Az ünnep előestjén Ferenc pápa a világ több nyelvén megfogalmazott Twitter üzenetében úgy fogalmazott: Karácsonykor eljön közénk Krisztus: tökéletesen megfelelő időszak arra, hogy személyesen találkozzunk az Úrral. A kedd este bemutatott szentmisén is a világ számos nyelvén imádkoztak: olaszul a betegekért, szegényekért és azokért, akik a társadalom peremére szorultak. Kínaiul azokért, akiket hitük miatt üldöznek.
Sokan kíváncsiak voltak a pápa első karácsonyi miséjére, már órákkal a szentesti homília kezdete előtt zsúfolásig telt a Szent Péter-bazilika, azok, akik nem fértek be a bazilikába, a Szent Péter téren levő óriás vetítővásznakon követhették a szertartást. A szentmisét több mint háromszáz bíboros és püspök koncelebrálta Ferenc pápával.
Az eddig számtalanszor meglepetést okozó, a megszokotthoz nem ragaszkodó egyházfő ezúttal is okozott meglepetést.
Homíliája rövidebb volt az elődei által mondottaknál és rendkívülinek számított a mise során az is, hogy Ferenc pápa néma imában letérdepelt, és az egész bazilika vele együtt térdre ereszkedett - papok, hívők és turisták egyaránt.
Karácsony első napján, szerda délben Ferenc pápa a Szent Péter-bazilika lodzsájáról mondott beszédet tömeg várta, a Vatikán szóvivője szerint több mint 70 ezren hallgatták az egyházfőt.
Ferenc pápa karácsonyi üzenete a békéről szólt. Békét az embereknek, fogalmazott az egyházfő, majd kifejtette: " Az igazi béke, tudjuk jól, nem az egymással szembenálló erők egyensúlya. Nem egy szép homlokzat, amely mögött ellentétek és megosztottságok vannak. A béke mindennapi elkötelezettség, a béke "házi készítésű", Isten ajándékánál kezdődik, abból a kegyelemből fakad, amelyet Jézus Krisztusban adott nekünk. A jászolban fekvő Gyermekre, a béke Gyermekére tekintve gondoljunk azokra a gyermekekre, akik a háborúk legtörékenyebb áldozatai, de gondoljunk az idősekre is, a nőkre, akikkel rosszul bánnak, a betegekre… A háborúk kettétörnek és megsebeznek olyan sok életet!"- mondta.
Szíriával kezdte a háborús konfliktusok felsorolását, arra szólítva fel a szemben álló feleket, hogy vessenek véget az erőszaknak és tegyék lehetővé a humanitárius segítséget, megelégedését fejezte ki, amiért a szíriai békét a különböző vallások képviselői közösen szorgalmazzák.
Ferenc pápa békét kért nagyvilág által elfelejtett Közép-Afrikai Köztársaságban, ahol erőszak és nyomorúság pusztít, ahol sokan otthon, víz és élelem nélkül vannak. Megbékélést és fegyverletételt sürgetett Dél-Szudánban és Nigériában. Áldást kért a Szentföldre, valamint az izraeliek és palesztinok közötti béketárgyalások eredményes lezárását sürgette. A gyakori merényletektől sebzett "szeretett" Irak gyógyulását szorgalmazta.
Védelmet kért az Úrtól azoknak, akiket hitükért üldöznek. Reményt és vigaszt a menekülteknek elsősorban az Afrika Szarva területén és a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén. Méltó életet, befogadást és segítséget sürgetett a migránsoknak, hogy soha többé ne ismétlődjön meg olyan tragédia, mint amilyen az idén Lampedusánál történt.
Olasz nyelvű beszéde végén az egyházfő, a hagyományokhoz híven latinul Urbi et Orbi (Róma városára és a földkerekségre) áldását adta.
Erdő Péter: Azt keressük, hogyan tudunk segíteni
Erdő Péter bíboros szenteste a Szent István bazílikában celebrált éjféli misét. A bazilika zsúfolásig telt. A bíboros arról beszélt, hogy ne azt keressük, hogy mit kaphatunk, hanem hogy miként tudunk másnak adni, segíteni, örömet szerezni. Úgy fogalmazott: "Ha nem térünk le erről az útról, a mai este szelíd békéje hatalmába keríti egész életünket" és "biztosan boldog lesz nekünk is a karácsonyunk". Felhívta a figyelmet arra: "A mi családjainkat is, a mi közösségeinket is Krisztus kapcsolja egybe, ő gyűjti össze szeretetben a népeket, ő az, akinek gondja van mindenkire".
Kirill pátriárka is üzent
Kirill pátriárka, az Orosz Ortodox Egyház vezetője üdvözölte a karácsonyt most ünneplő nyugati keresztényeket. Békét és örömöt kívánt, kiemelve, hogy Jézus születése az emberi történelem központi eseménye, ami arra emlékeztet, hogy minden emberi élet értékes. Az ünnepnek arra kell ösztönöznie az embereket, hogy különös gonddal és figyelemmel legyenek egymás iránt, függetlenül attól, hogy mennyire különböznek egymástól.