A bejelentés a lehető legrosszabbkor történt - az egykoron rendkívül népszerű uralkodó támogatottsága amúgy is mélyponton van és a monarchia híveinek száma is látványosan megcsappant, nem kis mértékben épp a király költekezéseinek, illetve Krisztina hercegnő férjének zűrös pénzügyei miatt.
A hercegnőt március 8-ára gyanúsítottként idézték be a bíróságra. Azzal vádolják, hogy tettestárs volt, vagy legalábbis tudomása volt férje, az egykori kézilabdázó olimpiai bajnok, Inaki Urdangarin és egy üzlettársa által elkövetett bűntettben. Az úgynevezett Nóos-ügy 2010-ben pattant ki, miután kiderült, hogy a sport projekteket is futtató Nóos Közhasznú Intézet égisze alatt 6,1 millió euro közpénzt sikkasztottak el. 2004-2006 között az intézet elnöke Urdangarin volt, Krisztina pedig az intézet igazgatósági tagja.
Az illetékes mallorcai bíróság tavaly májusban felfüggesztette a hercegnő elleni büntetőeljárást, Krisztinát ugyan beidézték, de nem hallgatták ki gyanúsítottként, mert az ügyészség szerint nem volt elegendő bizonyíték bűnösségére. A nyomozást tavaly augusztusban terjesztették ki ismét a hercegnő ellen.
A 2011 óta egyre nagyobb hullámokat verő botrány az egész királyi ház tekintélyét és támogatottságát megnyirbálta, nemcsak a hercegnőt, hanem a 76 éves, egészségügyi gondokkal küszködő János Károly királyt is érintette, mert Urdangarin egykori társa, az ügyben szintén érintett Diego Torres és Corinna Sayn-Wittgenstein német hercegnő levelezéséből az derült ki, hogy az uralkodónak is tudomása volt a projektről, amely végül sikkasztásba torkollt. Azóta a királyi ház és a monarchia intézményének hitele folyamatosan romlik.
Egy, a napokban ismertetett közvélemény-kutatás szerint már csak minden második spanyol tartaná meg a monarchiát, a lakosság 62 százaléka pedig támogatná, hogy a király lemondjon a fia javára. A monarchia híveinek aránya 49 százalékra esett vissza, ami 5 százalékos zuhanást jelent 12 hónap alatt, az uralkodó lemondását szorgalmazók aránya pedig 17 százalékkal emelkedett ugyanezen idő alatt. A trónörökös Fülöp herceg népszerűbb, róla 66 százalék vélekedett pozitívan.