Külügyminisztérium;együttműködés;V4-ek;

- Külügyminisztérium: a V4 példaértékű együttműködés

A V4-et sikeres, példaértékű regionális együttműködésként tartják számon - emelte ki Szilágyiné Bátorfi Edit, a V4 nemzeti koordinátora az MTI-nek nyilatkozva. Úgy látja, "a siker titka", hogy a négy ország - bár sok szempontból egymás versenytársai - , képes a közös fellépésre, továbbá az is fontos, hogy megtanulták vitáikat kezelni.

A külügyi tisztviselő, aki abból az alkalomból nyilatkozott az MTI-nek, hogy júliustól egy éven át Magyarország áll a V4 (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) élén, hangsúlyozta: a visegrádi csoport tagjai - a régió érdekeit szem előtt tartva - az Európai Unióban és az integráción kívül is eredményesen tevékenykednek.
Véleménye szerint az elmúlt félévben ez leginkább a biztonságpolitikában és az energiapolitikában tükröződött.
Emlékeztetett: az október végén tartott, immár hagyományos V4+Nyugat-Balkán külügyminiszteri találkozón, amelyre meghívták Törökország, Ausztria, valamint a soros EU-elnök Litvánia külügyminiszterét, továbbá az EU bővítési biztosát, világossá vált, hogy az integráció bővítésének sikeréért még sok a teendő. A V4-nek fontos a szomszédos régió, ezért több projekttel járul hozzá e folyamat felgyorsításához.

Szilágyiné Bátorfi Edit megjegyezte: a V4-et azzal is próbálták közelebb hozni az emberekhez, hogy a tíz éve elindított visegrádi egyetemi ösztöndíjprogram résztvevőinek találkozót szerveztek Budapesten.
Hangsúlyozta: sok munka maradt az elnökségi program második félévére is. Míg az energetikában komoly előrelépés történt, a közlekedési kapcsolatok fejlesztésében "éppen csak megindult a munka".

Hagyományosan tavasszal rendezik meg a V4 és a keleti partnerség országainak külügyminiszteri találkozóját. Ennek az eseménynek mindig nagy jelentősége volt, de az ukrajnai folyamatok miatt a korábbiaknál is nagyobb figyelmet követel - mutatott rá.

A magyar elnökség megszervezi a V4, valamint az északi és balti országok külügyminisztereinek találkozóját is, amelyet Lengyelország kezdeményezett. Tervezik azt is, hogy erősítik a kapcsolatokat más uniós tagállamokkal.
Arra is kitért, hogy a következő félévben miniszterelnöki találkozót és több, oktatási, honvédelmi, közlekedési, kulturális, környezetvédelmi és mezőgazdasági szakminiszteri tanácskozást rendeznek. A második félév fontos eseménye lesz a V4-es parlamenti elnökök tanácskozása, és terveznek találkozókat az üzleti élet képviselőinek is.

Idén Magyarország a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) elnöki tisztét is betöltötte. Erről Szilágyiné Bátorfi Edit elmondta: a két, részben egyidejű elnökség megnehezítette a munkát, de össze tudták kapcsolni a két programot. A V4+Nyugat-Balkán külügyminiszteri találkozóhoz kötődően megtartott KEK külügyminiszteri tanácskozáson érdemi vitát folytattak a jövőre 25 éves szervezet jelenéről és jövőjéről.

Magyarországot jövő júliusban Szlovákia követi a V4 elnöki posztján. Szilágyiné Bátorfi Edit hangsúlyozta: a visegrádi együttműködés fontos értéke a következetesség és a folyamatosság, mivel több olyan ügy van, amelyet egy év alatt nem lehet megoldani. Ilyen például a nyugat-balkáni országok EU-integrációja, a keleti partnerség támogatása, továbbá az energetika és a közlekedés.

Szlovákia már dolgozik saját elnökségi programján, és Magyarország az év elejére várja egyeztetésre az első javaslatokat. Fontos cél, hogy minél gördülékenyebb legyen az elnökség átadása, és ebben a két ország szorosan együttműködik - jegyezte meg a V4 nemzeti koordinátora.

Újra kell gondolni az egyházfinanszírozási rendszert, mert a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásához és az annak évenként változó kiegészítéséhez kötött rendszer nem nyújt stabil, kiegyensúlyozott és tervezhető gazdálkodást az egyház számára - hangsúlyozta Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke.