Más szóval nem enged abból a céljából, hogy támogassa a kormány gazdaságpolitikáját és elősegítse a halvány kilábalás megerősödését - állapítja meg a WSJ az MNB 2014-ben várható lépéseit elemezve. Ennek megfelelően a fő kérdés, amelyet a Matolcsy György vezette intézmény döntéshozónak meg kell válaszolniuk, az lesz, milyen mélyre mehetnek le az alapkamattal és mennyi pénzt pumpálhatnak - elsősorban a növekedési hitelprogramon keresztül - a gazdasága azt megelőzően, hogy új növelniük kell a hitelköltségeket. A WSJ emlékeztet arra, hogy Matolcsy György korábban az Orbán-kormány gazdasági minisztere volt.
A jegybank decemberben 0,2 százalékponttal, 3,0 százalékra vitte le alapkamatát. Néhány elemző aggodalmának adott hangot a túl alacsony szint miatt: attól tartanak, hogy a magyar adósság és más forintban denominált eszközök elveszthetik a vonzerejüket a túl alacsony kamat miatt. Ugyanakkor a MNB jelezte, hogy további, igaz, lassuló ütemű mérséklések várhatók.
A csökkentések visszafogása fontos első lépés, ami jelzi, hogy a jegybank kész elkerülni a túlzott enyhítést, és ha kell gyorsan fordíthat a politikáján - véli Raffaella Tenconi, a Bank of America Merrill Lynch elemzője. A közelgő választások felerősíthetik azokat a bírálatokat, amelyek szerint az MNB messze nem olyan független, mint más jegybankok. Az alacsony kamat népszerű, ami kedvez az áprilisban vagy májusban újraválasztásáért harcba szálló Orbán Viktor miniszterelnöknek. Az MNB merész taktikát választott, amelyet vélhetően átfogó politikai feltételrendszer figyelembevételével határozott meg - fogalmaz Phoenix Kalen, a Goldman Sachs szakértője. A jelenleg alacsony infláció 2014 végére várhatóan felgyorsul, de még 2015-ben is az MNB háromszázalékos célja alatt marad.