglas, Amy Adams és Jared Leto is. 

Los Angeles-i idő szerint vasárnap este tartotta 71. díjkiosztó gáláját az Amerikában dolgozó külföldi filmújságírók szövetsége, s ahogy várható volt, a legfőbb díjat a legtöbb jelölést begyűjtő 12 év rabszolgaság nyerte el a dráma kategóriában: az angol Steve McQueen rendezéséé lett a legjobb film Arany Glóbusza.

Az viszont meglepő, hogy a legjobb vígjáték kategóriában a vitán felüli mestermű, A Wall Street farkasa lemaradt, miután maga mögé utasította a kategória legjobbjának minősített, valójában jóval könnyedebb minőségű Amerikai botrány. A Wall Street farkasa viszont meghozta Leonardo DiCaprionak a vígjáték kategória legjobb férfifőszereplője díjat, s ezzel maga mögé utasította az Amerikai botrányban egyébként szintén remek alakítást nyújtó Christian Bale-t.

Idén több kiemelkedő színészi teljesítmény között kellett választani, s szinte minden kategóriában volt olyan lemaradott, aki ugyancsak joggal vehette volna át az Arany Glóbuszt. Ilyen a dráma kategória legjobb színész Golden Globe-ja, amelyet idén Matthew McConaughey vitt el a nálunk később látható Mielőtt meghaltam című filmért, s hoppon maradt a kritikusok által egekig magasztalt színesbőrű angol színész, a 12 év rabszolgaságban remeklő Chiwetel Ejiofor. A legjobb rendező Alfonzo Cuarón lett a Gravitációval, Steve McQueen (12 év rabszolgaság) és David O. Russell is lemaradt a szoborról.

-Matthew nyert, Christian lemaradt
-Ordinary Love a legjobb dal

Az Amerikai botrány egyébként a színészi díjak közül jogosan kettőt is elnyert. A nemsokára a nélunk is látható film két női szereplőjéé lett a Golden Globe a vígjáték kategóriában: Amy Adams a legjobb női főszereplő, a kábítóan "szőke nős" szőke Jennifer Lawrence a legjobb női mellékszereplő lett. A színésznők közül szobor nélkül maradt például Meryl Streep, Julia Roberts és a Frances Ha üdvöskéjének kikiáltott Greta Gerwin is. A dráma kategóriában szintén nagy verseny folyt, amelyet Cate Blanchett, a Blue Jasmin című Woody Allen-film hősnője nyert meg.

Őrületes mezőny alakult ki, ezért a díjért versenyzett a Gravitáció remek Sandra Bullockja, a Philomena csodálatos Judi Denche, s ráadásul még Emma Thompson és Kate Winslet is. A nálunk még nem látott Mielőtt meghaltam című film nem csak a férfi főszereplőnek, hanem a mellékszereplőnek is meghozta a díjat, az Arany Glóbusz a dráma kategóriában Jared Leto kezébe került. Nem kisebb pályatársakat hagyott maga mögött, mint Michael Fassbender a 12 év rabszolgaságból, vagy a remeklő Daniel Brühl a Hajsza a győzelemért című filmből. Michael Douglas is Arany Globuszt nyert, a tévéfilmek kategóriájában a Túl a csillogásonban megformált Liberace-karakterért. (Érdekesség: ezért a HBO-produkcióért Matt Damon is várományos volt…) Maga a film, amelyet nálunk is bemutattak annak idején, s kivételesen filmszerű feldolgozásával nem csak tartalmilag, hanem látványban is felért a nagy vászonra illő produkcióval, elnyerte a legjobb tévéfilm díját.

Golden Globe illette meg a legjobb forgatókönyvért Spike Jonze írót A nő című filmért, lemaradt mögötte például a 12 év rabszolgaság, az Amerikai botrány és a Philomena írója is. A legjobb aláfestő zene a Robert Redford-féle Minden odavan című filmért járt, a legjobb betétdal egy ideje nálunk is megy a rádióban, a Mandela: Long Walk to Freedom című filmből az Ordinary Love-ért a U2 vette át a díjat. Aki viszont nem vette át a díjat, az Woody Allen volt, a Cecil B. DeMille életműdíjért egykori főszereplője és mai barátja, Diane Keaton mondott köszönetet.

A számunkra különösen érdekes, hogy a legjobb idegen nyelvű film Arany Glóbusza A nagy szépség című olasz filmé lett, megérdemelten. Maga mögé utasította a két franicát, Adéle élete 1-2. fejezet, A múlt című filmet, de még a dánok remekét, A vadászatot is. A magyar A nagy füzet című filmnek egyebek mellett velük kell majd megküzdenie az Oscarért, illetve először az Oscar-jelöltek ötös listájába jutásért. Hogy sikerrel-e, arról most január 16-án értesülhetünk.

Főbb díjak:

Legjobb film (dráma): 12 év rabszolgaság
Legjobb film (vígjáték): Amerikai botrány
Legjobb rendező: Alfonso Cuarón (Gravitáció)
Legjobb színész (dráma) : Matthew McConaughey (Mielőtt meghalunk)
Legjobb színész (vígjáték): Leonardo DiCaprio (A Wall Street farkasa)
Legjobb színésznő (dráma): Cate Blanchette (Blue Jasmin)
Legjobb színésznő (Vígjáték): Amy Adams
Legjobb férfi mellékszereplő: Jared Leto (Mielőtt meghaltam)
Legjobb női mellékszereplő: Jennifer Lawrence (Anmerikai botrány)

Nehezen értem, hogy az ifjú operarendező "titánok" rendszerint miért éppen Mozartot tekintik áldozatuknak! Talán azért vélik "elavultnak", mert idestova két és negyedszázada hagyta itt ezt az árnyékvilágot, és lehet vele garázdálkodni? Ami alapjában nem volna igaz, hiszen a témája örök, a szerelem és a hatalom, amit persze lehet korszerűsíteni, néha talán el is viselné.