Év férfi sportolói;

- 2013 legjobb férfi sportolói

Divatja van a rangsoroknak. Manapság készül lajstrom gazdagokról, szegényekről, szépekről, rútakról, listát állít boldog, boldogtalan - miért éppen sportrovatunk maradna ki a buliból? Négyrészes sorozatunkból megtudhatja, lapunknál kik a legjobb női és férfi atléták, melyek a legkiválóbb csapatok és kik az év legnagyobb lúzerei? A második sorrend az uraké.

 

10. Vajda Attila (kenuzó) 

30 éves, de még mindig kegyetlenül erős. Mert hihetetlen sportember. A duisburgi vb-ről egy-egy ezüsttel és arannyal tért haza, 5000-en lett második, 1000 első. Mindezt azok után, hogy az Eb-n tulajdonképpen leszerepelt, előbbi számot feladta, utóbbiban csak negyedik lett. Összekapta magát, na! Nagy szerepe volt tehát abban, hogy a magyar delegáció az éremtábla második helyén végzett a vb-n.

 

9. Andy Murray (brit, teniszező) 

Nem ő volt sportága legjobbja. De még csak a második legjobbja sem. Ellenben véget vetett egy olyan sorozatnak, amit a britek majd egy évszázada utáltak. Megnyerte a Wimbledoni tornát. 77 év után első britként. Hetedik hó hetedikén. Ugyan döntőbeli riválsa, Djokovic teljesen elkészült erejével a Del Potro elleni öt szettes elődöntőben, őt nem szokás 6:4, 7:5.6:4-re verni Murraynek sikerült!

8. Rafael Nadal (spanyol, teniszező) 

Ha valaki, hát a spanyol salakkirály megmutatta, miként kell egy nagy visszatérést stílusosan és eredményesen bemutatni. Nadal idei szezonja parádésra sikeredett, ugyanis megnyert tíz tornát - köztük a Roland Garrost nyolcadszor és a US Opent másodszor -, veretlen maradt a szabadtéri kemény pályás idényben, visszaszerezte a világelsőséget. Immár csak a világbajnoki cím hiányzik a gyűjteményéből, amit idén sem tudott megszerezni, lévén a londoni fináléban kikapott legnagyobb riválisától, a szerb Djokovicstól.

7. Cristiano Ronaldo (portugál, labdarúgó) 

Az a jó a világ legjobbjaiban, hogy mindig tudnak hova fejlődni. Még 2008-ban, a Manchester United játékosaként megkapta az Aranylabdát, de akkor sem volt olyan eredményes szezonja, mint az idén. Igaz, akkor Bajnokok Ligáját nyert, most semmit. Viszont ő szerezte a legtöbb gólt 2013-ban. 69-ig jutott (Liga: 38, BL: 15, Kupa: 6, válogatott: 10). A svédek elleni pótselejtezőt egymaga intézte el, otthon duplázott, idegenben triplázott. Nem volt olyan testrésze, amivel ne talált volna be. Zseni, nincs vita.

6. Marc Marquez (spanyol, motorversenyző) 

Ha valaki idei sikereire, hát az övére nem sokan fogadtak volna, hiszen olyan ellenfelekkel kellett megküzdenie a Moto GP újoncának, mint a kilencszeres világbajnok Rossi, vagy két honfitársa, Pedrosa és a vb-címvédő Lorenzo. Erre fel átírta az összes csúcslistát, és az idény végére minden olyan csúcs, ami úgy kezdődik, hogy legfiatalabb, az Marquez, a gyorsasági motorsport új királya nevéhez fűződik. Ha így halad a spanyol titán, bizony még Rossi vb-rekordját is megdöntheti.

5. LebRon James (amerikai, kosárlabdázó) 

Napjaink legkiválóbb kosarasa, pedig elég nagy a konkurencia. Sorozatban negyedszer lett az NBA alapszakaszának legjobbja, zsinórban másodszor vezette győzelemre a Miami Heat gárdáját s egymás után kétszer érdemelte ki a nagydöntőben a legjobbnak járó elismerést. Csapattársa, Bosh azt mondta róla: soha nem láttam még annyira jó játékost, amilyen ő. King James - ahogy a tengerentúlon nevezik - a gyűrűk igazi ura.

4. Sebastian Vettel (német, autóversenyző) 

Úgy tűnik, a Formula 1 sorsa az, hogy időnként előkerül egy német versenyző, és unalomba fullasztja a sportágat. Amit Vettel és csapata a nyári szünetet követően produkált - holott az első féléve sem volt semmi, vezette a pontversenyt - arra szinte már szavak sincsenek. A Belga Nagydíjtól kezdve mind a kilenc versenyt Vettel nyerte - elképesztő rekord - így nem csoda, ha zsinórban negyedszer lett az F1 világbajnoka. Annyira bántó volt a fölénye, hogy néhány sikere után taps helyett füttyöt kapott. Pedig ő csak azt tette, amit kellett: hibátlanul vezetett.

3. Magnus Carlsen (norvég, sakkozó) 

A legjobb dolog, ami a sakkal történhetett, hogy felbukkant Carlsen. Egy olyan sportágra irányította újfent a figyelmet, amit az átlagember jókora távolságtartással szemlél egy ideje. Ám a szemtelenül fiatal Carlsen olyan, mintha a szomszéd kissrác lenne, helyes, vicces és piszkosul vág az esze. Az idén Indiában fricskázta meg Anandot, a sportágat hat éve uraló zsenit, s lett a sakkozás 16. világbajnoka. Nem mellékesen első emberként eljutott a 2861 Élő-pontig.

2. Gyurta Dániel (úszó) 

Az igazat megvallva magunk is sokat tűnődtünk azon, hogy 200 mellen elért barcelonai vb-sikere, a rövidpályás Eb-n megszerzett két aranyérme feljogosítja-e vajon arra, hogy megelőzze Vettelt, aki négy éve uralja a világ egyik legnézettebb sportágát. De arra jutottunk: mivel ez egy szubjektív lista, szívünkhöz közelebb áll. Mert nem csupán fantasztikusan jó sportoló, hanem mert fantasztikusan jó ember is. Ezt az idén is többször bizonyította. Igazán büszkék lehetünk rá.

1. Usain Bolt (jamaicai, atléta) 

Amióta Phelps visszavonult, a sportvilág legnagyobb sztárja! Ha nyer, senkit nem érdekel, hogy doppingol-e, márpedig ő nyer, mindig, mindenhol, minden számban. A moszkvai vb-n 100-on, 200-on és a 4x100-as váltó tagjaként is. 2008 óta se vb-n, se olimpián nem akadt ember fia, aki megelőzte volna. Egyszerűen legyőzhetetlen. Nálunk is az.

Az év utolsó hétvégéjén is rengeteg sporteseményt rendeznek világszerte.