Sok kereskedőnek maga a pénztárgépátállás tette be végleg a kaput, az ezzel kapcsolatos költségek miatt döntöttek úgy, hogy visszaadják az ipart. Mások egyébként is befejezték volna az üzletet, mert sok helyütt az üzlet már magát sem tartotta el – ezt már a kiskereskedelmi szektort ismerő szakértők teszik hozzá.
Kiemelik: rengeteg kereskedőnek jelentenek komoly terhet – még az ötvenezer forintos állami támogatás mellett is – az átállás költségei, s akik talpon maradnak, azok kénytelenek beépíteni az árakba az online adatkapcsolat havonta 2300 forintos terheit. Az új gépek karbantartásigénye is növeli majd a kiadásokat. Az is csak a jövőben derül ki, mennyire terhelhető a NAV rendszere.
Nem csoda, hogy rengeteg vállalkozó elbizonytalanodott, hiszen a pénztrágépcsere magán viseli a kormányzat kapkodó intézkedéseinek szinte minden jellemzőjét - említette a Népszavának egy elemző. Tavaly ősszel jelentette be Matolcsy György akkori gazdasági miniszter, hogy az adóhivatallal összekapcsolt online pénztárgépek kötelező használatától a kormány 2013-ban 95 milliárd forint többlet-adóbevételre számít.
Ma már biztos, ennek a töredéke folyik csak be. A tárcavezető előbb április végét jelölte meg az átállás határidejeként, majd ez módosult június végére, ezt követően pedig augusztus 31. lett a határidő. Ez is teljesíthetetlennek bizonyult, és a kisgépes mikro- és kisvállalkozások ha "mindent megtettek az új pénztárgép beszerzése érdekében", amíg meg nem kapják a forgalmazótól a kasszájukat, használhatják a régit.
Az úgynevezett nagykasszás vállalkozások, benzinkutak, gyógyszertárak, láncok türelmi ideje év végén lejár. Igaz, csak töredékük jutott hozzá a szükséges berendezéshez. Most államtitkárok igyekeznek meggyőzni a kereskedőket, nyissanak ki, "becsszóra" nem bönteti meg őket az adóhatóság.