Szemtanúk szerint a politikus gépkocsija teljesen összeroncsolódott. A libanoni televízió képsorai szerint hatalmas füstfelhő lepte el a helyszínt a Serail nevű kormánynegyed közelében. Több másik gépkocsi is lángra kapott.
A robbanás egy különösen forgalmas városrészben következett be, ahol sok étterem és üzlet működik. A detonáció olyan mértékű volt, hogy még Bejrút távolabbi pontjain is hallani lehetett. Sattah korábban hazája Egyesült Államokbeli nagyköveteként ténykedett. Nem sokkal a halála előtt a Twitteren élesen bírálta a síita radikális szervezetet, a Hezbollahot. Azt állította, a szervezet olyan katonai pozíciókra törekszik Libanonban, amilyet korábban Szíria mondhatott magáénak.
Szaad al-Haríri a Hezbollahot tette felelőssé a merényletért. "Azok állhatnak a háttérben, akik menekülnek az igazságszolgáltatás elől és nem hajlandóak nemzetközi büntetőbíróság elé állni" - hangoztatta. Ezzel az apja, Rafik Haríri volt miniszterelnök ellen elleni, 2005-ös merényletre utalt, amelyet minden bizonnyal a radikális síita szervezet hajtott végre. Az akkori terrorakciót szinte ugyanazon a helyen követték el, mint a péntekit.
Akadnak olyan feltételezések, melyek szerint a volt tárcavezető meggyilkolása bosszú lehetett amiatt, hogy néhány héttel ezelőtt, novemberben Irán bejrúti nagykövetsége előtt hajtottak végre ismeretlenek pokolgépes akciót. Az akkori vérfürdőben, amely Libanon déli részén, a Bir Hasszan nevű negyedben történt, húsz személy vesztette életét. Ez a városrész a Hezbollah fellegvárának számít. A síita radikálisok saját hadsereget tartanak fenn és szoros kapcsolatokat ápolnak Teheránnal. A Hezbollah Bassár el-Aszad elnököt támogatja a jelenlegi szíriai polgárháborúban. A libanoni főváros egyébként az utóbbi években több véres merénylet színhelye volt.