Martin Vondrasek ugyanakkor elárulta, hogy Csehországban nem voltak regisztrálva a fegyverek. A Novinky.cz cseh hírportál úgy tudja, Scorpion típusú géppisztoly is volt köztük. Ezt a Csehszlovákiában kifejlesztett fegyvert főként a speciális erők, a harcjárművek illetve a helikopterek személyzetei használták kicsi mérete és súlya miatt.
A diplomáciai képviseletet azután vizsgálták át a hatóságok, hogy a Prágába akkreditált 56 éves misszióvezető, Dzsamal Muhammad Dzsamal szerdán belehalt sérüléseibe. A nagykövet a páncélszekrényt akarta kinyitni, amikor a robbanószerkezet működésbe lépett.
A követség szóvivője valószínűtlennek tartja, hogy a pokolgép a szerkezet biztonsági berendezésének része volt. Egyben cáfolta a palesztin külügyminiszter szerdai nyilatkozatát is, miszerint a széfet húsz éve nem nyitották ki. A nagykövet nap mint nap használta a bérek és a misszió mindennapi kiadásainak fedezésére szolgáló pénz tárolására, mondta.
Josef Jakubnik szakértő a CTK cseh hírügynökség úgy nyilatkozott, a II. világháború vége óta nem használnak robbanószereket a páncélszekrények védelmére. Úgy vélte, azt külön tehették a széfbe, s az is lehet, hogy a költözés miatt élesedett be magától. A nagykövet ugyanis halála előtt egy nappal költözött be nemrégiben épült rezidenciájára, amely a tervek szerint a prágai palesztin képviselet épülete is lett volna.
A cseh hatóságok, és a palesztin külügyi vezető, Rijád al-Malki is hangoztatta, semmi nem utal merényletre, de teljesen még nem zárták ki ennek lehetőségét sem. A detonáció pontos okát még vizsgálják. Palesztina szakértői gárdát küldött Prágába a tragédia körülményeinek felderítésére.