A múlton rágódni, hogy mit kellett volna esetleg másként csinálni, általában fölösleges. De nem Akeem Adams tragédiája esetében. A szeptember 25-én szívinfarktuson átesett, december 30-án - a megfeszített orvosi igyekezet dacára - elhunyt ferencvárosi labdarúgó ügye más. Mert talán meglehetett volna menteni az életét. Felelőtlenség, vakság, túlzott önbizalom és a futball mindent háttérbe szorító imádata vezetett a halálához.
Dr. Szelid Zsolt, a Ferencváros orvosi stábjának tagja, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának adjunktusa lapunknak azt mondta, kulcsmomentum volt, hogy sem maga a játékos, sem pedig edzője, Ricardo Moniz nem tudatta az orvosi stábbal: Adams családjában történt hirtelen szívhalál.
"Amikor valakit leigazol egy klub, az UEFA és a FIFA vonatkozó, úgynevezett PMCA-szabvány - pre-competition medical assessment - alapján alapos orvosi vizsgálatnak vetjük alá. Ennek részeként három oldalas kérdőíven tudakoljuk a sportolóktól, hogy családjukban milyen betegségek fordultak elő? Adams nem tartotta fontosnak, hogy megossza velünk veszélyeztetettségét. Utánpótláskorú játékosoknál ezt a részt a családdal töltetjük ki, a szülők jobban ismerik a kórelőzményeket. Ha akkor kiderül, hogy Adams édesapja szívelégtelenségben hunyt el, egyéb szűrővizsgálatokat végeztetünk el" - monda dr. Szelid. Hozzátette, szív CT-t például nem azért nem csinálnak, mert drága, hanem mert egy 22 éves élsportoló szervezetét feleslegesen nem teszik ki - még ha alacsony dózisú is - sugárzásnak.
Adams apjának esetéről Moniz is tudott, ez utóbb kiderült, de ő sem értesítette a klub háromtagú orvosi stábját. Meglehet, azért, mert egyéb ortopédtraumatológiai (hangsúlyozandó tehát: nem kardiológiai!) okoknál fogva a Dr. Pánics Gergely vezette team - melyhez Szelid Zsolt mellett Reha Gábor tartozik még - anno nem javasolta Adams leigazolását, Moniz viszont a kötőszöveti, izommeszesedés veszélyek ellenére ragaszkodott hozzá.
"Ha a kérdőív alapján kiderül, mi történt a családjában, szerződtetésével szemben ellenjavallattal élünk!" - nyomatékosította Szelid.
További tanulság, hogy az intő jelekre, pláne ha genetikailag veszélyeztetettebb az illető, fokozottan ügyelni kell. Adams, miután felébresztették a mesterséges kómából, azt mondta, nyomban segítséget kért, ahogy azt érezte, rosszul van. Szelid viszont ezt fenntartásokkal kezeli. A telefonhívása után 40-50 perccel már kórházban volt, szívében viszont olyan mérvű sejtelhalás történt, ami ennyi idő alatt nem következhetett volna be. Súlyos, hosszan tartó infarktusa volt.
Talán egy erős, fiatal szervezetben kevésbé erőteljesen jelentkeztek a tünetek - vetettük fel, amire Szelid egyértelmű nemmel válaszolt. "Adams véleménye orvosilag nehezen védhető. A városmajori klinikán rengeteget szívinfarktussal találkozunk. A három koszorúér egyikének elzáródásakor elkezdenek a szívsejtek elhalni. Minél hosszabb idő telik, annál több izomsejt pusztul el. Egy idősebb embernél, akinek különféle betegségei vannak, cukorbeteg, magas a vérnyomása, dohányzik, kevésbé markánsan jelentkeznek a tünetek. A koszorúér elzáródásakor más erek igyekeznek átvenni a véráramoltatás funkcióit. Egészséges fiataloknál általában ST-elevációs infarktus történik, amikor a környező erek nem tudják átvenni a szerepet, az aktuális tüneteket tekintve ekkor a panaszok erőteljesebben jelentkeznek. Ráadásul csapattársaitól tudjuk, már az aznapi edzésen elkezdett lemaradni, ami egyfajta előjel, még a FIFA-kérdőíven is szerepel egy olyan kérdés, szokott-e gyorsabban elfáradni a társainál?"
A szakértő szerint elbagatellizálni nem szabad a jeleket, kivált azoknak nem, akiknek testük a munkavégző "eszközük". Az álmok fontosak, Adams minden vágya volt, hogy profi futballista legyen, emiatt bizonyos körülményekre nem volt tekintettel.
A kórházban elhunytakat felboncolják, a külföldi állampolgároknál azonban a család beleegyezése szükséges, értesülésünk szerint Adams édesanyja ebbe nem egyezett bele. Adamset szülőhazájában helyezik majd örök nyugalomra, földi maradványainak utaztatásához szükséges papírmunka ezekben a napokban zajlik. Noha a Ferencváros hivatalos tájékoztatást kegyeleti okokból addig nem ad, amíg nincsenek végleges döntések, úgy tudjuk, a temetés költségeit - akárcsak a család hazautaztatást - a klub állja majd.