Igazságos és kiegyensúlyozott békére, a régió minden népe biztonságának szavatolására törekszik Közel-Keleten az amerikai diplomácia – mondta tegnap John Kerry amerikai külügyminiszter Izraelben.
Kerry már negyedik napja tartózkodik a térségben, ismét tárgyalt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel egyaránt, tegnap reggel pedig Jordániába utazott, ahol II. Abdullah királlyal találkozik, onnan pedig a szaúdi fővárosba repült. Az izraeli média szerint az amerikai diplomata az izraeli-palesztin kiegyezés mellett a Közel-Kelet egyre súlyosabb problémáiról – a szíriai helyzetről, az iraki erőszak fellángolásáról, az iráni nukleáris programról is egyeztet a két uralkodóval.
Kerry az izraeli és palesztin vezetőkkel folytatott három napos tárgyalások után Ramallahban sajtótájékoztatón jelentette be, hogy jelentős előrelépés történt az izraeli-palesztin kiegyezés terén, tennivaló azonban még bőven van. „Intenzíven dolgozunk ennek a konfliktusnak a megoldásán.
Az elmúlt 48 óra tárgyalásai lehetővé tették egyes problémák megoldását és azt, hogy új opciókat mutassunk fel. Nekifogunk a legnehezebb akadályok lebontásának”, fogalmazott az amerikai diplomata, aki ezekben a napokban valósággal ingázott Jeruzsálem és Ramallah között, 24 óra leforgása alatt kétszer tárgyalt Abbász elnökkel Ramallahban.
Az elmúlt öt hónapban sikerült rögzíteni a legfontosabb feladatokat, mondta Kerry, de meg kell még találni az utat, amely a kölcsönös bizalom alapján elvezet majd a célhoz, a megbékéléshez. Ehhez azonban át kell hidalni a felhalmozódott bizalmatlanságot.
Az amerikai külügyminiszter már korábban jelezte, Washington nem átmeneti megállapodásra, hanem végleges megegyezésre törekszik, amelynek részeként egyelőre egy keretmegállapodást szeretne tető alá hozni, amely tartalmazná a mindkét fél által elfogadott főbb irányelveket.
"Nem kizárt, hogy egy jól szervezett, fegyvereket és robbanóanyagokat elosztó hálózatról van szó, amelyben diplomáciai fedezet alatt széles körű fegyverszállítás folyik konkrét címzettekkel" - jelentette ki Jirí Sedivy, a cseh hadsereg korábbi vezérkari főnöke szombaton az Aktuálne.cz hírportálnak a prágai palesztin nagykövetség épületében szerdán történt robbanás kapcsán, amelyben életét vesztette Dzsamál Mohamed Dzsamál nagykövet. A tábornok elképzelhetőnek nevezte, hogy Csehország a palesztinok számára "a fegyverek átrakodóhelyeként" szolgált és állította - nem zárható ki, hogy hasonló célokra használták fel a világ más országaiban működő palesztin diplomáciai képviseleteket is. A nagyköveti rezidencián bekövetkezett robbanás után ugyanis a cseh rendőrség mintegy hetven, engedély nélkül tartott lőfegyvert talált a villában.
A nagykövet lánya szerint nem baleset hanem merénylet történt, a palesztin hatóságok pedig mindmáig nem adtak hihető magyarázatot a fegyverekre. A cseh tábornok szerint nem állja meg a helyét az a palesztin érvelés, hogy a fegyverek a nagykövetség védelmére szolgáltak, hiszen a palesztinokat Csehországban nem fenyegette veszély. "Nem helyi, hanem nemzetközi méretű botrányról van szó" – állapította meg a volt vezérkari főnök.
Hogy mit és mennyit sikerült megoldani az augusztusban újrakezdődött közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások során, nem tudni, mert a tárgyalások zárt ajtók mögött folynak. Húsz hónapos szünet után Kerry közvetítésével éledt újra a békefolyamat. Az amerikai diplomata tavaly július 29-én jelentette be a közvetlen palesztin-izraeli tárgyalások újrakezdését egy washingtoni sajtótájékoztatón az izraeli tárgyalóküldöttség vezetőjével, Cipi Livnivel és Száeb Erekat palesztin főtárgyaló jelenlétében.
A megállapodás szerint tíz hónap áll a felek rendelkezésére a problémák rendezésére, de szeptemberben az ENSZ közgyűlésen Abbasz arról beszélt, hogy kilenc hónap alatt eredményt kívánnak felmutatni. A megállapodás része volt az is, hogy a tárgyalások tartalmát bizalmasan kezelik, a megbeszélések haladásáról csak az amerikai külügyminiszter tájékoztathatja majd a nyilvánosságot, ennek köszönhető a hónapok óta tartó hírzárlat a kérdésben.