devizahiteles-mentés;Nomura;Peter Attard Montalto;

Devizahitelesek tüntettek Orbán házánál. (FOTÓ: VAJDA JÓZSEF)

- Magyarország a devizahiteles-mentés miatt a térség egyik legkockázatosabb országa

Londoni elemzők szerint Magyarország idén az egyik legkockázatosabb ország Európa keleti felén. Az ok szerintük elsősorban a kormány várható devizahiteles intézkedéscsomagja.

Az idei évben több kockázatos eseménnyel kell számolni a régióban, mint tavaly. Nemcsak azért, mert a Fed lassítja a pénznyomdát, és emiatt eltűnhet az elmúlt években igen kedvező likviditásbőség a feltörekvő piacokról, több ország is fontos fordulóponthoz érkezett - írja a Nomura. A japáni központú pénzügyi szolgáltató londoni elemzői összeszedték, milyen főbb kockázatot jelentő események várhatóak 2014-ben a feltörekvő európai országokban - írja összefoglalójában a Portfólió.hu. 

A Nomura szerint a feltörekvő európai régióban 2014-ben jóval több kockázati tényezővel kell számolniuk a befektetőknek, mint 2013-ban. Alapvető változást hozhat a külső környezet változása (pl. fejlett országok monetáris politikai irányváltása), illetve ezzel együtt az egyes országok saját monetáris politikájának változása is. Még ha a Fed monetáris lazításának csökkentése nem is lesz egy "big bang" esemény, azaz a piac viszonylag simán veszi az eszközvásárlások csökkentését, 2014 egyik fő kockázati tényezőjének mégis ez számít. 

A Nomura elemzői makrofronton azonban optimisták, az eurózóna gazdaságának várható növekedése segítheti a régiót. A londoni elemzők jjavítottak GDP-előrejelzésükön -0,4 helyett 0,7 százalékos növekedést várnak. 

Néhány héten belül jöhet a bejelentés a devizahiteles ügy kormányzati megoldásáról Magyarországon, véli Peter Attard Montalto. A Nomura elemzője szerint annak ellenére, hogy a Fidesz továbbra is erős népszerűségnek örvend, a kormány még a választások előtt meg szeretné tenni ezt a lépést, hogy még a választások előtt jóváhagyják, majd a választások után életbe léphessenek az intézkedések. 2013-ban nem volt ok a sietségre, a Kúria döntésére való várakozás is alkalmat adott a halasztásra. A választások előtt azonban számíthatunk kormányzati akcióra, különösen, ha a Fed-lazítás mérséklésének feltörekvő piaci hatása enyhének mutatkozik, ami még inkább felbátoríthatja a kormányt, hogy egy drasztikusabb devizahiteles csomaggal rukkoljon elő. Montalto szerint első körben a lakáscélú jelzálog-devizahitelek kerülhetnek sorra. 

Ez azonban csak az első lépés. Második körben az önkormányzati adósságok újrastrukturálása jöhet az év első felében, majd nagyon valószínűleg a kormány kiterjesztené a devizahiteles csomagot a nem lakáscélú jelzáloghitelekre is az év vége felé. A befejezés ütemezése Montalto szerint kulcsfontosságú. A kormány másik kimondott céljához kötődik ugyanis, miszerint a magyar bankszektor 50 százaléka magyar kézben legyen, amit - a külföldi bankok magyarországi leánycégeinek felvásárlását - könnyítené meg, ha ezen cégek értéke lecsökken. Montalto szerint néhány bank kivonulására lehet számítani, ami az idei év második félévétől 2015 első feléig történhet meg. 

A bankok kivonulása a magyar gazdaság potenciális növekedését is érinteni fogja, amit Montalto szerint a piac jelenleg nem annyira vesz figyelembe, így a növekedési lehetőségeinkkel kapcsolatban kissé optimista a piac.

Bár néhány hete úgy tűnt, Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia kiválása után igen stabillá vált az olasz kormány, hiszen Angelino Alfano vezetésével megalakult a kabinet szenátusi többségét biztosító Új Jobbközép (NC) nevű párt, minden jel arra vall, hogy a belpolitika 2014-ben is olasz módra zajlik majd. Ezúttal ugyanis a balközép Demokrata Párt (PD) új elnöke, Matteo Renzi tartjatja sakkban Enrico Letta kabinetjét. Egy kormánytag már távozott is, mert nem értett egyet Renzivel.