Az a faramuci helyzet áll elő jövőre, hogy a különböző időszakra szóló bérleteknek különböző árai lesznek. Nemcsak akkor kell többet fizetni majd a budapesti utazásért, ha a dolgozó cafetéria keretében kapja munkaadójától a szelvényt, de mint a hvg.hu figyelmeztet, akkor is, ha valaki például számlát kér a cége számára. Így lesz tehát a feketepiac szereplője a BKV, amely számla nélkül olcsóbban, számlával drágábban árulja 2014-ben a bérleteket. A másik következmény pedig az lehet, hogy miközben a Fidesz-propaganda szerint éves szinten 33 600 forintot spórolhat meg egy két szülőből két gyermekből álló család, valójában elesnek attól, hogy munkáltatójuk megtérítse a szülők utazási költségét.
Mindemiatt az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH) fordul a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozó Szakszervezetek Szövetsége a BKV-bérletek árának differenciálása miatt - közölte a VDSZ pénteken. A szövetség alkotmányjogi szempontból is aggályosnak tartja, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, januártól 10 százalékkal olcsóbb lesz a bérlet, de csak azoknak, akik nem cafetériaként veszik meg. Közölték, a hátrányos megkülönböztetés százezreket érint, s évente 12 ezer forinttal csökkenti a béren kívüli juttatás keretét. A VDSZ elvárja, hogy a városvezetés korrigálja a rendelkezését, és a kedvezményt terjessze ki azokra is, akik a béren kívüli juttatásból veszik meg a bérletet.
"A főváros ugyanis ezzel a döntésével éppen azokat károsítja meg, akiknek a legnagyobb szükségük van a kedvezményekre, hiszen nem véletlen, hogy a borsos tömegközlekedési költségre használják a munkáltatói támogatást" - áll a közleményükben. Székely Tamás, a VDSZ elnöke attól tart, hogy amennyiben ez a megkülönböztető kedvezményes rendszer marad érvényben, egyértelműen kiveszik a munkáltatók a béren kívüli juttatások választható tételei közül a bérletvásárlás lehetőségét.
Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje korábban úgy nyilatkozott lapunknak, elképzelhető, hogy a Fidesz javaslata szerint azért csak a magánszemélyek - juthatnak olcsóbban bérlethez jövőre, mert a cégek nem szavaznak a választáson. A döntés politikai PR-akció. Eredetileg ugyanis csak a BKV-tarifák befagyasztásáról szóló előterjesztést nyújtottak be a novemberi közgyűlés elé, a helyszínen azonban rálicitált erre Tarlós István főpolgármester és Németh Szilárd fideszes csepeli polgármester, aki országgyűlési képviselőként felel a rezsicsökkentésért, olyannyira, hogy az olcsóbb bérletek bevezetését is ezzel indokolta.