Az Európai Bíróság szerint egyszerűbbé kell tenni a Németországban letelepedett bevándorlók számára a szociális támogatásokhoz való hozzájutást - értesült a Süddeutsche Zeitung. A kérdés hetek óta komoly vitatéma az országban. A bajor keresztényszocialista CSU-nál például azt követelik, hogy az országba érkezett uniós polgárok (elsősorban a románokról és bolgárokról van szó, akik január elsejétől az EU teljes területén vállalhatnak szabadon munkát) három hónapos átmeneti időszak után részesülhessenek csak a szociális támogatásokból. Előzőleg Nagy-Britanniában is komoly társadalmi vita alakult ki a kérdésről.
Mint a Süddeutsche Zeitung írta, Brüsszel már a jelenlegi német szabályozással is elégedetlen. Eszerint ugyanis a támogatásokból nem részesülnek azok az uniós bevándorlók, akik nem keresnek munkát. Az EU szerint minden esetet egyenként kell elbírálni, meg kell vizsgálni, az illető jogosult-e a segélyre. A Frankfurter Rudschau című lapban megszólaltatott regensburgi jogi szakértő, Thorsten Kingreen szerint biztosra vehető, hogy az Európai Bíróság jogellenesnek találja majd az érvényben levő gyakorlatot is.
A német közvélemény egyáltalán nem elutasító a külföldi munkaerővel szemben. Ez derült ki az Infratest Dimap felméréséből, amelyet az ARD és a Die Welt idézett. A megkérdezettek 68 százaléka azon meggyőződését fejezte ki, mely szerint a német gazdaságnak szüksége van a szakképzett külföldi munkaerőre. A felmérés azért is figyelemreméltó, mert a németek többsége éveken keresztül elutasította, hogy megnyissák a határokat a külföldi munkavállalók előtt. A megkérdezettek 46 százaléka szerint a bevándorlóknak több előnye, mint hátránya származik abból, hogy Németországban telepedtek le. A nagy többség, 76 százalék pedig úgy látja, a pártok nem tesznek meg mindent azért, hogy a kérdésből fakadó problémák megnyugtató módon oldódjanak meg.
A felmérés szerint tehát a közvélemény nem osztja egyes kormánypárti politikusok aggodalmát, a németek inkább eltúlzottnak találják azt. Ugyanakkor továbbra is kemény nyilatkozatok látnak napvilágot a bevándorlókkal kapcsolatban. A thüringiai kereszténydemokrata frakció vezetője, Mike Mohring szerint olyan rendszer kidolgozására van szükség, amely megakadályozná, hogy a bevándorlók "kizárólag a szociális rendszer előnyeit élvezzék". Felvetette azt is, hogy le kell állítani az unió bővítését. Mint fogalmazott, Montenegrónak, Macedóniának, Törökországnak és Izlandnak előbb a saját gondjait kellene megoldania.
Szintén az Infratest Dimap felmérése tanúskodik arról, hogy Németországban a populista mozgalmak térnyerése ellenére igen népszerű az Európai Unió, s az európaiság gondolata. A felmérés szerint a megkérdezettek negyven százaléka véli úgy, hogy Németország nyert az unióval. 2004-ben ez az arány még a 21 százalékot sem érte el.