Álságos határozatban mondta ki a kormány: pontot tesz a takarékszövetkezeti rendszer átalakításának végére. Alig félévnyi "kemény" munkával elérte, hogy mint írják, "a pozitív változások visszafordíthatatlanok" ebben a szektorban. Most már meglépheti, amit az elején is sejtettünk - sőt, jósoltunk -, továbbadja a TakarékBankban szerzett állami többségi tulajdont. Ezen a hirtelen privatizációs szándékon akár meg is lepődhettünk volna, ha az elmúlt három és fél év nem arra tanított volna bennünket: minden fura intézkedés mögött keresd a havert. Így mire felocsúdunk, már a szerződés véglegesítésén dolgozik a reménybeli új tulajdonos és a pályázatot koordináló fejlesztési miniszter. Vagy már el is kezdték? Igaz, csak sejthetjük milyen erők dolgoznak a háttérben a magyar tulajdonú bankhálózat kialakításán, a posta és a takarékszövetkezeti fiókhálózat összeházasításán.
Eddig nemigen vállalta fel senki a hazai bankárok közül, hogy a pénzintézete bevásárolná magát egy ilyen konglomerátumba. Persze a dolgok nem az újságok hasábjain válnak véglegessé. Vannak tippjeink, és másnak is, mert rögtön megindultak a találgatások. Első körben - a pártok ötleteléséből is merítve - az FHB, a Közgép, majd az OTP neve merült fel, amelyek tőkeerejük révén képesek lennének hazai tulajdonban tartani és fejleszteni a bankot. A nemzetközi pályázat és az, hogy a legjobb ajánlatot tevő lehet a nyertes, bezavarhat valamelyest, de tudjuk, ha valamit a fiúk nagyon akarnak...
Szóval ne számítsunk nagy meglepetésre. Örök optimistának kell lenni ahhoz, hogy elhiggyük amit a takarékszövetkezetek szószólója, Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára nyilatkozott lapunknak. Szerinte a takarékszövetkezetek egy rejtett lehetőséget kaptak, hogy visszaszerezzék az orvul elvett bankjuk többségi tulajdonát. Az ominózus határozatban benne foglaltatik ugyanis, hogy a pályázati kiírás "lehetőség szerint" a takarékszövetkezeti szektor szereplőit részesítse előnyben. Hogy mennyire lehet készpénznek venni az ilyen sejtelmes "lehetőség szerint" megfogalmazásokat? Arról sokat tudnának mesélni például a földbérletekből kisemmizett helyi gazdák is. Ebben a meccsben nem a takarékszövetkezetek állnak nyerésre. És ha mégis?