Nézze meg a Népszava képeit a robbantás helyszínéről!
Hétfőn hajnalban a Lehel utcában egy bank épületének fala kidőlt a robbantásban. Személyi sérülés nem történt. Szemtanúk szerint akkora volt a detonáció, hogy a közeli kerületekben, Kőbányán és Újpesten is lehetett hallani azt.
Az elsődleges vizsgálatok szerint bűncselekmény történt a pénzintézeténél. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata közölte, hogy a detonációt egy eddig ismeretlen szerkezetű és típusú robbanóanyag okozta, a bűncselekmény nem emberi élet kioltására vagy személyi sérülés okozására irányult.
Bár az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatának közleménye szerint "a bűncselekmény nem emberi élet kioltására vagy személyi sérülés okozására irányult", a CIB Bank Lehel úti fiókja elleni pusztító robbantást számos, ismeretlen vagy ismert személyektől származó nyílt fenyegetés előzte meg.
A legfrissebb eset, hogy idén január 8.-án bombafenyegetés miatt kellett kiüríteni egy bank épületét Szombathelyen, de a szakértők végül nem találtak robbanószert. Nyílt fenyegetőzésbe torkolltak a "devizahitel-károsultak" tavaly szeptemberi tünetései is - bár eddig csak egy bank bejárati üvegének betöréséig, valamint néhány fenyegető plakát banki épületekre való kiragasztásáig jutottak -, amelyek során a résztvevők azt hangoztatták: ha nem teljesítik követeléseiket - például a végrehajtások leállítását és a devizahitelek eltörlését -, akkor "keményebb módszerekhez nyúlnak".
Eközben a szélsőjobboldali kuruc.info hírportál, a Lehel úti robbantással foglalkozó cikkéhez már meg is érkeztek az első "támogató" Facebook-hozzászólások: "Fizikai valójába lépett a bankok elleni harc. Amikor a szép szó már egyáltalán nem használ, jöhet a kissé drasztikusabb meggyőzés..."; "Jaj, nektek bankár-oligarchák!"; "Na végre,remélem legközelebb egy bankvezért robbantanak fel,aztán sorban mindet,és a végén Orbán Viktort is!".
Délelőtt 11-kor még tartott a helyszínelés a Lehel utcában - a rendőrség mind a gyalogosok, mind a közúti forgalom elől lezárta a területet a Béke tértől egészen a Róbert Károly körútig, a gyalogosokat is csak lakcímkártyával engedik be.
A 14-es villamos Káposztásmegyer és a Frangepán utca között közlekedik, onnan a Lehel térig villamospótló autóbuszok járnak, terelt útvonalon. Ugyancsak terelt útvonalon közlekedik a 105-ös autóbusz is az érintett szakaszon.
A hétfő hajnalban elkövetett budapesti robbantás helyszínének kiválasztása üzenetértékű lehet - nyilatkozta az MTI megkeresésére Jasenszky Nándor biztonsági szakértő.
Úgy vélte: a helyszín kiválasztását egyfelől motiválhatta, hogy a környéken számos bankfiók van, ugyanakkor a bűncselekmény irányulhatott céltudatosan az adott bankfiókra is.
Jasenszky Nándor arra a kérdésre, hogy csoport- vagy politikai motiváció állhatott-e a történtek hátterében, azt mondta: ezeknek a bűncselekményeknek a jellemzője, hogy az elkövetői kör felvállalja tettét, ilyen eddig nem történt, továbbá a politikai motiváció esetében a helyszínválasztás is emblematikus, politikai üzenettel bíró kell, hogy legyen.
A konkrét esettel összefüggésben azt mondta: a robbantás célja egyértelműen a vagyoni károkozás volt, ezt támasztják alá azok a sajtóhírek is, amelyek szerint a környékbeli hajléktalanokat előzőleg figyelmeztették, menjenek el a helyszín közeléből.
A nyomozással kapcsolatban kiemelte: meg kell vizsgálni, hogy a közelmúltban bárki fenyegetőzött-e hasonló bűncselekménnyel, továbbá az is támpontot ad a rendőrségnek, hogy milyen anyaggal, milyen technológiával követték el a bűncselekményt.
A rendőrség tájékoztatása szerint hajnali 4 óra 18 perckor a Lehel utcában egy bank épületének utcafronti fala robbanás miatt kidőlt, a Béke tér és a Róbert Károly körút között az utat teljes szélességében lezárták. Szemtanúk egy motorost láttak elhajtani a bank épülete elől a robbantást megelőzően, késő délelőtt a rendőrség is közölte, hogy egy motorost keresnek a bűncselekménnyel összefüggésben.
A bankfiók körüli területet a rendőrség most is több 100 méteres körzetben lezárva tartja, a helyszínelés várhatóan estig is eltart, annál is inkább, mert nincs olyan kényszerítő körülmény, ami sürgetné a helyszíni munkák befejezését. Még a károsult bankfiókok vezetői és biztonsági dolgozói is csak a helyszínelés végeztével mehetnek be az épületbe, hogy felmérjék, milyen pusztítást végzett odabent a detonáció. Az érintett háztömb lakórészeibe úgyszintén csak azokat engedik be továbbra is, akik ott laknak.
A robbanás egy újépítésű ház alsó üzletsorán történt az épületegyüttes beszögelésben, ahol több bankfiók is van. A robbanás következtében a CIB Bank és a Budapest Bank portálja is megrongálódott - tapasztalta az MTI tudósítója. A beszögelésben található még az Erste Bank és az FHB fiókja is. Nem messze tőlük a Lehel utcán az UniCreditnek és az OTP Banknak is van fiókja.
A területen található üzletek egy része ki sem nyitott, amelyek pedig nyitva vannak, ott arra panaszkodnak az eladók, hogy kicsi a forgalom, a betérő emberek jellemzően arról számolnak be, hogy hangos robbanásra ébredtek.
Az MTI tudósítójának a közeli Röppentyű utcában lakó idősebb nő azt mondta, azt hitte, hogy dörög az ég, vihar lesz; ő már fent volt, fia pedig felébredt a robbantás hangjára.
Egy másik idősebb nő, aki a robbantás helyétől mintegy kétszáz méterre lakik a Béke téren, ugyancsak azt hitte, hogy égzengést hall. Olyan volt a robbanás, mint egy tompa dörrenés - mondta.
Az egyik boltos beszámolt arról is: többen azt mondták neki, hogy egy hajléktalant elküldtek a robbanás előtt a helyszínről. Az üvegszilánkokat a robbanás ereje a Lehel utca másik oldaláig, mintegy nyolcvan méterre röpítette, még délelőtt is üvegszilánkok borították az úttestet. A szilánkokat a rendőrök nyomrögzítő eszközökkel vizsgálják.
Alig nyolc órával a XIII. kerületi Lehel úti bankrobbantás után újabb nagy detonáció miatt riasztották a tűzoltókat, ismét a XIII. kerületbe, a Béke út és a Rokolya utca kereszteződéséhez.
A hírügynökség értesülései szerint a Gyermek tér melletti régi építésű, három emeletes és hat lépcsőházas szalagház legfelső szintjének egyik lakásában történt nagy erejű robbanás, eddig ismeretlen okból. A detonáció ereje akkora volt, hogy a lakás főfala kirobbant a Béke útra, és az épület tetőszerkezetét is megemelte, így egy jó darabon a cserepek lehullottak a tetőről.
A gázszolgáltató már elzárta a gázt az épületben, de a tűzoltók még jelenleg is dolgoznak a lakás és a tető parázsló részeinek az oltásán.
Az MTI úgy tudja, hogy a robbanásban egy ember megsérült.
A helyszínen a hatóságok nem nyilatkoznak a történtekről. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata hétfő délelőtt közölte: az elsődleges vizsgálatok szerint robbantásos bűncselekmény történt a Lehel utca egyik pénzintézeténél. Később közölték, hogy keresik azt az ismeretlent, aki a Lehel utcai robbantás helyszínéről egy cross enduro jellegű, tarka színű, forgalmi rendszám nélküli, 150-170 köbcentiméteres, robogónál nagyobb méretű motorkerékpárral elhajtott.
A katasztrófavédelem beszámolója szerint mintegy tíz négyzetméternyi területen kirobbant egy bank épületének oldalfala a Lehel utcában, ahol két, egyenként nyolcemeletes épület közötti átjáró részben több bankfiók is található, ezek egyikénél történt a robbanás.
A tűzoltók az egyik nyolcemeletes épületből kikísérték a lakókat, akiket a helyszín átvizsgálása után visszaengedtek az otthonukba.
A tűzoltók a robbanás mértéke miatt tűzszerészt és statikust is hívtak a helyszínre, ahol gázkoncentrációt nem mértek, tűzre, füstre utaló jelet nem találtak - írta a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A közszolgálati rádió úgy tudja, hogy a statikusok vizsgálják a környező épületeket is.
A nyomozáshoz a Nemzeti Nyomozó Iroda más szakterületen dolgozó munkatársai közül is sokat odarendeltek, mert az ügy adatgyűjtése igen nagy élőerőt igényel. A szem- és fültanúk meghallgatása folyamatosan zajlik, emellett az NNI egyik nyomozócsoportja megszállta a kerületi térfigyelő kamerás központot is, ahol kockáról kockára nézik át az érintett időszak felvételeit. A rendőrség megkeresi azokat a mobilszolgáltatókat is, amelyek rendelkeznek cellával az érintett környéken, mert nem zárható ki, hogy a robbanószerkezetet telefonon keresztül hozták működésbe. Meg kívánják hallgatni a nyomozók az érintett pénzintézetek vezetőit is, hogy tisztázzák, kaptak-e fenyegetést vagy gyanús üzenetet az elmúlt időszakban.
Megszűnt a forgalomkorlátozás
A rendőrség megszüntette a forgalomkorlátozást a főváros XIII. kerületében, a Lehel utcában, ahol hétfő hajnalban robbanószerkezet lépett működésbe - tájékoztatta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője hétfő délután az MTI-t. A helyszínelés még nem ért véget, emiatt a bankfiókok előtti járdaszakasz továbbra is le van zárva - közölte Kovács Viktória, az ORFK szóvivője. A rendőrségi vizsgálat ideje alatt a Lehel utcában a Béke tér és a Róbert Károly körút között teljes útzár volt, a 14-es villamos és a 105-ös autóbusz pedig rövidebb, illetve terelt útvonalon közlekedett.
A Magyar Bankszövetség hétfő délután összehívta bankbiztonsági szakértőit, hogy - a rendőrség munkáját segítve - vizsgálják meg részletesen a hajnali, a a XIII. kerületi Lehel utcában történt vandál robbantás körülményeit. A pénzintézetek kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy szoros együttműködésben a rendvédelmi szervekkel, civil biztonsági erők bevonásával a robbantásos bűncselekményt felderítsék - mondta Sütő Ágnes, a bankszövetség kommunikációs vezetője az MTI érdeklődésére.
A Bankszövetség megdöbbent
Megdöbbenve értesültek a hajnali robbantásról, és elítélik az ilyen, a közbiztonságot is aláásó, a lakosságot veszélyeztető magatartást. Szerencsés véletlen csak, hogy senki nem sérült meg, hiszen több környező épületben, irodában és sok lakásban is kárt okozott a bűncselekmény - mondta Sütő Ágnes.
Kifejtette: a XIII. kerületi, Lehel utcai pénzintézetek közül több bankfiók nem tudta hétfőn kiszolgálni ügyfeleit. Amíg, várhatóan még néhány napig, ez így marad, az adott bank központi ügyfélszolgálata segít az érintetteknek. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a robbantás sem ügyféladatot, sem betétet, ügyfélvagyont nem érint, mivel ezeket nem az adott bankfiókban tárolják - tette hozzá a kommunikációs vezető.
A rendőrség korábban azt közölte, hogy az eddigi adatok szerint robbantásos bűncselekmény történt a fővárosi Lehel utcában hajnali negyed öt után néhány perccel. A helyszínen négy bankfiók üzemel egymás mellett, ott található az Erste, a CIB, a Budapest Bank és az FHB fiókja.
Szinai Ádám, a CIB Bank kommunikációs vezetője az MTI-nek elmondta: a Lehel utcai bankfiókok előtt történt hajnali robbantásban a CIB Bank fiókjában jelentős anyagi kár keletkezett, senki nem sérült meg. Az ügyfelek a közelben lévő újpesti, Váci úti (a Westendben lévő), valamint a Flórián téri és a Baross téri fiók szolgáltatásait vehetik igénybe.
Rogán: a rendőrség a helyzet magaslatán van
A Fidesz frakcióvezetője szerint a rendőrség a helyzet magaslatán van a budapesti Lehel utcai bankfiókoknál történt robbantás ügyében. Rogán Antal hétfő este a Hír TV Magyarország élőben című műsorában hangsúlyozta: az elmúlt három évben a rendőrök gyakorlatilag minden súlyosabb bűncselekményt felderítettek alig egy hónap alatt. "Itt is azt kell tőlük elvárni, hogy minél hatékonyabban és minél gyorsabban dolgozzanak" - mondta. A baloldali ellenzéktől erős visszafogottságot kért az ügyben, mivel a 2010 előtti kormány idején például a romagyilkosságok elkövetőit hosszú ideig nem tudták elfogni - mondta.
A frakcióvezető azt is mondta: ha valaki azt gondolja, hogy a devizahitelesek ügyét előre lehet mozdítani így, robbantással, az súlyosan téved, az ilyen politikai módszereket pedig a leghatározottabban vissza kell utasítani. Rámutatott ugyanakkor, hogy a robbantás okairól egyelőre nem tudni, hiszen lehet, hogy egyszerűen egy "félresikerült bankrablásról" van szó.
Cikkünk folyamatosan frissül.