"Akik kitalálták az ablakok és ajtók lesötétítését, azok vajon meg fogják-e várni, hogy legyen egy pár halott ember emiatt a trafikokban?" - tette fel az akkor még költőinek tűnő kérdést egy nemrégiben kirabolt pécsi dohányboltos. "Nem lehet se ki-, se belátni, órákig itt fekhet az ember, ha bántották, és senki be nem jön" - panaszolta.
Fél évvel a több száz milliárdos dohánypiac állami újraosztása, a trafikjogok önkényes kiosztása, és több mint félszáz trafikrablás után a kormány a jelek szerint rájött: nem kellene megvárni, amíg a "gyermekvédelmi" indokokból fóliával elsötétített, így a külvilágtól lényegében elzárt trafikokban valaki életét veszti a rablásokban.
Lapunknak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. szóvivője, Légrádi Petra megerősítette, már tettek javaslatokat a kormánynak, illetve a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak a boltosokkal történt egyeztetések után, hogyan lehetne módosítani az arculaton, "hogy ezeket a problémákat meg lehessen oldani".
Mindenkinek az az érdeke, hogy ez a helyzet mielőbb rendeződjön - mondta a szóvivő arra utalva, hogy egyelőre az NDN Zrt. is a kormány válaszát várja a javaslatokra, egyelőre nem tudják, mikor dönthetnek a változtatásokról. Így kérdésünkre az általuk megfogalmazott javaslatok részleteiről sem kívánt beszélni, de hogy azokból mi valósulhat meg, "a tárca és a jogalkotó döntése lesz".
Arra pedig, hogy az arculatváltás vonatkozhat-e a boltok más elemeire is, a szóvivő kitérően azzal felelt, hogy nyilván most a rablások miatt történhetnek majd a változások, és hangsúlyozta, azokat úgy kell végrehajtani, hogy a már hatályos, épp a dohányjogok miatt átírt gyermekvédelmi törvényhez kell majd illeszkedniük.
Eszerint nem kizárt, hogy a boltokat úgy alakítják át, hogy csak bizonyos magasságig lesznek eltakarva, hogy a gyerekek ne láthassanak be - hiszen, mint ismeretes, jelenleg 8 éven aluliak szülői felügyelettel sem mehetnek be a trafikokba, miattuk érveltek a trafikok teljes elsötétítése mellett.
Épp ez volt, ami kifejezetten csábította a rablókat, és szinte minden napra jut egy vagy két trafikrablás az országban. A rablók nem ritkán fényes nappal keresik fel a dohányboltokat, olykor még az álcázásra és a belső kamerákra sem ügyelve, és bár eleinte nem volt jellemző, az utóbbi időben egyre több rabló fegyverrel próbálkozott bevételhez, cigihez jutni.
Legutóbb szombaton a fővárosi Thököly út egy trafikjában este el is dördült az ötven év körüli támadó fegyvere: a rendőrség által közzétett videóban az is látható, hogy az eladó felé lőtt - még ha nem is találta el -, mégpedig már azután, hogy a bevételt megkapta.
Vasárnap Csongrádon egy benzinkútnál rabolták ki a trafikot. A júliusi nyitások óta összesen 51 dohányboltot fosztották ki, és 23 rablót kaptak el. Persze az sem kizárt, hogy a lesújtó statisztika miatt végül teljesen eltávolítják a fóliát, ám akkor viszont minden üzlet úgy fog kinézni, ahogy mindig is kinézett a trafikjogok kiosztása előtt.
Szabálymódosítási dömping
2012. szeptember: Az Országgyűlés elfogadta a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló 2012. évi CXXXIV. törvényt, miszerint állami monopólium lesz a dohánytermékek árusítása.
2012. december.: nemcsak dohánytermékeket, hanem szerencsejátékokat is árulhatnak a trafikok
2013. február: szeszes- és energiaitalt, kávét, ásványvizet, üdítőket és újságot is kínálhatnak a trafikok
Egy héttel később: meghosszabbították a pályázat benyújtásának határidejét
2013. május: új pályázatot írt ki a fejlesztési miniszter, mert az első körben közel 1500 jogosultságra nem érkezett pályázat
Egy héttel később: méltányosságból a régi trafikosok is kaphatnak koncessziót, ha a feltételeknek megfelelnek
Két héttel később: harmadszor is bővítették a trafikok által árulható termékek körét a fagylalttal és a jégkrémmel
Három héttel később: 4 százalékról 10 százalékra nő a dohánytermékek kiskereskedelmi árrése
2013. július: harmadik pályázatot is ki kell írni
2013. november: a bevásárlóközpontokban, illetve a benzinkutakon nem működhetnek trafikok 2013 május 31-étől, továbbá dohánybolt nem működhet másik dohánybolt bejáratától számított 200 méteren belül
2014: a sok rablás miatt változik az üzletek arculata