Michael Schumacher;sielés;biztosítás;

Fotó: Thinkstock

- Kockázatos kihívás, biztosítás nélkül

Nem a Forma 1-es pilóta, Michael Schumacher az egyetlen, aki veszélyes, pályán kívüli területre tévedt síelés közben, egyre többen kifejezetten kockázatos „szűz” terepet keresnek a lesikláshoz – hívja fel a figyelmet egy biztosítási alkusz. Ez a módszer extrém sportnak minősül, a biztosítók is külön kategóriaként kezelik. A magyarok mégis biztosítás nélkül kockáztatnak az alattomos buckákkal, sziklákkal nehezített területen, gyakran még a gyerekeiket is ilyen körülmények között tanítgatják. Egy baleseti ellátás több tízmillió forintra is rúghat külföldön, amit akkor is meg kell fizetni, ha nincs rá biztosítási fedezet.

Extrém sportként nyilvántartott külön kategória a biztosítóknál a világhírű autóversenyző, Michael Schumacher baleste kapcsán elhíresült pályán kívüli síelés, mégis egyre többen vágnak neki a vadregényes terepeknek. Pedig életveszélyes, biztosítási szempontból is kiemelten kockázatos a szűz hó alatt lapuló szikladarabok, buktatók, gödrök és fák között, minden biztonsági ellenőrzést nélkülöző körülmények között siklani, mégis sokan még a gyerekeket is itt tanítgatják sílécen maradni – tudtuk meg a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft.-től.

A cég szakértői döbbenten tapasztalják, hogy az extrém sport hódolóinak csupán elenyésző része köt megfelelő biztosítást, többségük mindenféle kártérítési garancia nélkül vág neki a hegyeknek. Ez a megmagyarázhatatlan felelőtlenség is azt bizonyítja, hogy a magyar turisták még mindig nem hiszik el: egy külföldön, a hegyek között történt baleset ellátása több tízmillió forintba is kerülhet – szögezte le Németh Péter, a cég értékesítési és kommunikációs igazgatója. Egyszerű csonttörés kezelése is százezrekre rúghat, ha hegyi mentésre, netán helikopteres szállításra is szükség van. S akkor még nem kalkuláltunk egy súlyos sérülést, életmentő műtétet, rehabilitációt, a családtagok kiutaztatását, a beteg hazaszállítását, s az itthoni utókezelések miatti munkából való kiest – sorolja a szakember azokat a tételeket, amelyek miatt a külföldi zavartalannak indult kikapcsolódás egy „átlagkeresetű” magyar számára megfizethetetlen költséggel zárulhat..

A CLB-nél összevetették 25 biztosító ajánlatából azokat, amelyeket kifejezetten a pályán kívül síelők számára állítottak össze, s meglepő eredményre jutottak: már egy kellemes osztrák hüttében naponta legurított sör áráért is százmilliós, sőt akár korlátlan értékű kártérítést vásárolhatnának maguknak a magyarok. Van olyan csomag, amely naponta alig több, mint ezer forintért felső értékhatár nélkül – akár százmilliós nagyságrendben – állja a baleseti orvosi ellátási költséget, a betegségből adódó sürgősségi beavatkozás díját, a hegyi mentést, a helikopteres és a mentőautós szállítást, a beteg hazafuvaroztatását és számos olyan több millió forintos tételt, amelyek miatt a végösszeg a csillagos ég is lehet.

Fele ekkora díjért, vagyis naponta alig 500 forintért jóval kisebb a vállalási felsőhatár, de még ez is több, mint amit a legtöbb magyar turista ki tudna fizetni. Ebben a kategóriában korlátlan helyett 3 millió forint az orvosi beavatkozás felső határa, s nincs benne a hegyi mentés, a helikopteres szállítás sem, holott ezek legalább annyira költségesek, mint a kezelések, s a hazaszállítás költségéből korlátlan helyett 2 és félmillió forintot vállal be a biztosító. A balesetből adódó rokkantságra a napi ezer forint körüli biztosítási csomag akár 11 millió forintos kártérítést is garantál, az olcsóbb konstrukció viszont erre az esetre mindössze 1 milliót fizet, de ezeken kívül is számos különbséget találhatnak a síelni készülők az ajánlatok között, ha végre eljutunk oda, hogy általános lesz a szállásfoglalással együtt a biztosítás kötése is.

Ez azonban hazánkban még mindig nagyon messze van az ideálistól, sőt az utóbbi időben némileg mintha vissza is esett volna a kötések száma. Németh szerint erre részben az online szállásfoglalások elterjedése a magyarázat: az utazási irodákban némi jutalék fejében legalább felhívják a figyelmet, sőt meggyőzik a turistákat a biztosítás fontosságáról. Az önjáró szállásfoglalással tehát kiesett ez a meggyőző fázis, jó lenne, ha biztosítás megkötése is annyira fontos automatizmus lenne elindulás előtt, mint a szállásfoglalás – összegezte Németh Péter.

Alig mozdult, csupán néhány fillérrel változott a forint árfolyama a főbb devizákhoz képest csütörtök kora reggelre a szerda esti jegyzésekkel összevetve a bankközi piacon.