Burány Sándor országgyűlési képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: bár remélik, hogy a takarékszövetkezetek visszaszerezhetik többségi részesedésüket, azt valószínűsítik, hogy már megvan a győztese annak a pályázatnak, amelyen az állam a TakarékBankban meglévő részesedését értékesíti.
Véleménye szerint a napokban megjelent pályázati kiírás világossá teszi a takarékszövetkezetek példátlan módszerrel és gyorsasággal végrehajtott "államosításának" célját: a kormány egy hozzá közel álló, baráti üzleti körnek akarja átjátszani a takarékokat. A szocialista politikus azt mondta: a választások előtt az Orbán-kormány igyekszik megszerezni vagy holdudvarának mindent, ami még mozdítható.
Hangsúlyozta, hogy az ország egyharmadában a takarékszövetkezet az egyetlen hitelintézet, vidéki ügyfeleik száma meghaladja az egymilliót. Olyan hálózatról van szó, amely eldöntheti, hogy ki kap hitelt és ki nem - mondta, megjegyezve, hogy ez egyben nagy politikai befolyást biztosít a tulajdonosnak.
Az Országgyűlés júliusban fogadta el a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvényt. A jogszabály rögzíti, hogy az állam fontos tulajdonosi pozíciót szerez a szektorban, és azt a rendszer átalakítására, professzionalizálására használja, majd pozícióit megfelelő időn belül értékesíteni, ha az általa elindított pozitív folyamatokat visszafordíthatatlannak látja. A törvény értelmében létrejött takarékszövetkezeti integráció két központi szerve a központi banki funkciókat ellátó TakarékBank és az újonnan létrejött integrációs szervezet.
A Magyar Közlönyben kedden megjelent határozat szerint a TakarékBankban meglévő többségi állami részesedést nyilvános nemzetközi pályázaton értékesítik a legnagyobb vételárat ajánló befektetőnek. A pályázat kiírásának határideje 2014. január 15., a pályázatot március 15-ig kell elbírálni, és március 30-ig megkötni az adásvételi szerződéseket.
Az MSZP minden eddigi rezsicsökkentést támogatott, annak ellenére is, hogy a megvalósítást igazságtalannak tartja. Ezért ha kormányra jutnak, nem törlik el, de - például a panelprogram újraindításával - igazságosabbá és fenntarthatóbbá teszik a rezsicsökkentést - mondta Burány Sándor arra az újságírói felvetésre, hogy Szigetvári Viktor, az Együtt-PM szövetség társelnöke szerdán kijelentette, jelenlegi formájában megszüntetnék a rezsicsökkentést, de rengeteg dolgot tennének azért, hogy olcsóbb legyen a közszolgáltatás.