Gulág;Kim Dzsong Un;kivégeztet;nagybácsi;deportál;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ CHUNG SUNG-JUN

- Kivégeztette nagybátyját, majd rokonait lágerekbe küldte

Büntetőtáborokba küldték Észak-Koreában Kim Dzsong Un nemrég kivégzett nagybátyjának több száz rokonait - számolt be a Telegraph.

Több százra tehető azoknak a rokonoknak a száma, akiket Csang Szong Tek kivégzése után kollektív büntetésként munkatáborokba küldött az észak-koreai vezetés. Csang Szong Tek a legfőbb vezető Kim Dzsong Un nemrég, összeesküvés vádjával kivégzett nagybátyja. Az esetről beszámoló Telegraph megemlíti, hogy bár az észak-koreai diktatúrában megszokott eljárás, hogy egy elítélt rokonságát is megbüntetik, korábbi mentora, Csang Szong Tek esetében a diktátor a szokásosnál is nagyobb erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a volt nagybácsi minden emlékét eltörölje.

A Daily NK című lapnak egy forrás azt mondta, hogy a belügyminisztérium fegyveresei szállták meg a rokonok által lakott városrészt, és százakat hurcoltak el, még a távolabbi rokonokat is. Ilyen körülmények között még a fővárostól távolabb lakó rokonok sincsenek biztonságban - véli a forrás.

A kegyvesztetté váló Csang Szong Teket december 13-án végezték ki, rögtön azután, hogy rögtönítélő bíróság ítélte halálra. A korábban nagy befolyással rendelkező, Kim Dzsong Unt hatalomra segítő nagybácsira az állam megdöntésére tett kísérlet miatt szabták ki a legsúlyosabb büntetést, állítólag Csang "nemkívánatos erőkből álló csoportot vezetett".

Kivégzése után a phenjani sajtóorgánumok több tízezer cikket távolítottak el internetes archívumaikból. A dél-koreai Yonhap hírügynökség korábban jelezte, hogy egy, az észak-koreai televízió által sugárzott dokumentumfilmből már kivágták az összes, Csangot ábrázoló felvételt. A cikkek ezreinek eltávolításával az észak-koreai vezetésnek az a szándéka, hogy újraírja a történelmet, és minden cikket töröljön, amelyben megjelenik Csang Szong Tek neve.

Az orosz ellenzéki politikusok ritka kivételektől eltekintve üdvözölték Mihail Hodorkovszkij elengedését a börtönből, de szögesen ellentétes véleményeket fogalmaztak meg a volt olajmágnás politikai jövőjéről.