NBH;Polt Péter;

- A legfőbb ügyészen kérik számon a szelektálást

Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult jogorvoslati kérelemmel a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatójának, Galambos Lajosnak a védője, kifogásolva, hogy a vezérőrnagy egyik büntetőügyében az ügyészség védencét mentő körülményt tart vissza, illetve annak eltitkolásával emelt vádat. Megírtuk, a már jogerősen elítélt Földesi-Szabó Lászlóhoz és az Egymásért Alapítványhoz köthető eljárásban a jelek szerint jogsértően szelektál a bizonyítékok közt az ügyészség. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) egy hangfelvételt tart vissza, melynek leiratára a júliusi iratismertetéskor véletlenül akadt rá a nyomozati iratok mellékleteként a volt NBH-főigazgató védője, Molnár Lajos.

A felvételt az ügyvéd kérésére az ügyészség nem adta át, sőt értésére adták, azt nem kívánják bizonyítékként felhasználni a bírósági eljárásban sem. Mivel a mentő bizonyíték eltitkolása jogellenes, Molnár még a nyáron panaszt tett. Erre elutasító választ kapott. Később a Legfőbb Ügyészségen (LÜ) is tudatták vele, nem akarják a felvételt a bírósági eljárásba bevonni, mert "az ügyészség ezt a vád szempontjából nem látja fontosnak".

A hangfelvételen Földesi-Szabó, üzlettársa, Jakubinyi Róbert és egy ügyvéd beszélgetései vannak, és információnk szerint olyan "tanács" hangzik el, hogy Földesi-Szabóék "kenjenek mindent Galambosra (...) úgy könnyebben eljutunk a szocikhoz". E "tanács" kitalálóit - magas rangú politikusokat - a felvételen meg is nevezik.

Vagyis mindennek eltitkolása nem csak Galambos miatt aggályos, hanem mert a politikai befolyásolási szándék eltussolását jelentheti. Molnár Lajos nem nyugodott bele panasza elutasításába és a decemberben Polt Péterhez fordult. Jogorvoslati kérelmében vázolta, hogy az LÜ-nél panaszára azt is megállapították, hogy 2013. szeptember 5-ét követően - mivel a vádemelés szeptember 4-én megtörtént - már csak a Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa rendelkezhet az irat kiadásáról.

Az ügyvéd azonban felhívta Polt figyelmét: itt nem egy iratmásolat kiadása a probléma, hanem a mentő bizonyíték szándékos eltitkolása. Levelében cinikusnak nevezi, hogy az LÜ a katonai tanácshoz küldi az iratért, holott az ügyészség át sem adta azt.