Noha Kerényi Imre tagadja, a kiszivárgott hírek szerint a Magyar Krónika alakuló szerkesztőségi ülésén alaposan leforrázták a bírálók kritikáikkal az ötletgazdát - állítólag még maga Orbán Viktor is. Az egyeztetésen ráadásul nemcsak a folyóirat koncepcióját és "tálalását" fogadták sokan fenntartásokkal, de az eredeti tervekhez képest számos nehezítő tényezővel is szembesülnie kellett Kerényinek: a kormányfő például világossá tette, hogy - noha előzőleg már elkülönített erre pénzt a kormányzat - mégsem finanszírozhatják közpénzből a hitvallása szerint a kormánypárti híveknek "sorvezetőt" kínáló lapot.
A miniszterelnöki megbízott mégsem addódik. Az ATV Húzós című műsorában péntek reggel például úgy nyilatkozott, hogy Orbán Viktor szerinte nem is bírálta a lap tervét. Állítása szerint tisztában volt azzal is, hogy botrány lesz abból a levélből, amit a felkért szerzőknek írt, de a célja éppen az volt, hogy a média szétcincálja, hiszen egyfajta viccnek szánta. Továbbra is eltökéltnek mutatkozott, és emlékeztetett, hogy ez a harmadik ötlete - az első az alaptörvény népszerűsítése volt, a második a szobrok, közterek és nemzeti könyvtár volt - és ugyanúgy megvalósul majd, mint az első kettő.
A lapindító értekezlet alapján azonban csak több változtatással. Így például nem a Kerényi által tervezett május elsején jelenne meg az első szám, csak júliusban. Pontosabban előbb még lesz egy "nulladik, pilot" szám is. Ez "egy spirituális időpontban, pünkösdkor" jelenik meg 128 oldalon: a címlapján a Várbazárral, és ennek felújítása foglal el majd 40 oldalt a próbaszámból. Ha ez sikeres lesz, akkor az első lapszám júliusban jelenik meg. Azzal kapcsolatban, hogy hányan és mivel töltik meg a lapot, Kerényi igyekezett kisebbíteni a botrányt, amikor is a száz felkért szerző közül sokan visszamondták a felkérést. Kerényi szerint csak tíz szerző utasította el a közös munkát.
Sőt, állította, Vizi E. Szilveszter is pozitívan reagált - ez azért érdekes, mert a meghívólevélben a szerkesztőbizottság elnökének titulált volt MTA-elnök elég határozottan utasította vissza a Magyar Krónikában való munkát. A miniszterelnöki megbízott hozzátette: fél éve udvarol neki, és bár Vizi E. a szerkesztőbizottság elnöki tisztségét nem vállalta, a szerzőséget igen. Azt is mondta, hogy a jobboldali szerzők felkérése csak az első lépés volt, mert ha megjelenik az újság, és látják, hogy örömet okoz, csupa jó hírekkel van tele, akkor "becsábítja" például Spiró Györgyöt és Fiala Jánost is.
Előtte azonban valahonnan forrást kell teremtenie a Magyar Krónikára, melyet sajtóinformációk szerint évi 420 millió forintnyi támogatásból szerettek volna kiadni. A leendő szerzőknek egyben a magyar sajtóviszonyok között kiemelkedő, cikkenként 50-200 ezer forintos honoráriumot ígért. Jóvá is hagyott tavaly e célra a kormány 281 millió forintot, valamint további mintegy százmilliót fordíthatott volna Kerényi egy korábbi keretből a folyóiratra - egyelőre nem tudni, ezeknek a közpénzeknek mi lesz a sorsa. Miután azonban Orbán világossá tette - és ezt a megbízott is elismerte -, hogy közpénz nem lehet az újságban, befektetői pénzeket kell találni.
Talán nem is kell "messzire menni", mivel Kerényi reményei szerint ad pénzt a Fidesz pártalapítványa, a Polgári Magyarországért Alapítvány. Ezzel úgy tűnik, csak a kisebbik baj az, hogy ez is részben közpénz lenne - hiszen az alapítvány nagyrészt a párttámogatásból él -, a nagyobbik gond az, hogy egyáltalán nem biztos ez az adomány. Bár Kerényi szerint a kuratórium biztosan megszavazza a nulladik szám finanszírozását, az Origónak Gulyás Gergely, a Fidesz pártalapítványának főigazgatója viszafogottan nyilatkozott tegnap. Azt mondta, Kerényi egyelőre csak informálisan jelezte a dolgot, de nem tudják, hogy mennyi pénzt kér majd, ráadásul nem tudni, a költségvetésükbe belefér-e az összeg.