A Zöldek és a szociáldemokrata párt (SPD) tartományi koalíciós kormányának elképzelése szerint a 2015-ben életbe lépő közoktatási tervben rögzíteni kell az alapelvek között a nevelést a szexuális sokszínűség elfogadására, és az iskolai oktatásban meg kell ismertetni a tanulókkal a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, interszexuális emberek együttélésének, illetve a velük együttélés különböző formáit.
"Sok iskolában gond a homoszexuálisok kirekesztése" - mondta Andreas Stoch kulturális miniszter, az SPD politikusa a Focus című hírmagazinnak. A tárca még dolgozik az új közoktatási terven, ezért még nincsenek konkrét elképzelések arról, hogy miként építsék be az új elemet az iskolai oktatásba. Elképzelhető például, hogy amikor német irodalom órán egy homoszexuális író munkásságát elemzik, akkor a tanár nemcsak a szerző műveiről, hanem a nemi önazonosságáról is beszélget a tanulókkal - mondta Andreas Stoch a Focus online kiadásában pénteken megjelent összeállítás szerint.
A tanárok önállóan dönthetnek majd arról, hogy melyik évfolyamban, hány éves kortól érintik a szexuális sokszínűség témáját. Egy osztályban, amelynek valamely tagját azonos nemű szülőpár neveli, a tanárnak az osztály életkorának megfelelő módon kellene beszélnie a tanulókkal erről a családi szerkezetről, azzal a céllal, hogy ne érje megkülönböztetés, kirekesztés a gyereket - mondta a miniszter.
A katolikus és az evangélikus egyház tartományi szervezetei pénteken közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben hangsúlyozták, hogy a közoktatási tervnek igazodnia kell a tartományi alkotmányhoz és a német alaptörvényhez, amelyek alapján elsőbbséget élvez a házasság és a hagyományos családforma. Kiemelték, hogy kerülni kell az "ideologizálás és az indoktrináció" minden formáját.
Az oktatás Németországban a tartományok hatásköre. Baden-Württembergben már tavaly a nyilvánosság napirendjére került a szexuális sokszínűség elfogadására nevelésre vonatkozó kormányzati törekvés. Egy tanár november végén online petíciót indított a kezdeményezés ellen. A felhívás szerint a petícióhoz csatlakozók egyetértenek azzal, hogy tenni kell a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, interszexuális emberek megkülönböztetése ellen, de úgy vélik, hogy a kormány terve "túllő ezen a célon", és "pedagógiai, erkölcsi és ideológiai átnevelést" jelent.
A petícióhoz péntek estig 85 ezren csatlakoztak. Az aláírók száma azután indult meredek emelkedésnek, és az ügy is azután került az országos nyilvánosságba, hogy a napokban egy volt válogatott labdarúgó, Thomas Hitzlsperger a német labdarúgás történetében elsőként nyilvánosan vállalta homoszexualitását. Lépését igen széles körben, politikai pártoktól sportolói szervezetekig üdvözölték.
Megfigyelők rámutatnak, hogy Hitzlsperger "coming outja" nyomán a hagyományosan konzervatív beállítottságú Baden-Württembergen kívül nem keletkezett nagyobb közéleti vita, amelyben problémaként fogalmazódik meg a szexuális sokszínűségre nevelés, és számos tartományban már korábban - Észak-Rajna-Vesztfáliában például 1999-ben - bevezettek a stuttgarti kormány terveihez hasonló elemeket a közoktatásban.