London ugyanis a kelet-európaiak, elsősorban a románok és bolgárok szabad munkavállalását szeretné korlátozni, ami ellentéltetes az uniós joggal. A kérdés azért vált aktuálissá, mert a 2007-ben csatlakozott Románia és Bulgária állampolgárai számára is január elsejétől megszűnik az átmeneti korlátozás.
A brit The Sunday Times néhány napja kiszivárogtatta a kelet-európai munkavállalók korlátozását célzó brit kormánytervet, amely azt irányozza elő, hogy az új tagállamokból érkezők számát éves szinten 75 ezer főben maximálnák, csak azokból az országokból érkezhetnének legális munkavállalók, ahol az egy főre jutó GDP eléri a brit összjövedelem 75 százalékát, illetve hogy a tartózkodást szigorított nyelvvizsgához kötnék.
Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális politikáért és társadalmi befogadásáért felelős biztosa több ízben is figyelmeztette Cameront és kormányát, hogy a szabad munkavállalás a négy uniós alapjog egyike, s mint ilyen nem korlátozható, és a tartózkodás szigorított nyelvvizsgához kötése is uniós jogot sért. A biztos szerint törvényes és diszkriminációmentes eszközökkel is van lehetőség a szigorításra.
Cameron tegnap reggeli hivatalos bejelentése szerint egyelőre, elsőként az álláskereséssel kapcsolatos szociális ellátás korlátozása lép életbe. Ennek értelmében az uniós államokból érkező munkavállalók nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában nem vehetnek igénybe munkanélkülieknek járó juttatásokat.
A kormányfő közleményében úgy fogalmaz: a brit kormány közvetlen lépéseket tesz a jóléti és a bevándorlási rendszer rendbetételére, mert a keményen dolgozó britek jogos igénye, hogy a bevándorlók ne csak a brit közszolgáltatások és a jóléti ellátórendszer kihasználása végett telepedjenek le Nagy-Britanniában.
A munka- és nyugdíjügyi minisztérium még a miniszterelnöki bejelentés előtt közölte: a jövőben megfelelő angol nyelvtudást kell igazolniuk a királyságban munkát vállaló külföldieknek egyes jövedelemkiegészítő szociális támogatásokat igénybe vételéhez.