előrejelzés;

Fotó: Dan Kitwood/Getty Images

- Marad a karácsonyi tavasz

Éjszaka országszerte erősen felhős lesz az ég. Főleg a középső országrészben lehet eső, zápor, a legtöbb csapadék az Észak-Dunántúlon valószínű. Pénteken napközben elvékonyodik a felhőzet, de a Dunántúlon még helyenként kisebb eső, zápor kialakulhat. Már csak időnként élénkül meg nyugaton az északkeleti, másutt a délkeleti szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, az Északi-középhegység völgyeiben lehet gyenge fagy. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken 7 és 12 fok között valószínű.

Idén már nem is lesz hó

Az országos középtávú előrejelzés szerint az év utolsó napjaiban a leghidegebb órákban is mínusz 1, napközben viszont akár plusz 12 Celsius-fok körül alakulhat a hőmérséklet.

Szombaton erősen és gyengébben felhős időszakok váltakoznak, több-kevesebb napsütés is várható. Az Északi-középhegység térségében helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor, de másutt nem valószínű csapadék. A déli, délkeleti szél északnyugaton gyakran megerősödhet. A minimumhőmérséklet mínusz 1 és plusz 4 fok között várható, a nappali maximumok plusz 6 és plusz 12 fok között alakulnak.

Vasárnap a Dunántúlon többfelé, a középső országrészben szórványosan várható eső, zápor, keleten nem valószínű csapadék. Emellett néhol megerősödhet a szél is. A leghidegebb órákban mínusz 1 és plusz 4 fok között alakul a hőmérséklet. Napközben 5-10 fokig melegedhet a levegő.

Hétfőn kezdetben főként keleten még lehet elszórtan eső, illetve zápor, majd megszűnik a csapadék. Néhol megerősödhet a szél. A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 4 és plusz 1, a legmagasabb plusz 4 és plusz 9 fok között alakul.

Kedden, az év utolsó napján változóan felhős idő várható több-kevesebb napsütéssel. Mérsékelt marad a szél, csapadék sem valószínű. A minimumhőmérséklet mínusz 4 és plusz 1 fok között valószínű. Napközben 2-6 fokig melegedhet a levegő - olvasható az előrejelzésben.

Az időjárási helyzet Európában

A szokatlanul erős atlanti ciklontevékenység következtében Európa legnagyobb részéről szinte kiszorult az igazi tél. Északnyugat-Európát ugyanis sorra érik el a nagyon mély, viharos időjárást okozó ciklonok, amelyek különösen a Brit-szigeteken nem egy helyen 120-150 km/h-t elérő szélrohamokat okoznak.

Jelenleg a Norvég-tenger felett figyelhető meg egy intenzív ciklon, amelynek hosszan elnyúló, hullámzó frontrendszere csütörtök reggel Európa legészakibb pontjától a Helsinki-Berlin vonalon keresztül egészen Földközi-tenger középső medencéjéig húzódott. A frontrendszer mentén sok helyen esik az eső, ráadásul a déli szakaszán - a Genovai-öböl felett - egy mediterrán ciklon mélyült ki, ami az Alpok déli oldalán jelentős, sok helyen 50 mm feletti csapadékot okoz, illetve az 1500-2000 m feletti régiókban helyenként 1 m-t meghaladó friss havat eredményezett.

Ettől a frontzónától keletre intenzív déli áramlás alakult ki, emiatt még a kemény téli időjárásáról ismert Kelet-európai-síkságon is többnyire néhány fokkal fagypont felett alakul a nappali órák hőmérséklete, ami hozzávetőlegesen 10-15 fokkal melegebb, mint az ilyenkor szokásos. 

A kontinensen a legmelegebb továbbra is a Földközi-tenger partvidékén van, ahol a hőmérséklet 15 fok körül alakul, de szerdán - az alpi főn következtében - Salzburg környékéről jelentették a legmagasabb hőmérsékletet, 19 fokot.

A Kárpát-medence időjárását péntek estig az említett, fokozatosan dél felé helyeződő mediterrán ciklon alakítja.

A magas szálló por (PM10) koncentráció miatt veszélyesnek minősítette Dunaújváros levegőjét az Országos Környezetegészségügyi Intézet.